comScore

Maradona'dan çarpıcı açıklamalar

13 Ekim 2016, Perşembe 16:53
Maradona'dan çarpıcı açıklamalar

Arjantinli futbol adamı, birçok konu hakkında Marca'ya önemli açıklamalarda bulundu.

FutbolArena Dış Haberler – Dünya futbol tarihinin en iyilerinden birisi olarak görülen Diego Maradona, bir yardım maçı için Roma'ya gitti. Arjantinli futbol adamı burada İspanyol gazetesi Marca'ya özel bir röportaj verdi. İşte konular ve Maradona'nın sözleri.
 
Şu anki hayatı hakkında
“Her şey harika. Hayatımdan çok mutluyum. Sevdiğim insanlarla birlikteyim. Çocuğum, torunum sağlıklı.”
 
Teknik direktörlüğe dönüş konusunda
“Geri dönmek isterim ama futbolda büyük bir mafya var. Dünyada futbol antrenörlüğü, menajerler tarafından yönetiliyor. Antrenörler değil, menajerler belirliyor. Futbol oynadım, futbol öğretmek de isterim, bu yüzden antrenörlüğe açığım ama bu menajerlere para kazandırmak istemiyorum. 15 yıl önce Real Madrid veya Milan kendi teknik direktörünü özgürce seçerdi. Artık menajerler, ortak çalıştıkları teknik direktörleri bu kulüplere veriyorlar. Örneğin Rafael Benitez. Çok saygı duyduğum birisi ama Real Madrid'de kötüydü, başarısız oldu. Fakat nasıl oluyorsa hemen sonrasında Newcastle United'dan 3 yıllık teklif aldı. Birisi bana bunu açıklayabilir mi? Bu normal mi yoksa burada yanlış bir şey mi var?”
 
Bayern Münih ve Guardiola konusunda
“Bayern Münih, Almanya'da her zaman kazanıyor ama ülke sınırının 100 kilometre ötesine gittiklerinde yani Avrupa kupalarına çıktıklarında zorlanmaya başlıyorlar. Guardiola harika birisi ama tiki-taka'yı onun yarattığına inanmıyorum, bunun öncüsü Cruyff'tu.”
 
FIFA hakkında

“FIFA Başkanı Infantino ile görüştüm. Benim yıllardır mücadelesini verdiğim şeyin onlar da artık farkında. FIFA, hayatında futbol topuna vurmamış insanlar tarafından yönetilmemeli. Trezeguet, Hugo Sanchez gibi isimler var. Infantino artık bu isimlerle de ortak bir çalışma yürüteceğini söyledi. 30 yıldır bunun mücadelesini veriyordum. Platini'nin hiçbir katkısı olmadı. Asla bizi temsil edemedi ve zaten artık onun devri sona erdi.”
 
Messi ve Arjantin Milli Takımı hakkında
“Messi'nin Arjantin'de hala eleştirilmesini anlamıyorum. Milli takımı bırakma hakkına sahipti. Daha sonra geri döndü ama hala eleştiriliyor. Dünyadaki harika takımlarda en az 5-6 dünya klasında oyuncu olur. Örneğin Pele'nin Brezilya Milli Takımı'nda Tostao, Rivelino ve daha birçok dünya yıldızı vardı ve bu isimlerle şampiyon oldular. Bu konuda Messi'nin yaşadığını daha önce de söylemiştim.”
 
Ronaldo, Messi, Neuer ve Ballon d'Or konusunda
“Bence Ballon d'Or ödülü doğru verilmiyor. Örneğin 2014'te Neuer, Messi ve Ronaldo ile birlikte finalistti. Neuer, Dünya Kupası'nı kazanmasına rağmen ödülü ona vermediler.”
 
Neymar hakkında
“Ronaldo ve Messi artık tek başlarına değiller. Artık yanlarında üçüncü bir isim var. Rivaldo, Ronaldinho ve Kaka'dan sonra Brezilya'nın yeni bir yıldız çıkarmak için fazla beklemeyeceğini biliyordum. Neymar geldi ve herkesi eğlendirmeye başladı. Onu izlemeye bayılıyorum. Ona 200 tekme de atsanız yine de topla birlikte rakip defansın üstüne doğru koşmaya devam ediyor.”
 
Modern futbol savunmacıları konusunda
“Bence Sergio Ramos dünya çapında bir oyuncu değil. Ona saygı duyuyorum ama barbarca fauller yapıyor. Bu dönemin defans oyuncuları, benim dönemimdeki Baresi, Migueli gibi savunma oyuncularından çok farklı. O dönemki oyuncuların gerçek bir karakteri vardı. Bence Pique, Ramos'tan bir adım önde. Çok daha kontrollü oynuyor. Ama zaten artık günümüzde savunma oyuncuları daha az önem ifade ediyor çünkü forvetler çok iyi. Ronaldo, Messi ve Neymar gibi oyuncular farkı belirliyor.”

FutbolArena akşam haberlerit uru (16 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.