comScore

Medipol Başakşehir Medipol Başakşehir

Abdullah Avcı pas futbolunda arayı açıyor

10 Ekim 2018, Çarşamba 23:15
Abdullah Avcı pas futbolunda arayı açıyor

Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, pas ve topa hakimiyet futbolunda takımını her geçen gün daha da ileri götürüyor.

FutbolArena Analiz - Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Avrupalıların 'possession' yani hakimiyet adı verdikleri oyunu günden güne geliştiriyor. Başakşehir topa sahip olma ve pas istatistiklerinde ligin zirvesinde yer alıyor.


Süper Lig pas istatistikleri


Geçen sezonlarda Beşiktaş ile birlikte topa sahip olma oyunununda zirvede yer alan Başakşehir bu sezon ise Beşiktaş ile arasındaki farkı açtı ve zirvede yalnızlaştı.

Matchstudy verilerine göre maç başına ortalama 718.6 kez topla oynayan Başakşehir, en yakın takipçisi Trabzonspor'a göre neredeyse 100 kez daha fazla topla oynuyor. Beşiktaş ise bu listede 3. sırada yer alıyor. 
Topa sahip olma oranında da % 56.6'lık oranla 2. olan Galatasaray'ın önünde zirvede yer alan Başakşehir'in %59.7'lik ortalaması bulunuyor. 

Maç başına 565.9 pas yapan Başakşehir, bu alanda da 476.3 pas ile 2. sırada olan Trabzonspor ile farkı açmış durumda. 


Abdullah Avcı'nın taktik anlayışı


Pasla oynama oranında da %78.7'lik oranla zirvede yer alan Başakşehir buna karşın ceza sahasına top gönderme ve şut gibi diğer hücum istatistiklerinde ise rakiplerinin gerisinde yer alıyor. Yani Başakşehir, topa sahip olup, sabırlı oynayıp, hücum için sürekli saldırmak yerine doğru zamanı bekleyen bir anlayışı tercih ediyor. 

KİLİT İSİMLER EPUREANU VE MAHMUT

Başakşehir'in bu oyunu oynamasındaki kilit isimler ise tecrübeli stoper Epureanu ve ön libero Mahmut Tekdemir. 

Epureanu maç başına 595 pas ile Onazi'nin önünde ligin en çok pas atan oyuncusu konumunda. Ayrıca Mahmut Tekdemir de 537 pasla 3. sırada bulunuyor. 

Bu iki oyuncuya sağ bek Junior Caiçara da yardımcı oluyor. Caiçara, 504 pasla ligde 4. sırada yer alıyor. Başakşehir pas konusunda rakiplerine o kadar büyük fark atmış durumda ki, en çok pas yapan ilk 4 oyuncudan 3'ü Başakşehir forması giyiyor. 

Son dakika Başakşehir Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.