comScore

Manchester City Manchester City

UEFA'dan Cüneyt Çakır açıklaması: "Doğru karar verdi"

18 Nisan 2019, Perşembe 18:52
UEFA'dan Cüneyt Çakır açıklaması:

Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde oynanan Manchester City - Tottenham maçının tartışmalı pozisyonu Llorente'nin attığı golde, UEFA yetkilileri Cüneyt Çakır'ın doğru karar verdiğini söyledi. 

FutbolArena Dış Haberler - Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde nefesleri kesen Manchester City - Tottenham maçında konuk ekipte Llorente'nin takımı adına kaydettiğ 3. gol İngiliz basınında tartışma konusu olmuştu. 

Manchester City Teknik Direktörü Guardiola ve futbolcular, Llorente'nin elle oynadığı yönünde itirazda bulunurken VAR'a giden Cüneyt Çakır, gol kararını geçerli saydı. Öte yandan Telegraph'ın haberine göre, UEFA yetkililierne göre Cüneyt Çakır bu pozisyonda golü geçerli sayarak doğru bir karar verdi. 
UEFA yetkilileri, "Hakemler bu tür pozisyonlarda oyuncunun kasıtlı olarak hareket ediğ etmediğine, rakip ile top arasındaki mesafeye bağlı olarak istem dışı olup olmadığına göre karar vermelidir. Burada Llorente'nin eliyle kalçası arasındaki mesafe çok yakın. Yani bitişik. Cüneyt Çakır doğru karar verdi."

IFAB KURALLARINA GÖRE SENEYE FARKLI

Öte yandan IFAB yeni kurallarına göre yeni sezondan itibaren bu tür pozisyonlarda elle oynama kararı çıkacağı kaydedildi. IFAB kuralları yeni sezondan itibaren istemdışı, elle vücut birleşik dahi olsa bu tür pozisyonlarda sıfır tolerans kuralıyla golün geçersiz sayılacağını söylüyor. 

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"