comScore

Liverpool Liverpool

Liverpool dörtleme peşinde! 4 kupa olur mu?

02 Nisan 2022, Cumartesi 11:52
Liverpool dörtleme peşinde! 4 kupa olur mu?

Alp Ulagay, Liverpool'un sezonu dört kupayla kapatma ihtimalini İngiliz gazetecilerle değerlendirdi.

FutbolArena - Şubat ayı sonunda İngiltere Lig Kupası'nı kazandı Liverpool. Mart ayında da Premier Lig'de lider Manchester City ile puan farkını kapatınca şu soru ortada dolaşmaya başladı. Acaba Liverpool bu sezonu dört kupayla kapatabilir mi? Yani Lig Kupası'nın yanına FA Cup'ı, Premier Lig'i ve Şampiyonlar Ligi'ni ekleyerek benzersiz bir başarı elde edebilir mi? Alex Ferguson'un Manchester United'ı 1999'da üçleme yapmıştı ama İngiltere'de dört kupayı birden takım çıkmadı bugüne kadar. Biz de Liverpool'un bu iddiasını İngiltere'nin iki değerli spor yazarı James Pearce ve Alyson Rudd'a sorduk.
 
JAMES PEARCE (The Athletic Liverpool Yazarı)
 

Bence dörtleme inanılmaz bir fırsatları var. Liverpool'un tarihinde daha önce hiç Nisan'a dört kupayı birden kazanma fırsatıyla girmemişti. Daha önce hiçbir takımın bunu başaramamasının sebebi de bunun inanılmaz derecede zor bir iş olması. Çünkü Nisan ayı fikstürünebakınca, “Vay canına” dersiniz “amma büyük maç var.” Her üç dört günde bir büyük maça çıkarsınız. Kadronuz ne kadar derin olursa olsun, haftada iki kere bu baskı altında bu kadar yüksek bir seviyeyi tutturmak büyük bir iddia.Yine de, Liverpool'un sezonu birden fazla kupa ile bitireceğinden kesinlikle eminim. Zaten birini kazandılar. Ancak dördünü de kazanıp kazanamayacakları, her maçtaçıkmaları gereken seviyeye baktığınızda hâlâ büyük bir soru işareti. Bugünden ve mayıs sonuna kadar hep mükemmele yakın olmaları gerekir.
 
ÖNLERİNDE HEP CITY VAR
Ayrıca Premier Lig'de karşılarında harika bir rakip olan Manchester City var. FA Cup'ta önlerinde Manchester City var. Potansiyel olarak, Mayıs sonunda Paris'teki Şampiyonlar Ligi finalinde yine bu iki takımkarşı karşıya gelebilir. Bence kazanmaları en zor olan Premier Lig, çünkü açıkçası şampiyonlukla aralarında hâlâ çok maç var. Premier Lig'de dokuz maçları dahavar ve muhtemelen bunların sekizini kazanabilirler. Ancak asıl iş önümüzdeki hafta Pazar günü yapılacak Etihad'daki maçın sonucuna bağlı. Ancak, o maçta ne olursa olsun, Manchester City'nin sonraki maçlarında pek puan kaybedeceğini sanmıyorum.Bence Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool iki maçta Benfica için fazla güçlü. Sonra muhtemelen yarı finalde Bayern Münih ile karşılaşacaklar. Bayern çok yetenekli bir takım ama Liverpool'un onları eleyecektir.Sonra kupayı kazanmalarına bir maç kalacak.
 
KİLİT NOKTA SIKI SAVUNMA OLACAK
Bence şu aralar herkes Liverpool'un forvet oyuncularına dikti. Ancak Ocak ayından bu yana takımın neden bu kadar iyi bir performans sergilediğine baktığınız zaman, bu büyük ölçüde çok sağlam savunmayla ilgili.Birçok maçta hiç gol yemeyecek kadar muhteşemler. Çünkü bu kadar kısa sürede bu kadar çok maça sahip olduğunuzda, her rakibi üç dört golle uğurlayacaklarını ve ışıl ışıl bir oyun oynayacaklarını düşünmek pek gerçekçi değil. Bazı maçları da 1-0'la kapatacaksın. Ve açıkçası böyle maçlardakilit nokta sıkı savunmadır. Yani bana göre Van Dijk, şimdiki formunda ve bulunduğu seviyede tutmak çok önemli. Bence son iki ayda en iyi seviyesine döndü. Keza Joel Matip, geçirdiği harika sezonla herkesi şaşırtıyor. Robertson ve Alexander-Arnold'un da onların seviyesinde olmasına ihtiyaçları var.
 
