comScore

Kulüpler Birliği toplantısı! "Yayıncı kuruluş, seyirci, yabancı kuralı"

14 Ekim 2020, Çarşamba 17:51
Kulüpler Birliği toplantısı!

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, toplantı sonrasında basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

"NELER KONUŞTUK?"
Ligler başladı. 4 hafta geçti. Dolayısıyla bugünkü yoğun gündemimizin en önemli bölümünde futbolun ekonomik koşullarını tartıştık. Hepimizin bildiği gibi futbolda pandemi koşullarının yarattığı ekonomik olumsuzluklar çok büyük. Bunlardan ne şekilde etkilendiğimizi, nasıl tedbirler alabiliriz şeklinde konuştuk. 

"LOCALARIN AÇILMASI HAKKINDA"

Pandemi döneminde çok ciddi gelir azalması var. En başında maç gelirleri kapsıyor. Bu konuda iyi haber. TFF, bu hafta oynanacak maçlarda locaların %50 kapasiteyle açılacağını duyurdu. İyi bir başlangıç. Küçük ama önemli bir adım. Zaten UEFA'nın kendi tavsiyesi de %30'a kadar seyirci alınabileceği yönünde. Dolayısıyla futbol statların daha fazla kapasitede açılmasını umut ediyoruz. Birçok statta loca yok. Loca gelirlerinden faydalanamayacak takımlarımız olacak. Alt lig takımlarını düşündüğümüzde loca sahibi takım sayısı çok az. Dolayısıyla tekrar söylüyorum. İyi bir başlangıç. İlk defa geçen sene 8 maçı seyircisiz oynadık. Sadece localar değil, tribünlerin tamamına yayılmasını umut ediyoruz. 

"YAYINCI KURULUŞ İLE BU SEZON İÇİN HENÜZ ANLAŞMAYA VARILAMADI"

Digiturk ile 5 yıllık anlaşmamız var. Buradan gelecek ödemeler futbol kulüpleri için çok önemli. Özellikle pandemi koşulunda bunun önemi çok daha fazla artıyor. Bu konuda yine herkesin malumu, yayıncı kuruluş ile olan anlaşmanın uzun yıllar devam etmesini çok istiyoruz. Ancak aynı şekilde yayıncı kuruluşla bu sene henüz bir anlaşmaya varılamadı. Anlaşmanın en kısa zamanda yapılmasını arzu ediyoruz. Çünkü artık kulüplerin bu konuda maddi dayanabilecek gücü de gün geçtikçe azalıyor. 

"BAZI KARARLAR SON DAKİKAYA KALIYOR"

Bazı şeylerde kararlar hep son dakikaya kalıyor. Geçen sene kulüp lisans limit, yabancı sayısı konuları bildiğiniz gibi hep son dakikalarda tartışıldı. Bu konularda TFF ile görüşmeleri şimdiden başlatıp, çok daha sağlıklı bir ilişkinin şimdiden kurulması gerekiyor. Son dakikada aceleye getirilmemesi konusunu kendi aramızda tartıştık. Bütün bu konuları tartışabilmek ve şu an bulunduğumuz ekonomik koşulları anlatabilmek için TFF'den toplantı talep edeceğiz. 

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)