comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Başakşehir'de gazetecilere saldıran futbolcuların cezalarını Emin Özkurt yorumladı

10 Temmuz 2017, Pazartesi 18:57
Başakşehir'de gazetecilere saldıran futbolcuların cezalarını Emin Özkurt yorumladı

Medipol Başakşehir'de geçtiğimiz sezon Yalçın Ayhan, Ufuk Ceylan, Mahmut Tekdemir ve Volkan Babacan'ın gazetecilere saldırması sonucu spordan 1 yıl men ceza almasıyla ilgili olarak, Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, FutbolArena'ya konuştu. 

FutbolArena Röportaj - Medipol Başakşehir forması giyerken gazetecilere saldıran Volkan Babacan, Ufuk Ceylan, Yalçın Ayhan ve Mahmut Tekdemir'in cezası belli oldu. Çaykur Rizespor deplasmanında gazeteci Selman Kutlu ve Ahmet Çağlar Yıldırım'ı darp eden futbolcular 1 yıl seyirden men cezasına çarptırıldı. Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt verilen cezalarla ilgili olarak FutbolArena'ya konuştu. 
 

1 yıl seyirden men cezası ne demek?


Medipol Başakşehir'de forma giydikleri dönemde geçtiğimiz sezon gazetecilere saldıran Volkan Babacan, Ufuk Ceylan, Mahmut Tekdemir ve Yalçın Ayhan spordan 1 yıl men cezaslı aldılar. Peki bu 4 futbolcu maçlara çıkabilecek mi? 6222 yasalı kuralara göre ceza alan bu 4 futbolcu da kendi maçlarında oynayabilecekler fakat 1 yıl boyunca sporda herhangi bir müsabakayı seyredemeyecekler. 


Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt'tan Volkan Babacan, Yalçın Ayhan, Mahmut ve Ufuk Ceylan görüşleri


Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt, geçtiğimiz sezon basın mensuplarına saldıran Volkan Babacan, Ufuk Ceylan, Mahmut Tekdemir ve Yalçın Ayhan'a verilen cezaya dair FutbolArena'ya konuştu.

"ÇALIŞMA HÜRRİYETİ KAİDESİ" 
Seyirden men uygulaması 6222 sayılı yasayla birlikte hukukumuza girdi. O tarihte yürürlüğe girdikten sonra özellikle futbolcularla alakalı olarak uygulamasında çeşitli soru işaretleri vardı. Ancak süreç içerisinde netleşti. Şöyle ki, spordan men sporculara uygulandığında, onların çalışma hürriyetini engelleyecek nitelikte uygulanmaması söz konusudur. Yani bir futbolcu hayatını futbol oynayarak kazanan kişi olarak seyirden men cezası alırsa, spor müsabakalarını takipten men edilir. Kendi sporcu olduğu müsabakalarda yarışmaktan men edilemez. Çünkü anayasamızda koruma altında olan çalışma hürriyeti kaidesi vardır. Dolayısıyla bu 4 futbolcuyla alakalı verilen ceza ancak ve ancak kendilerinin oyuncu olarak katılmadığı spor müsabakaları için geçerlidir. O müsabakalarda izleyici olarak bulunmamaları anlamına gelir. 

"TFF'NİN YETKİ ALANINDA VERİLMİŞTİR"

Onun dışında herhangi bir şekilde maçlardan men edilmesi anlamına gelmez. Zaten TFF, spor ile ilgili düzenlemeleri yapmakta yetkili olan kurumdur. Hukuk kurulları da bu konuyla ilgili karara vardılar. Orada da çeşitli cezalar verildi. Dolayısıyla müsabakalarda görev almayla yaşayacakları cezalar TFF'nin yetki alanında verilmiştir. Bu karar spor müsabakalarının 1 yıl boyunca izleyici olarak takip edemeyecekleri anlamına gelir.

"VERİLEN KARAR DOĞRU"

Karar doğru bir karar, yerinde bir karar. Zira olayın gelişimi basına da yansımıştı. Tartışmaya mahal bırakmayacak nitelikte bir olay. Savcılığın verdiği bu kararla karşımıza TFF kurullarının verdiği cezanın hafifliği sorusu gelmekte. Bu da zaten spor kamuoyunun gündemini meşgul etti. Daha da meşgul edeceğe benzer. Bu konunun tartışmaya yeniden açılır. 

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!