UNITED VE EVERTON ZORLAYACAK
Açıkçası Manchester City maçlarına çok fazla odaklanıldığını düşünüyorum. Ama aynı zamandabaşka büyük maçlar da var: Manchester United maçı geliyor, Everton maçı geliyor. Bu iki takım bu sezon iyi bir yerde olmasalar da, yine de Liverpool'un kutlamalarını mahvetmeyi kesinlikle çok isterler. Bu sebeple hem United'ın hem de Everton'ın diğer takımlara karşı göstereceklerinden daha yüksek bir seviyede performans sergileyecektir.
 
DÖRT KUPA MI? NEDEN OLMASIN!
 
ALYSON RUDD (The Times Spor Yazarı)

 
Böyle şeyler hakkında sonderece iyimserim. Aslında, oğlumun yaptığı matematik hesaplara göre Liverpool'un dörtleme yapma ihtimali yüzde 3 ve bu bile son derece cömertçebir olasılık. Geçmişe bakıncada bunu başarmalarıpek olası değil. Ama şöyle düşünüyorum, neden olmasın? Çünkü çok da yakınlar hedefe. Halbukisezon başında, Liverpool'un lig şampiyonluğunu kazanabileceğini bile düşünmemiştim. Almamaları gereken bir sürü beraberlik aldılar. Manchester City'nin genellikle sahip olduğu o bitirici güç eksikti onlarda. Ancaksezon ilerledikçe işler değişti. Yani biraz içgörüyle, ama esas olarak duygusal olarak yapabileceklerini düşündüğümü söyleyeceğim.
 
KLOPP KUPALARI İHMAL ETMEDİ
Bu sezon, ilk kez Klopp'un kupalara sıcak yaklaştı. Her zaman gerçekten önemli olanın Avrupa ve Premier Ligolduğunu belli ederdi. Ancak adil olmak gerekirse, Klopp da şu an sahip olduğu kadro derinliğine sahip değildi eskiden. Bu yüzden bir şeylere öncelik vermesi gerekiyordu. Rotasyon yapabileceği bir A takımı ve B takımı yoktu. Şimdi galiba buna sahip.
 
LIVERPOOL'UN FİKSTÜRÜ DAHA ZOR
Muhtemelen en zoru Premier Lig. Çünkü elde bir gerçeğimiz var değil mi? City'nin bir puan fazlası var. İkisi arasındaki maç da Etihad'da. City'nin evinde olması bir avantaj. Kalan tüm maçları gözden geçirirseniz, Liverpool'un fikstürünün de daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası, Premier Lig'i kazanmaları daha zor.
 
SALAH VE DIAZ ÖNEMLİ
Şu anda, Luis Diaz ve Mo Salah en önemli oyuncular olabilir. İkisi de Dünya Kupası elemelerinde hayal kırıklığı yaşadı. Bundan dolayı öfkeliler ve duygusal bir çalkantı içindeler. Bu hayal kırıklığını unutturmak için bir şeyleri başarmak için yanıp tutuşmaları kilit nokta olacak. Yoksa dikkatleri mi dağılacak, yüreklerini mi ortaya koymayacaklar, moralleri mi biraz bozukolacak? Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bence Klopp oyuncu psikolojisini çok iyi idare ediyor. Bu çok iyi iki oyuncu dünya sahnesinde olmaları gerekirken orada olmayacaklar. BakalımKlopp, milli takımdaki hayal kırıklığına uğramış bu iki oyuncunun kulüp takımında daha iyi oynamasını sağlayabilecek mi?

Son dakika Premier Lig Haberleri FutbolArena!

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!