comScore

Lucescu Zenit tarihine geçti

13 Eylül 2016, Salı 01:12
Lucescu Zenit tarihine geçti

Mircea Lucescu, Zenit kariyerine süper bir başlangıç yaparak; istatistikleri alt-üst etti.

FutbolArena Detay - Sezon başında sürpriz bir kararla 12 yıllık Shakhtar Donetsk kariyerini noktaladıktan sonra Rusya'nın Zenit kulübüne imza atan Mircea Lucescu, daha şimdiden mavi-beyazlıların tarihine girmeyi başardı.

Zenit'le ilk resmi maçında CSKA Moskova'yı yenerek, Rusya macerasına kupa ile başlayan Rumen çalıştırıcı takımıyla çıktığı 7 maç sonunda hiç kaybetmezken, 4 galibiyet – 3 beraberlik aldı. Zenit takımı bu maçlarda 13 gol atarken, kalesinde 3 gol gördü.
91 yıllık bir maziye sahip olan Zenit Saint Petersburg'ta geçici hocalarla birlikte Lucescu'da dahil olmak üzere toplamda 36 farklı isim görev aldı ve çalıştığı süre boyunca en iyi yüzde yakalayan isim Rumen teknik adam oldu. Lucescu, 7 maç sonunda %78.5'lik başarı yüzdesi yakalarken; bu alanda zirvede olan %71.2'lik başarı katkısı yapan Andre Villas-Boas'ı geride bıraktı. Boas, Zenit'in başında tüm kupalarda 101 maça çıkarken; 62 galibiyet, 20 beraberlik, 19 mağlubiyet aldı.
 
En çok maça çıkan 6.isim Advocaat

Zenit'in 91 yıllık tarihinde teknik direktör olarak en fazla maça çıkanlar arasında şuanda Fenerbahçe'yi çalıştıran Hollanda'lı Dick Advocaat, 6.sırada bulunuyor. Advocaat, Zenit ile toplamda 139 maça çıktı. Zenit bu maçlarda 68 galibiyet, 42 beraberlik, 29 mağlubiyet aldı. Listesini zirvesinde 3 farklı dönemde Rus kulübünde görev alan 323 maçla Yury Morozov yer alıyor.

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.