comScore

KPSS başvuru tarihi 2018! KPSS 2018 sınav ücreti ne kadar? KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

10 Mayıs 2018, Perşembe 14:20
KPSS başvuru tarihi 2018! KPSS 2018 sınav ücreti ne kadar? KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

KPSS sınavına girecek olanlar dikkat! KPSS 2018 sınav başvuruları başlıyor. KPSS 2018 sınav başvuru tarihlerini öğrenmek isteyenler aynı zamanda KPSS sınav ücreti ve KPSS başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmeye başladı. KPSS 2018 sınavına dair bilmeniz gereken tüm detaylara haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - KPSS başvuru süreci başlıyor. 2018 Kamu Personeli Seçme sınavına katılacak olan adaylar için başvuru tarihi 10 Mayıs 2018 Perşembe günü itibariyle başladı. KPSS sınavına girecek olanların en fazla merak ettiği konuların başında ise KPSS başvuru sınav ücreti ne kadar ve KPSS sınav ücreti hangi bankaya yatırılır? soruları geliyor. KPSS 2018 sınav başvurularının yayınlanmasının ardından adayların başvurularını yaptıktan sonr sınav ücretlerini yatırmaları gerekiyor. KPSS sınav başvurusundan önce KPSS sınav ücretleri yatırılamıyor. Öte yandan başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır. KPSS başvuru sınav ücretlerini öğrenmek isteyenler için KPSS başvuru ücretleri de açıklandı. KPSS sınavına girecek olan vatandaşlarımız için KPSS sınav başvurusunun nasıl yapılacağına dair tüm detayları haberimizde derledik. 

KPSS sınavı, yani Kamu Personeli 2018 seçme sınavına girecek olanlar dikkat! KPSS sınavına dair bilmeniz gerekenler, KPSS sınav başvurusu nasıl yapılır? KPSS sınav başvuru tarihleri ve KPSS sınav ücretleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar burada. KPSS için lisans düzeyinden sınava girmek isteyen adaylar başvuru işlemlerini yarından itibaren ÖSYM üzerinden yapabilecekler. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nca daha önce açıklanan sınav takvimine göre başvuru işlemleri 21 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek.


KPSS sınav ücretleri 2018


Genel Yetenek-Genel Kültür : 22 Temmuz 2018, Saat: 10.15, 130 dakika, 60,00 TL
Eğitim Bilimleri : 22 Temmuz 2018, Saat: 14.45, 100 dakika, 60,00 TL
KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler,
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 28 Temmuz 2018, Saat: 10.15 40,00 TL
KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra
(Hukuk, İktisat, Maliye) : 28 Temmuz 2018, Saat: 14.45 40,00 TL
Bunun yanı sıra KPSS başvuru ücretleri, ÖSYM KPSS lisans kılavuzunda yayımlandı. Buna göre; genel yetenek – genel kültür sınavı için 60 TL, eğitim bilimleri için 60 TL, Alan Bilgisi sınavları için her biri 40 TL. ÖABT sınavı için 60 TL ödenmesi gerekiyor.


KPSS sınav ücretleri hangi bankaya yatırılıyor? (2018 KPSS sınav başvuruları)


Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; ING Bank'ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.)

KPSS sınavına girecek olanlar sınav ücretlerini ÖSYM internet sayfası üzerinden de yapabilecekler. 

SINAV ÜCRETİNİ YATIRMAK İÇİN TIKLAYIN
 

KPSS puanı nasıl hesaplanır?


Uzman Yardımcılığı Puanı: Genelde yabancı dil etkisi olan puanlar kullanılıyor. Mesela; KPSS P8 için % 40 Genel Yetenek, % 40 Genel Kültür , % 20 Yabancı Dil olarak hesaplanırken KPSS P68 için % 35 Genel Yetenek, % 35 Genel Kültür, % 30 Yabancı Dil olarak hesaplanıyor.

Öğretmenlik Puanı: KPSS P10 ve KPSS P121 puanları hesaplanıyor. P10 puanında alan sınavının etkisi yokken P121 puanında alan sınavının etkisi % 50'dir.

Memurluk Puanı: Herhangi bir lisans programından mezun olanlara yönelik 4001 kodlu alımlar için KPSS P3 hesaplanıyor. Genel Kültür % 50, Genel Yetenek % 50 etkilidir.


KPSS 2018 sınavı ne zaman?


Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans 22 Temmuz'da düzenlenecek. Adaylar bu sınav için 10-21 Mayıs tarihleri arasında başvuruda bulunabilecek.  Sonuçlar 31 Ağustos tarihinde açıklanacak.

Tüm Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"