comScore

Manchester United Manchester United

Alex Ferguson kimdir? (Alex Ferguson beyin kanaması geçirdi)

05 Mayıs 2018, Cumartesi 22:19
Alex Ferguson kimdir? (Alex Ferguson beyin kanaması geçirdi)

Alex Ferguson beyin kanaması geçirdi. Beyin Kanaması geçiren Alex Ferguson'un durumunun ciddi olduğu açıklandı. Beyin kanaması geçiren ve hastaneye alınan Alex Ferguson'un Manchester United kariyeri ve başarılarını derledik. 

FutbolArena - Manchester United'ın efsanevi teknik direktörleri arasında yer alan Alex Ferguson'un hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Beyin kanaması geçiren Alex Ferguson'un durumunun ciddi olduğu açıklandı. Hastaneye kaldırıldığı haberi ile futbol camiasını sarsan Alex Ferguson'un Manchester United ile yakaladığı başarılar ve kupaları sizler için derledik.

Beyin kanaması geçirmesi sonucunda hastaneye kaldırılan ve durumunun ciddi olduğu açıklanan Sir Alex Ferguson kısa süre önce Manchester United ile teknik direktörlük kariyerine son vermişti. Alex Ferguson, İngiliz ekibinin başında toplamda 26 yıl boyunca menajerlik yapmıştı. Alex Ferguson bu süre boyunca İngiliz ekibi Manchster United ile 38 kupa 894 galibiyet elde etmişti.


Alex Ferguson kariyeri 


Sir Alexander Chapman ”Alex” Ferguson, 31 Aralık 1941 tarihinde, İskoçya'nın başkenti Glascow'da dünyaya gelmiştir. Eski bir futbolcu ve emekli teknik direktör olan Alex Ferguson, istatistiksel açıdan dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı teknik adamı olarak kabul edilmektedir. Futbolculuk kariyerinde, Queen's Park, St. Johnstone, Dunfermline Atletic, Rangers, Falkirk ve Ayr United formaları giyen İskoç teknik adam çıktığı 317 lig müsabakasında 171 kez gol sevinci yaşamıştır. Başarılarla geçen aktif futbolculuk kariyerinin ardından, teknik direktörlük yapmaya başlayan Ferguson, bu alanda dünyanın en iyi olmayı başararak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır.

Futbolu bıraktıktan sonra kulüp çalıştırmaya başlayan Ferguson, ilk deneyimini, 1974 tarihinde, East Stirlingshire'da yaşamıştır. Burada yarım sezon bile geçirmeyen Sır Alex Ferguson, aynı yıl İskoçya 1. Ligi ekiplerinden St. Mirren ile sözleşme imzalamıştır. Manchester United ile elde edilen 38 kupa'nın haricinde İskoçya'da da 12 kupa kazanmış olan Alex Ferguson toplam 50 kupa ile dünyanın açık ara en çok kupa kazanan teknik direktörü olmuştur

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"