comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Janko Trabzonspor hariç bildiğimiz gibi...

09 Eylül 2015, Çarşamba 00:08
Janko Trabzonspor hariç bildiğimiz gibi...

Bir dönem Trabzonspor forması da giyen Mark Janko Avusturya ve Basel'deki performansıyla takdir topluyor.

FutbolArena Detay - 32 yaşındaki Avusturyalı dev pivot 1.96'lık boyuyla rakiplerine üstünlük sağlamaya devam ediyor. Kariyerinde sadece Trabzonspor'da başarısız olan Janko, ilk olarak Salzburg'ta çıkış yapmış. 34 maçta 39 gollük performansıyla herkesin dikkatini çekmişti. 

Oradan 7 milyon Avro'ya Twente'ye geçen golcü oyuncu Hollanda kulübünde de performansını sürdürmüş ve Porto'ya transfer olmuştu. Porto'da yarım devre oynayan dev santrfor, 12 maçta 5 gol atmış ve 2012-2013 sezonu öncesi 2.4 milyon Avro'ya Trabzonspor'a transfer olmuştu. 
"Hangi mevkiide oynuyorsun?"

Trabzonspor'da 2 sezon boyunca yedek kulübesinde hapsolan golcü oyuncu, kariyerindeki en başarısız yıllarını geçirmişti. Janko bir röportajında "Trabzonspor beni almak için çok çaba harcadı ancak ilk antremanımda Teknik Direktör beni yanına çağırıp hangi mevkiide oynadığımı sormuştu..." şeklinde görüş bildirmişti. Dönemin Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'in haberi olmadan bu transferin yönetim tarafından yapıldığı ifade edilmişti. 

Janko Trabzonspor'un ardından Avusturalya takımı Sydney'e gitmiş ve geçtiğimiz sezon 24 maçta 16 gol atmıştı. Janko bu performansının ardından 32 yaşında tekrar Basel'e yükseldi. Bu sezon da İsviçre takımında, 7 maçta 5 golle önemli bir performans gösteriyor! 

Avusturyalı Milli oyuncu ülkesi adına da 47 maçta oynamış ve 22 gol atmış durumda. Ayrıca Avusturya'yı EURO 2016'ya da taşıdı. EURO 2016 Grup elemelerinde 8 maçta 5 gol atıp 2 de asist yaptı. Avusturya G grubunda 8 maçta topladığı 22 puanla EURO 2016'yı en erken garantileyen ülkelerden biri oldu. 

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)