comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Arda Turan'a 16 maç ceza! Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

10 Mayıs 2018, Perşembe 18:00
Arda Turan'a 16 maç ceza! Emin Özkurt FutbolArena'ya yorumladı

Medipol Başakşehir futbolcusu Arda Turan'ın cezası belli oldu. Tecrübeli oyuncu PFDK'dan 16 maç ceza alarak Türk futbol tarihine geçerken, bu kararı Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt FutbolArena'ya değerlendirdi. 

FutbolArena Özel - Medipol Başakşehir'in geçtiğimiz hafta Sivasspor ile oynadığı lig maçında yardımcı hakemi itmesinden sonra sözlü saldırı ve tehditten dolayı PFDK'yak sevk edilen Arda Turan'a rekor ceza aldı. PFDK tarafından yapılan açıklamada Arda Turan 16 maç ceza aldı.


Arda Turan PFDK'dan 16 maç ceza aldı


Peki Arda Turan'a verilen bu ceza doğru kararı doğru mu? Spor Hukukçusu ve Avukat Emin Özkurt,  Arda Turan'a verilen 16 maçlık cezayı FutbolArena'ya değerlendirdi:

"BU KADAR MAKUL, YERİNDE VE HUKUKİDİR"
Arda Turan'a hakeme yönelik saldırı, hakaret ve tehditten dolayı verilen bu ceza makul, yerinde ve hukukidir. Zira Arda'nın eylemi tüm bu maddelerin hakem raporlarıyla da örtüşen içeriğine uygun bir eylemdir. Sevk yapılırken hukuk kurulu daha hafif maddelere dayanarak bir sevk yaptıysa da, PFDK burada olayı hukuken olması gereken şekilde değerlendirmiş ve yerinde bir cezaya hükmetmiştir. 

"ARDA'NIN BU CEZASI YURT DIŞINDA BİR TAKIMDA OYNAMASINA ENGEL TEŞKİL ETMEZ"

Her ne kadar Arda'nın konuyu Tahkim'e taşıma hakkı ve imkanı olsa da, ben yapılan değerlendirmenin yerinde olduğunu ve kararın bu şekilde onaylanacağını bekliyorum. Ayrıca şunun da altını çizmekte fayda var. Arda'ya verilen ceza sadece Türkiye'de bağlayıcılığı ve yaptırımı olan bir cezadır. Yurt dışında herhangi bir takıma transfer olması durumunda futbol oynamasına engel teşkil etmez.
 

Arda Turan yurt dışında futbol oynayabilir mi?


Peki Arda'nın sözleşmesi bu ceza nedeniyle kulübü tarafından haklı nedenle fesih olunabilir mi? Futbol Disiplin Talimatı'nın 95. Maddesinde müsabakadan men cezalarının infazına yönelik hükümler yer almaktadır.  3 ay ve daha az süreli müsabakalardan men cezaları, resmi müsabaka adedi ile ifade edilir.  Yani Arda Turan'ın aldığı cezalar ayrı ayrı değerlendirilmiş ve 3 ayı geçmemektedir. 

Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı 27/1 (b) bendi uyarınca, futbolcunun en az altı ay müddetle kesinleşmiş müsabakadan men cezası almış olması sözleşmenin fesih için haklı neden teşkil eder. 

Bu iki maddeyi birlikte değerlendirecek olursak Arda Turan'ın sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesi riski bulunmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir diğer konu ise Arda Turan'ın yurt dışına transferi halinde cezasının devam edip etmeyeceğidir. 

FIFA'nın yayınlamış olduğu Regulations on the Status and Transfer of Players (Oyuncuların Statüsü ve Transferleri Hakkında Talimat) incelendiğinde, Disiplin Cezalarının İnfazı başlıklı 12. Madde bize aradığımız cevabı vermektedir.  Normalde uluslararası transfere konu bir oyuncunun eski federasyonunda 4 maçtan fazla ceza alıp bu cezasını çekmemesi halinde, bu durum transfer esnasında yeni federasyona bildirilir. Fakat kalan cezanın yeni federasyonda çekilebilmesi için FIFA Disiplin Komitesi'nin karar alması gerekmektedir. 

FIFA Disiplin Komitesi cezanın evrensel düzeyde etkili olması yönünde karar vermezse, Arda Turan'ın yurt dışına transferi halinde futbol oynamasına engel bir durumu söz konusu olmayacaktır.

Son dakika Başakşehir Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"