comScore

Mahkemeden şampiyona 1 milyon tazminat

21 Şubat 2017, Salı 00:08
Mahkemeden şampiyona 1 milyon tazminat

Aydın Erkan'ın ailesi Motorsiklet Federasyonu'na karşı açtığı davayı kazandı.

FutbolArena - 9 yıldır yaşam mücadelesi veren eski motorsiklet şampiyonu Aydın Erkan son zaferini mahkemede kazandı.

2008 yılında antrenman sırasındaki kazada ağır yaralanarak 9 yıldır bitkisel hayat süren Aydın Erkan'ın ailesi Motorsiklet Federasyonu'na karşı açtığı davayı kazandı. Mahkeme, federasyonu hatalı bularak maddi manevi 1 milyon liraya mahkum etti. Ailenin avukatı Kayra Çıray, "Bu karar sporcunun lehine bir ilktir. Sporcu gladyatör değildir, ölümüne yarışamazlar. Onların sağlığı yarışma düzenleyenlerin birinci görevidir. Bu karar bunun tescilidir" dedi.
 
AYNI YERDE ÖLÜMLÜ KAZA
 
Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki pistte, 2008 yılında sıralama turları sırasında kaza geçiren ve o günden bu yana bitkisel hayatta olan motosikletçi Aydın Erkan'ın ailesi, Türkiye Motosiklet Federasyonu'na açtıkları davayı kazandı. İki çocuk babası Aydın Erkan 9 yıldır bitkisel hayatta. 1999 yılından beri motosiklet sporunun içinde yer alan Erkan aynı zamanda birçok sporcu yetiştirdi. Erkan'ın kaza geçirdiği pistte olaydan 3 ay önce de şampiyon yarışçı Kenan Sofuoğlu'nun ağabeyi Sinan Sofuoğlu kaza yapmış ve hayatını kaybetmişti.
 
7 YIL 29 DURUŞMA 5 HAKİM
 
Bu duruma rağmen Aydın Erkan'ın ailesi açtığı dava 7 yıl sürdü. 29 duruşma yapılan mahkemede 5 hakim değişti. Erkan Aydın'ın kardeşi Aylin Aydın'ın sosyla medya hesabında bu durum için, "Emsal bir dava olmadığı için karar vermekten sürekli kaçındılar" yorumunu yaptı.
 
FEDERASYON GÖREVLİSİ BİLİRKİŞİ OLDU!
 
Kazayla ilgili 3 bilirkişi raporu hazırlandı. İlk rapor yüzde yüz, ikincisi yüzde yetmiş sporcuyu kusurlu buldu. Sporcuyu kusurlu bulan raporda davanın tarafı olan federasyona bağlı bir hakemin olması skandala neden oldu. Ailenin avukatları rapora isyan etti. Bu durum üzerine istenen son bilirkişi raporu "pist hatalı" yönünde olunca 7 yıl süren mahkeme sonuçlandı.
 
VE KAZANDIK ŞAMPİYON
 
Erkan Aydın'ın kardeşi mahkemenin kararına ilişkin duygularını sosyal medyadan hesabından şu sözlerle paylaştı: "Ve sonuç: Kazandık. Kazandık. Yani abimin pist hatası yüzünden bu hale geldiği hukuksal olarak kabul edildi. Sevinmem gerekir belki ama taş gibi oldum. Yani onların yüzünden abim bu hale geldi. Kazandık dediklerinde abimin birden eski günlere dönmesini bekliyordum herhalde. Çünkü adalet ancak böyle sağlanabilir. Bana abimi geri verirlerse. Yine de en azından onun hakkını aradığım, çocuklarının geleceği için bir şey yaptığım için acılı bir mutluluk duyuyorum. Dün gece elini tutup kulağına tüm bu olanları fısıldadım. Belki biraz iyi hissetmiştir, belki içinden bir oh demiştir. Kazandık şampiyon." 
Mehmet Bozkurt
twitter.com/bozkurtmehmet

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)