comScore

Koronavirüs vaka sayısı 3 Nisan 2020! Fahrettin Koca'dan uyarı

03 Nisan 2020, Cuma 21:06
Koronavirüs vaka sayısı 3 Nisan 2020! Fahrettin Koca'dan uyarı

3 Nisan 2020 Cuma günü Koronavirüs vaka verileri açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Nisan 2020 Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı ve tedbirler hakkında konuştu. 

3 NİSAN 2020 KORONAVİRÜS VAKA VERİLERİ:
Bugünkü test sayısı: 16.160
Bugünkü vaka asyısı: 2.786
Bugünkü can kaybımız: 69

TOPLAM VERİLER:

Toplam test sayısı: 141.716
Toplam vaka sayısı: 20.921
Toplam can kaybımız: 425
Toplam yoğun bakım hasta sayısı: 1.251
Toplan entübe hasta sayısı: 867
Toplam iyileşen hasta sayısı: 484

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'DAN ÖNEMLİ UYARI

"Koronavirüs yayılımının hızını kesecek iki uygulama üzerinde duruyoruz. Alınması gereken yeni tedbirler var. Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktamız.Sosyal izolasyon konusunda sık çağrı yapmamıza rağmen başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. #EvdeKal çağrısı başta İstanbul ve birçok ilimizde beklediğimiz düzeyde gerçekleşmedi.

Fahrettin Koca sosyal medya hesabından verileri açıkladığı esnada yaptığı duyuruda, "İyileşen 69 hastamız daha var. Kayıp sayımız düne kıyasla az. Tablonun bütünü ise bize şunu söylüyor: Temas içinde olmamalıyız, araya mesafe koymalıyız, kendimizi izole etmeliyiz. Virüsün yayılmasını tedbirleri uygulayarak durdurabiliriz." ifadelerini kullandı. 
 

Koronavirüsten nasıl korunulur? Koronavirüs korunma yolları neler? Koronavirüs için ne yapılmalı? Koronavirüs tedavisi var mı?


Vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında koronavirüs belirtilerinin yanında koronavirüs tedavisi de araştırılıyor. Uzman değerlendirmelerine göre koronavirüs aslında normal gribal enfeksiyondan çok da farklı belirtilere sahip değil. Koronavirüs kapmamak için ellerin sık sık bol sabunu suyla yıkanması gerektiği belirtiliyor. Koronavirüs şüphesi olan hastaların vakit kaybetmeden hastanelere başvurarak gerekli testleri yaptırması gerektiği ifade ediliyor. 

Koronavirüsün şu anda için herhangi bir ilacı veya aşısı bulunmamakta. Ağır hastalık yaşayan bireylerin destekleyici tedavi almaları gerektiği belirtiliyor. Koronavirüsten korunma yolları arasında yapılacak en önemli maddelerin başında el hijyeni gelmekte. Bu dönemlerde tokalaşmamak, öpüşmemek mutlaka yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ayrıca koronavirüsten korunmak için ellerin sık sık sabunlu suyla yıkanması gerektiği vurgulanıyor. Tek kullanımlık mediller ve el dezenfektanlarıyla elleri sık sık temizlemek gerekiyor. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"