comScore

Manchester City Manchester City

Premier Lig'de en pahalı transferler

14 Eylül 2017, Perşembe 19:16
Premier Lig'de en pahalı transferler

Premier Lig'de 2017-2018 sezonu transfer rekoruna sahne oldu. Bu yaz yapılan transferleri derledik.

FutbolArena Detay - Premier Lig'de bu yaz transfer patlaması yaşandı. Yayın gelirlerinin artmasıyla her geçen sezon adeta NBA gibi diğer liglerden ayrılmaya başlayan Premier Lig, transferde bambaşka paralar harcayabiliyor. Artık Premier Lig'de düşmemeye oynayan takımlar bile 5 büyük lig haricinde diğer liglerdeki kulüplerden çok daha büyük paralara transferler yapabiliyorlar. Transferin şampiyonu ise geçen sezon olduğu gibi Manchester City ve Manchester United oldular.


Premier Lig'de transfere kaç para harcandı?


Premier Lig'de bu yaz takımlar toplam 266 futbolcu transfer ederken, 266 futbolcuyla da yollarını ayırdı. Kulüpler transfer için tam 1 trilyon 595 milyon euro harcadı ve bu yaz Premier Lig'de transfer harcaması rekoru kırıldı. Satılan oyunculardan elde edilen gelir ise 852.9 milyon euro olarak belirlendi. Yani Premier Lig kulüpleri neredeyse yaptığı satışın 2 katı transfer harcamasında bulundu.


Manchester City'nin yaptığı transferler


Manchester City geçen yaz yaklaşık 220 milyon euroluk transfer harcaması yapmış ve dünyada en çok transfer harcaması yapan kulüp olmuştu. 

Bu yaz da transfere doymayan City, 244 milyon euroluk harcama ile yine zirvede yer aldı. Aslında Milan da Manchester City kadar harcama yaptı ama Milan FFP tehlikesinden dolayı zorunlu satın alma yöneti ile ödemelerini gelecek sezon ve bir sonraki sezona yaymaya çalıştı ve bu yaz kasasından yaklaşık 200 milyon euro çıkardı. 
PSG de aynı şekilde Neymar ve Yuri Berchiche için toplam 238 milyon euro harcadı ancak 180 milyon euroluk Mbappe transferinin parasını gelecek yaz ödeyecek. Böylece bu yaz da transfer için kasasından en çok para çıkan takım Manchester City oldu. 


Manchester City ve Manchester United'ın transfer politikası


Manchester'ın iki yakasında transfer için farklı stratejiler güdülüyor. Manchester City genç oyunculara yatırım yaparken 40-60 milyon euro bandında çok sayıda potansiyelli oyuncu transfer etti. 

Guardiola "Gelecek yıllarda artık bu kadar harcama yapmayacağız, takımımız çok yaşlıydı o yüzden çok sayıda genç oyuncu transfer ettik." dedi. City iki sezonda 15'in üzerinde oyuncu transfer etti ve 450 milyon euronun üzerinde transfer harcaması yaptı. 

Manchester United'ta ise Jose Mourinho az ama öz transfer yapıyor. En çok parayı City harcasa da bir oyuncuya en çok parayı ödeyen kulüp iki sezondur Manchester United oluyor. Geçen sezon Pogba'ya 105 milyon euro veren United, bu yaz da Lukaku'ya 85 milyon euro verdi. 

Mourinho konu hakkında yaptığı açıklamada "Biz sadece 3-4 oyuncu alıp transferi kapatıyoruz. Önümüze gelen oyuncuyu almıyoruz. Futbolculara verdiğimiz paralar fazla görülebilir ama bizim kalitemize uyacak oyuncu zaten sınırlı" demişti. Mourinho ayrıca Pogba'yı transfer ettiği dönemde de "2 sene içinde transfer piyasası o kadar çok değişecek ki, Pogba için ödediğimiz bu 105 milyon euronun aslında pahalı değil ucuz olduğunu göreceksiniz" ifadelerini kullanmıştı.


Premier Lig'de yapılan transflerler


Geçtiğimiz yaz Premier Lig'de yapılan en pahalı 5 transfer ise şöyle oldu... 


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"