comScore

LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? Okul yüzdelik dilimleri nasıl hesaplanır? E Okul yüzdelik dilimi nasıl hesaplanır?

02 Temmuz 2018, Pazartesi 14:33
LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? Okul yüzdelik dilimleri nasıl hesaplanır? E Okul yüzdelik dilimi nasıl hesaplanır?

LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır? diye merak edenler için LGS 2018 sınavının ardından LGS 2018 yüzdelik dilim hesaplamalara dair tüm gelişmeler haberimizde. 

LGS sınavının ardından LGS 2018 sınavına dair sınava girenler LGS lise yüzdelik dilimlerinin nasıl hesaplanacağını araştırmaya başladı. Peki LGS yüzdelik dilimi nasıl hesaplanır? LGS lise yüzdelik dilimlerinin hesaplanmasına dair merak etmeye başladı. LGS yüzdelik dilimle ilgili tüm gelişmelere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


LGS yüzdelik dilim nasıl hesaplanır?


En basit ifadesiyle yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sınav koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin  sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.


Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.
 

LGS güvenlik kayıt no nedir?


Güvenlik Kayıt No alanı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Yerleştirme Sınavı başvurusunda verilen numaradır. Bu sınava Başvuru yapmamışsanız ilk girişte boş geçiniz. Başvurunun kaydedilmesinden sonraki girişlerde size verilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini girmelisiniz. Dikkat: Kayıt işleminden sonra ekranda gösterilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini almayı unutmayınız! Numarayı almayı unuttuysanız öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası'nı öğrenebilirsiniz.

LGS MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"