comScore

Gençlerbirliği Gençlerbirliği

İlhan Cavcav Türk futbol tarihine damga vuran Geremi transferini böyle anlatmıştı

22 Ocak 2017, Pazar 16:13
İlhan Cavcav Türk futbol tarihine damga vuran Geremi transferini böyle anlatmıştı

Hayatını kaybeden İlhan Cavcav'ın Gençlerbirliği'nde 40 yıl başkanlık yaptığı süre boyunca özellikle Geremi transferi Türk futbol tarihine damga vurmuştu. 

FutbolArena - 81 yaşında hayatını kaybeden İlhan Cavcav, sadece Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'a futbolcu satmadı. Mesela Geremi'yi de Real Madrid'e satmıştı. Pazarlığı nasıl yaptığınıysa yıllarca önce anlatmıştı.

Gençlerbirliği'nde başkanlık yaptığı 40 yıl boyunca özellikle yabancı transferiyle gündeme damga vuran İlhan Cavcav'ın bilhassa Geremi transferi çok konuşulmuştu. 
İlhan Cavcav, Geremi'yi Real Madrid'e nasıl sattığını şöyle anlatmıştı:

“Real Madrid, Geremi için 2 milyon dolar verdi. Kağıda 5 milyon dolar yazıp masaya koydum. Menajere kalk gidiyoruz dedim. Adamlar “Please, please!” dediler ve 5 milyon doları verdiler.”

BEŞİKTAŞ 2 VERDİ HAYIR DEDİM

“Toshack Beşiktaş'ı çalıştırıyordu. Allah rahmet eylesin, Süleyman Seba beni bu futbolcuyu transfer etmek için İstanbul'a çağırdı. Akaretler'de bir otelde buluştuk. “Başkan, bu futbolcuyu bize ver” dedi. “Süleyman Abi, iki milyon dolar verirseniz olur” dedim. Bana, “Sen kafayı mı yedin!” deyince bu transfer olmadı. Sonra Toshack o sene Beşiktaş'tan ayrılıp Real Madrid'e gitti. Bir süre sonra benden yine bu futbolcuyu istedi. Ben bu sefer 5 milyon dolar istedim. Beni İspanya'ya davet ettiler.”

2 VERDİLER 5 DEYİP MASADAN KALKTIM 

“Bizi bir restorana götürdüler. Onların sekiz yöneticisi, ben ve menajer arkadaşım... Masaya ufak bir dana getirdiler. Şaşırmıştım, çünkü dana sanki canlı gibiydi. Kafası, gözü, kulağı her şeyi tamam! Bizim ülkede kuzu çevirme görmüştüm ama dana çevirme görmemiştim. Danadan çevirme mi olur! Neyse biz danayı afiyetle yedik ve başladık transferi konuşmaya. Adamlar ağızbirliği etmişçesine “iki milyon, iki milyon, iki milyon” diyorlar, başka demiyorlar. Sıra bana geldi. Bir kâğıt istedim. Üzerine rakamla “5 milyon dolar” yazdım ve kaldırıp tüm masaya gösterdim. Sonra yanımdaki menajere dönüp, “Kalk gidiyoruz!” dedim. Adamlar şaşırmıştı. “Please, please!” (lütfen lütfen!) dedikten sora beni oturtup “okey” diyerek 5 milyon doları vermeyi kabul ettiklerini, ancak parayı bir ay sonra vereceklerini söylediler. “Peki, menajerin parası ne olacak?” dedim. Ona da 250 bin dolar vermeyi kabul ettiler. Bir ay sonra bize söz verdikleri 5 milyon dolar geldi. Aslında bugün gördüğünüz Gençlerbirliği tesislerinin üzerine “Mosheu, Kona, Khuse ve Geremi” diye yazmak gerek. Zira biz bu tesisleri onlardan kazandığımız paralarla yaptık…”

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)