comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

"Başakşehir'in 4 puanı VAR'la birlikte sizlere ömür"

10 Ekim 2018, Çarşamba 10:14

Spor yorumcusu Şansal Büyüka, Süper Lig'de tartışılan VAR kararları hakkında konuştu. 

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında oynanan Fenerbahçe - Medipol Başakşehir maçında konuk ekibin gol attığı sırada servis dışı kalan VAR sistemi haftaya damga vurmuştu. Spor yorumcusu Şansal Büyüka, VAR ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. 

"YETER ARTIK, VAR'SAN ORTAYA ÇIK"
Milliyet Gazetesi'nde değerlendirmelerde bulunan Şansal Büyüka şunları söyledi:

"Yeter artık; VAR'san ortaya çık... Özellikle son iki-üç haftadır VAR sisteminde öyle gel-gitler yaşandı ki, milletin de aklı karışmaya başladı. “Ohh ne güzel, artık VAR'la emekler çalınmayacak, alın terinin karşılığı yerini bulacak” derken, VAR sistemine güveni, 5-6 hata gibi çok kısa bir sürede adeta tükettik.

Önce teknik sıkıntılar... Mevsim bu kadar günlük güneşlikken, ortada fırtına, yağmur, kar yokken, VAR sistemi bu kadar kesintiye uğrarsa, acımasız kış koşullarında ne olacak? Bu mevsimde İstanbul maçlarında bile kesinti yaşanırken, o kışın acımasız aylarında Sivas'ta, Erzurum'da ya da bölgenin benzer yerlerinde sağlıklı bir ses ve görüntü nasıl kurulacak?

Teknik konular dileriz çözülür ama VAR'ın çifte standardı ne olacak? Yani bazı pozisyonlar için inceleme kararı alınıp, bazıları için “pas” geçilmesi nasıl önlenecek? Örneğin Başakşehir son iki haftada ciddi anlamda VAR'dan darbe yedi. Malatya maçının son dakikalarında uyarıya rağmen maçın hakemi VAR'ı kullanmadı. Fenerbahçe maçında Elia'nın attığı golde VAR devre dışı kalınca gol “güme” gitti.

Tabii iki haftada Başakşehir'in de tam 4 puanı VAR'la birlikte sizlere ömür... Hiç kuşkunuz olmasın Başakşehir zaten o 4 puanlık dilim içinde ya şampiyon olacak ya da şampiyonluktan kopacak. Yarış 1-2 puanlarla belirlenirken 2 maçta 4 puanın uçması akıl alacak gibi değil...

EN AZINDAN İNCELEYİN

Hakkını teslim edelim, VAR'ın düzelttiği çok şey de var. Örneğin Antalya-Galatasaray maçında Cüneyt Çakır verdiği yanlış penaltı kararından VAR sayesinde vazgeçti. Ancak aynı maçın başında ve sonunda iki Muslera pozisyonu bu kadar tartışılırken VAR'a bile ihtiyaç duyulmadı.

Siz en azından VAR'da inceleyin, gene kararınızda ısrar edin. Yeter ki insanlar “VAR'da incelendi, bir şey yokmuş” desinler. Ülke futbolunda bu kadar polemik, tartışma varken, hayali senaryo yazmaya meraklı milyonlarca insan dururken, VAR sisteminin hızla “çifte standarttan” uzaklaşması gerekiyor. VAR sistemiyle kafamız rahat edecek derken, kafamız daha fazla karışmasın.

KENDİM ETTİM, KENDİM BULDUM

Başakşehirspor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, VAR sisteminin uygulanması için çok uğraştı. VAR sistemi devreye girdi, bu sistemden en fazla zarar görenlerden biri de Göksel Gümüşdağ'ın başkanlığını yaptığı Başakşehir oldu. VAR son iki maçta sağlıklı biçimde devreye girebilse, bugün Başakşehirspor'un 4 puanı daha olacaktı. Eee Başkan, buna “Kendim ettim, kendim buldum” derler...

KİMSE SEVİNEMİYOR

VAR'ın bir kötülüğü oldu. Kimse attığı gole sevinemiyor. “Acaba VAR ne diyecek?” diye bekliyorlar. Nitekim geride kalan hafta, Bursaspor, Ankaragücü'ne gol atınca Samet Hoca sevinmek yerine VAR işareti yaparak beklemeye başladı. Haklı da çıktı, gol iptal edildi.

SAKHO'NUN KABUSU

VAR'dan canı yanan kulüpler var ama bireysel olarak baktığımızda canı en fazla yanan oyuncu Bursasporlu Sakho... Ligde 8 hafta geride kaldı, Sakho'nun bu süre içinde attığı 3 gol VAR tarafından iptal edildi. “VAR” denince kâbus görenlerden biri Sakho olmalı..."

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (12 Kasım 2019)