comScore

Liverpool Liverpool

UEFA Süper Kupa tarihi - UEFA Süper Kupası'nı en çok kazanan takımlar

13 Ağustos 2019, Salı 11:20
UEFA Süper Kupa tarihi - UEFA Süper Kupası'nı en çok kazanan takımlar

UEFA Süper Kupası'nda Liverpool ile Chelsea arasında oynanacak final maçı öncesinde kupanın tarihini inceledik. 

FutbolArena - UEFA Süper Kupası'nda 2019 finali İstanbul'da oynanacak. Şampiyonlar Ligi'nde geçen sezonun şampiyonu Liverpool ile UEFA Kupası'nın kazananı Chelsea karşı karşıya gelecek. Süper Kupa'nın tarihi, UEFA Süper Kupası'nı en çok kazanan takımlar gibi merak edilen konuları derledik. 


UEFA Süper Kupası'nın tarihi (UEFA Süper Kupası ne zaman başladı?)


UEFA Süper Kupası fikri ilk olarak 1972 yılında Hollanda'nın De Telegraaf gazetesi muhabirlerinden olan Anton Witkamp tarafından ortaya atılmıştır. Bu fikri yansıttığı zamanlar tam da Hollanda kulüp futbolunun özellikle de Ajax'ın altın yıllarını yaşadığı zamanlardı. Witkamp'ın asıl amacı Avrupa'nın en iyi futbol takımını belirleyecek yeni bir şeyler bulmaktı. Witkamp'ın fikri o zamanki adlarıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ve UEFA Kupa Galipleri Kupası şampiyonlarının karşılasması olarak hayata geçecekti ki, UEFA başkanının izin vermemesi yüzünden gerçekleşemedi. Bunun nedeni de Kupa Galipleri Kupasını o sezon kazanan Rangers'ın taraftarlarının olumsuz hareketleri yüzünden Avrupa kupalarından bir yıl boyunca men edilmesiydi.

UEFA desteklememesine rağmen kupa maçı De Telegraaf gazetesinin finansal desteğiyle iki maç üzerinden oynandı ve ilk Avrupa Süper Kupası'nı kazanan takım Ajax oldu. Daha sonra bu kupa UEFA tarafından desteklenmeye başladı.
UEFA SÜPER KUPASI'NI KAZANAN TAKIMLAR

UEFA Süper Kupası'nı şu ana kadar en fazla kazanan takımlar Milan ve Barcelona oldu. Her iki takım da şimdiye kadar 5'er kez kupayı müzesine götürdü. Milan, 1989 ve 1990 yıllarında peş peşe 2 kez şampiyon oldu. İtalyan takımları toplamda 9 kez bu kupayı kazanarak en başarılı ülke oldu. Türkiye'den bu maçta mücadele eden ve kupayı müzesine götüren tek takım da Galatasaray oldu. Sarı kırmızılılar 2000 yılında UEFA Kupası'nın kazananı olarak çıktığı Süper Kupa finalinde Real Madrid'i devirerek kupayı almıştı. 

Barcelona 5
Milan 5
Real Madrid 4
Atletico Madrid 3
Liverpool 3
Ajax 3
Valencia 2
Juventus 2
Anderlecht 2
Bayern Münih 1
Zenit 1
Sevilla 1
Galatasaray 1
Lazio 1
Chelsea 1
Parma 1
Manchester United 1
Mechelen 1
Porto 1
Steaua Bükreş 1
Aberdeen 1
Aston Villa 1
Nottinhgam Forest 1
Dinamo Kiev 1
UEFA SÜPER KUPASI'NIN EN GOLCÜLERİ

Arie Haan - 8 maç 5
Lionel Messi - 4 maç 3
Rob Rensenbrink - 4 maç 3
Falcao - 1 maç 3 gol 
David Fairclough - 3 maç 3 gol
Oleh Blokhin - 3 maç 3 gol
Van der Elst - 4 maç 3 gol
Gerd Müller - 3 maç 3 gol
Terry McDermott - 3 maç 3 gol

Avrupa'dan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!