comScore

Manchester City Manchester City

İngiliz futbolundaki sorun; Oyuncu ücretleri ve sözleşmeleri

22 Nisan 2020, Çarşamba 13:22
İngiliz futbolundaki sorun; Oyuncu ücretleri ve sözleşmeleri

Gazeteci Alp Ulagay, FutbolArena için Londra'da İngiltere'nin önde gelen avukatlarından John Shea ile oyuncu ücretleri ve sözleşmeleriyle ilgili bir röportaj gerçekleştirdi.

FutbolArena - İngiltere'nin önde gelen spor avukatlarından John Shea'nin Premier League takımlarına ve uluslararası sporculara danışmanlık yapan bir uzman. Shea, Koronavirüs salgını sonrası ortaya çıkan tabloda İngiliz kulüplerinin en büyük sorunun oyuncu sözleşmeleri olduğunu söylüyor ve bu konuda çok sayıda hukuki anlaşmazlık çıkacağını öngörüyor.

KULÜPLER OYUNCU ÜCRETLERİNİ AZALTMA PEŞİNDE
Covid-19 döneminde İngiliz futbolunda sanırım futbol kulüpleri için hukuki açıdan iki ana konu var: İkisi de oyuncu sözleşmeleriyle ilgili. Muhtemelen onlar için şu anda en acil olan konu, oyuncu ücretleri ve maliyetleri düşürmek isterken, aynı zamanda tüm çalışanlarını korumak kulüplerle ilgili. Kulüpler para kazanmıyor, iş yapamıyor ve gelir elde etmiyor. Tüm personele ödeme yapmak ve işi devam ettirebilmek için yeterli nakde sahip olmaları lazım. Bu sebeple, kulüpler oyuncu maaşlarını ertelemek ya da kısmak için bir anlaşma yolu arıyor. Şu anda, bunu yapabilmek için bir şekilde uzlaşmaya varmaları lazım çünkü oyuncuların maaşlarını tek taraflı olarak düşüremezler. Bu, kulüplerin mevcut ortamda uğraştığı en önemli hukuki konu.

FUTBOLCULAR UZATMAYI REDDEDEBİLİR

Oyuncu sözleşmeleri ve sezonun uzamasıyla beraber ortaya çıkan diğer bir sorun da sözleşmeleri 30 Haziran'da sona erecek oyuncular. İngiliz yasalarına göre, bir kişiyi sözleşme yapmaya zorlayamazsınız. Yani bir oyuncu sözleşmeyi uzatmayı reddedebilir ve benzer şekilde kulüp de oyuncunun sözleşmesini uzatmayı reddedebilir. Ancak böyle bir uzatma hem oyuncuların hem de kulüplerin çıkarına olabilir. Yani kulüpler sezonun son bölümünde oyuncu kaybetmek istemez. Oyuncular oynayamayacakları kulüplere geçmek istemeyeceklerdir. Ancak kulüplerin ve oyuncuların uzatmayı reddettiği örnekler de göreceğiz. Ve bununla ilgili anlaşmazlıklar çıkabilir.

TRANSFER DÖNEMİ AĞUSTOS-EYLÜLDE OLABİLİR

İngiltere'de ulusal transferlerle ilgili mesele FIFA'nın yayınladığı kılavuzun bir parçası. Bu isle ilgileneceklerini, prensipte üye federasyonlardan transfer dönemini değiştirme taleplerini onaylayacaklarını söylediler. Transfer dönemi, FIFA düzenlemelerine uygun olduğu sürece maksimum 12 hafta olmalı. Bu göz önüne alındığında, sezon öncesi dönemin önceki son derece normal yıllardan daha kısa olacağını düşünüyorum. Benim tahminim belki ağustosun başından eylül ortasına kadar süren bir transfer döneminin olacağı yönünde.

PRİMLER KONUSUNDA TARTIŞMA ÇIKACAK

Oyuncular primleri konusunda çok fazla bilinmeyen şey var. Burada her şeyden önce, sezonun sonucu önemli. Yani, sezon geçersiz ilan edilir ve bu sebeple kimse bir şey kazanmazsa, kimse kümeden düşmezse, mesele sözleşmedeki ifadelere ve primle ilgili maddelerin nasıl hazırlandığına bağlı olacak. Diyelim ki, sezonun geçersiz ilan edildi ve gelecek sezon Avrupa'ya gidecek takımlar önceki yılın sonuçlarına göre belirlendi. Bu durumda Tottenham, Şampiyonlar Ligi'ne katılmaya hak kazanacak. Halbuki bu sezon böyle bir sıralamada değiller. Oyuncuların, sözleşmelerinde, hangi sezon olursa olsun Şampiyonlar Ligi'ne gidilmesi durumunda prim almaya hak kazanacaklarını söyleyen bir madde vardır. Kulüp elde edeceği potansiyel gelirleri hesaba katarak buna riayet edecektir. Ancak başka kulüpler böyle yapmayabilir. Bu durumda oyuncular ve kulüpler arasında anlaşmazlıklar çıkabilir.

TAKIM HALİNDE PAZARLIĞI ÖNERİYORUM

Bence takım içinde herkesle tek tek ücret pazarlığı yapmak çok zor. Böyle yaparsanız zorluklarla karşılaşacaksınız, çünkü bir oyuncu çıkıp “Nasıl benim ücretim daha fazla erteleniyor, diğerlerinden daha fazla ücret kesintisi yapılıyor” diyebilir. Bu yüzden kesinlikle bu pazarlığı takım bazında yapmalarını tavsiye ederim. Zaten her kulüp kendi koşullarına göre farklı yöntemlerle bu pazarlığı yürütüyor.

ÇOK FAZLA ANLAŞMAZLIK ÇIKACAK

İngiltere'deki dört profesyonel ligde, tarafların çoğunun çözüm bulmak için bir araya geleceğini düşünüyorum. Daha önce söylediğim gibi, herkes birbirini anlayışla karşılıyor. Oyuncular kulüplerin ne kadar zor durumda olduğunu ve kulüpler de oyuncuların ne kadar zor durumda olduğunu anlayışla karşılıyor. Ama bunun istisnaları olacak. Kulüpler ve oyuncular arasında ücretler, sözleşmeler, uzatmalar ve primlerle ilgili anlaşmazlıklar çıkacağına eminim. Sadece İngiltere'de değil, tüm Avrupa'da, hatta dünya çapında bu meydana gelebilir. Taraflar, bir şekilde sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmekten kurtulmak için belki de Covid-19 gerekçesine sığınacak. Bu yüzden eninde sonunda çok fazla anlaşmazlık çıkacağını öngörüyorum.

MANCHESTER CITY KARARI YAZ ORTASINDA ÇIKAR

Manchester City ve UEFA arasındaki hukuki soruna gelince, tarafların ilk amacı hızlandırılmış bir prosedür uygulamaktı. Bu mevcut krizin bir sonucu olarak bu durum değişmiş olabilir. Anladığım kadarıyla taraflar bir video duruşması yapılmasını kabul ettiler. Bu durumda, tam bir duruşma için İsviçre'ye gitmesi gereken tüm taraflar bir video duruşmada bir araya gelecek. Bu durumda kararın Haziran ya da Temmuz aylarında çıkmasını bekliyorum. Sanırım şu anki krizde, yeni sezonun başlaması muhtemelen Ağustosun sonunda, hatta Eylülün başına sarktığından kararı almak için onlara biraz zaman kazandırdı.

Röportaj: ALP ULAGAY

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!