comScore

LGS sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? LGS sınav sonuçları açıklandı mı? LGS sonuçları bugün mü açıklanıyor? (LGS sınav sonuçları 26 Haziran 2018 Salı)

26 Haziran 2018, Salı 15:26
LGS sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? LGS sınav sonuçları açıklandı mı? LGS sonuçları bugün mü açıklanıyor? (LGS sınav sonuçları 26 Haziran 2018 Salı)

LGS sınav sonuçlarını öğrenmek isteyenler için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika açıklaması geldi. LGS sınav sonuçları açıklandı mı diye merak eden vatandaşlar internet ortamında LGS sınav sonuçları saat kaçta açıklanacak? LGS sınav sonuçları bugün mü açıklanıyor? LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? şeklinde arama yapmaya başladı. LGS sınav sonuçları son dakika gelişmeleri haberimizin devamında. 

LGS sonuçları açıklandı mı? LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS sonuçları kaçta açıklanacak? LGS sonuçları ve LGS sonuçları sınav sonuçlarını merak eden vatandaşlar için son dakika LGS sınav sonuçları için açıklama geldi. LGS sınav sonuçlarına dair Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından LGS sınav sonuçları açıklanacağı saat belli oldu. LGS sınav sonuçlarını bekleyen milyonlarca vatandaş için 2018 LGS sınav sonuçları gelişmeleri haberimizin devamında. 


LGS sınav sonuçları bugün kaçta açıklanacak? (LGS sınav sonuçları 26 Haziran 2018 Salı)


LGS sınav sonuçlarını merak edenler için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Sınavla öğrenci olarak ortaöğretim kurumları merkezi sınav sonuçları saat 16:00'da meb.gov.tr internet adresinden açıklanacak." ifadelerine yer verildi. Öte yandan MEB, yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı LGS sonuçlarını ve yerleştirme kılavuzunu bugün açıklayacak. 1.367 okuldaki 126 bin 510 kontenjana sınavla yerleşilecek. Özel okullar da taban puanlarını ilan edecek. İsteyenler, LGS puanlarıyla özel okullara 1 Temmuz'a kadar ön kayıt yaptırabilecek.


 

LGS puan hesaplama nasıl yapılır?


Öğrencinin net sayısı o teste ait belirlenen puan katsayısının çarpılmasıyla elde edilir. Lgs'de Türkçeden 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük'den 10, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10, Yabancı Dil dersinden de 10, Matematik dersinden ve Fen Bilimleri dersinden 20, olmak üzere toplam 90 soru sorulur.
SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OLAN LİSE TİPLERİ HANGİLERİ?

Bazı okul türleri için sınava girerek puan edinmek şart olacak. Yönergeye göre, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleştirilmesi amacıyla Bakanlıkça merkezi sınav yapılacak. Ağırlık standart puan hesaplanırken esas alınacak ağırlık katsayılarına bakacak olursak Türkçe 4, Matematik 4, Fen Bilimleri 4, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1, Yabancı Dil 1'dir.


 

LGS sınav sistemi hakkında bilgi


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelecek yeni sistemi açıkladı. Yeni sistemin tamamlandığını ifade eden Yılmaz, “Mevcut sistem TEOG bugüne kadar gelenler arasında en iyi sistemdi. Neden değişti? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu sınavın okul dışı kaynaklara öğrencileri yönlendirdiği şeklinde algı vardı. Demek ki sistem okul dışı kaynaklara yönelmeyi artırmış olabilir. Bu algıyı düzeltmemiz gerekiyordu. Ortaokullarda TEOG'a katılmak için ilave bir devamsızlık olduğu ortaya çıktı” dedi.

LGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)