comScore

Manchester United Manchester United

Dünyanın en zengin 30 kulübü açıklandı! 21 yıldır o iki takım zirvede

26 Kasım 2018, Pazartesi 14:27
Dünyanın en zengin 30 kulübü açıklandı! 21 yıldır o iki takım zirvede

EkoLig geçtiğimiz günlerde düzenlediği seminerde, dünyanın en zengin 30 kulübünü kamuoyuna paylaştı.

FutbolArena - Türkiye ve Dünya futbol ekonomisinin röntgeni, geçtiğimiz günlerde EkoLig'in düzenlediği seminerde çekildi. Dünyanın en zengin 30 futbol kulübü de bu seminerde kamuoyuna açıklandı. Özellikle Premier Lig kulüpleri, diğer ülkelerin kulüpleri ile arasındaki farkı günden güne açıyor!


Dünyanın en zengin takımları


Avrupa futbolunun son 10 yılına bakıldığında sermayenin 5 büyük ligde yoğunlaştığı söylenebilir. 2018 yılının finansal değerlerine göre, dünyanın en büyük 30 futbol kulübünün 24'ü Avrupa Kıtası'nda yer almakta, bu 24 kulübün 22'si de 5 büyük ligin temsilcilerinden oluşmakta. 

21 YILDIR ZİRVE REAL MADRİD VE MANCHESTER UNİTED'IN
Avrupa futbolunun en çok kazanan 20 futbol kulübü sıralamasında son 21 sezonda birincilik koltuğu Real Madrid ile Manchester United arasında el değiştirmekte. Listede bulunan 20 kulüp içerisinde gelirleri toplamı 650 milyon Euro'yu geçenler sadece İngiliz ve İspanyol ekipleri olurken, üst üste 3 kez UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası'nı evine götüren Real Madrid'in Manchester United ile olan gelir farkını her geçen gün daha da azaltması mali tabloların en dikkat çeken detaylarından biri.

EN BÜYÜK PAY NAKLEN YAYIN GELİRLERİNDE

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Serie A ve Ligue 1'in global futbol pazarına öncülük eden kulüplerinin artan gelirlerine bağlı olarak elde ettikleri rekabet üstünlüğü, Avrupa futbolunun en dikkat çeken unsurlarından biri. 20 kulübün 8 milyar Euro'yu geçen toplam gelirleri içerisinde en büyük pay %45'lik oranla naklen yayın gelirlerine ait. Naklen yayın gelirlerini %38 oranıyla ticari gelirler takip etmekte; maç günü gelirleri ise toplam pastanın %17'lik dilimine denk gelmekte.

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"