comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Başakşehir küçülmeye mi gidiyor? Başakşehir'in gelirleri, giderleri ve sponsorlukları

04 Temmuz 2019, Perşembe 15:39
Başakşehir küçülmeye mi gidiyor? Başakşehir'in gelirleri, giderleri ve sponsorlukları

Başakşehir'in gelirleri ne kadar? Başakşehir'in giderleri, oyunculara ödenen maaşlar, yeni transferleri ve 2019-2020 kadrosu, FutbolArena Gündem programında masaya yatırıldı.

FutbolArena Gündem'de bu kez Başakşehir kulübü ele alındı. İstanbul seçimleri sonrasında yeniden gündeme gelen Başakşehir, sponsorluklardan ne kadar gelir elde ediyor? Giderleri, oyunculara ödenen maaşlar ve gelecek dönemde nasıl bir Başakşehir göreceğiz Sinan Yılmaz ve Çağdaş Sevinç değerlendirdi. 
 

Başakşehir'in gelirleri ne kadar? 


Başakşehir'in gelirlerini, kulüp başkanı Göksel Gümüşdağ'ın geçmiş konuşmalarından yapılan çıkarımlarla ortaya seren Çağdaş Sevinç, "Göksel Gümüşdağ gelirlerin yüzdelerini açıklamış ama ne kadar olduğunu açıklamamıştı. UEFA gelirlerini %17.9 olarak gösteren bu tablo aslında toplam gelirleri de gösteriyor çünkü UEFA, kulüplere ödenen gelirleri açıklıyor" dedi. 

Yapılan hesaplamalara göre, bahsedilen 2017-2018 sezonunda Başakşehir toplam 78.842 milyon euro gelir elde ederken geçen sezon ise gelirlerde büyük bir düşüş yaşandı. Hem Cengiz Ünder gibi bir oyuncunun satılamaması hem de UEFA'dan istenilen gelirlerin elde edilememesi Başakşehir'in gelirlerini 36.6 milyon euroya kadar düşürdü. 
 

Başakşehir'in giderleri ve oyunculara ödenen maaşlar


Öte yandan Çağdaş Sevinç yine Göksel Gümüşdaş'ın açıklamarından kulübün ne kadar gideri olduğunu da çıkardı. Gümüşdağ oyuncular için ödenen vergiyi açıklayınca, vergisi %15 olan futbolcuların toplam maaşının 57 milyon euro olduğu ortaya çıktı. 
Buna göre geliri 36.6 milyon euroya kadar düşen Başakşehir'in sadece futbolculara yaptığı gider 57 milyon euronun üzerinde! 
 

Başakşehir'in yeni transferleri ve 2019-2020 kadrosu


Sinan Yılmaz, "Avrupa'nın en yaşlı kadrosu olan Başakşehir'in yeni dönemde bir değişime girdiği açık. Yapılan 4 transfer de 28 yaş ve altında oyuncular. Ayrıca gidenler de 32 yaş ve üzerinde. Buna rağmen A takım kadrosunda tam 34 oyuncusu var Başakşehir'in. Süper Lig'in en zengin kadrosu durumundalar ve bu yüzden yaklaşık 60 milyon euroluk bir takım. Bu kadronun bir şekilde zayıflatılması gerekiyor" dedi. 

Çağdaş Sevinç ise, "Bu doğru bir model değil. Bundan sonra bu sezonki açık bir şekilde bankadan kredi alınmaya başlayarak kapatılacak." yorumunda bulundu. 

"DEVLET SADECE BAŞAKŞEHİR'E YARDIM ETMİYOR"

Öte yandan devlet yardımı aldığı için eleştirilen Başakşehir için Çağdaş Sevinç, "Başakşehir'e bir siyaset desteği var mı? Var. Bu çok net. Başakşehir gibi bir kulüp Avrupa'da olmaz ama bazı gerçekleri de kabul edelim. Devletin yardım etmediği futbol kulübü Türkiye'de yok. Devlet Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'a da yardım ediyor. Hatta ligin sponsoru da devlet. Bu sponsorlar olmasa lig de oynanamaz." şeklinde konuştu.

Son dakika Başakşehir Haberleri FutbolArena'da.

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!