comScore

Koronavirüs 30 Mart 2020 Pazartesi vaka ve test sonuçları

30 Mart 2020, Pazartesi 20:02
Koronavirüs 30 Mart 2020 Pazartesi vaka ve test sonuçları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Mart 2020 Pazartesi günü Koronavirüs vaka ve test sayılarıyla ilgili bilgilendirme yaptı. 

FutbolArena - Koronavirüs vaka sayısı kaç? Koronavirüsten kaç kişi hayatını kaybetti? Koronavirüs sayacı ve Koronavirüs son dakika haberleri son dönemde en merak edilen soruların başında geliyor. Dünyayı esir alan ve hızla yayılan Koronavirüs vakası Türkiye'de de etkisini gösterirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Mart 2020 Pazartesi gününe dair son durumu açıkladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Mart 2020 Pazartesi günü sosyal medya hesabından sonuçları açıkladı.
Bugünkü test sayısı: 11.535
Bugünkü vaka sayımız: 1.610
Bugünkü can kaybımız: 37
Toplam test: 76.981
Toplam vaka: 10.827
Toplam can kaybımız: 168
İyileşen hasta sayımız: 162
Toplam entübe hasta sayımız: 523
Toplam yoğun bakım: 725

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs ile mücadele kapsamında yaptığı son açıklamada "Sağlık alanında önemli bir sınav verdiğimiz bu günlerde hizmet kapasitemizi bir adım daha ileri taşıdık. Koronavirüs hastalarımıza da hizmet sunacak olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanemizin 600 yataklı ilk etabını bugün itibariyle hizmete açtık. Milletimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı. 
 

Koronavirüsten nasıl korunulur? Koronavirüs korunma yolları neler? Koronavirüs için ne yapılmalı? Koronavirüs tedavisi var mı?


Vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında koronavirüs belirtilerinin yanında koronavirüs tedavisi de araştırılıyor. Uzman değerlendirmelerine göre koronavirüs aslında normal gribal enfeksiyondan çok da farklı belirtilere sahip değil. Koronavirüs kapmamak için ellerin sık sık bol sabunu suyla yıkanması gerektiği belirtiliyor. Koronavirüs şüphesi olan hastaların vakit kaybetmeden hastanelere başvurarak gerekli testleri yaptırması gerektiği ifade ediliyor. 

Koronavirüsün şu anda için herhangi bir ilacı veya aşısı bulunmamakta. Ağır hastalık yaşayan bireylerin destekleyici tedavi almaları gerektiği belirtiliyor. Koronavirüsten korunma yolları arasında yapılacak en önemli maddelerin başında el hijyeni gelmekte. Bu dönemlerde tokalaşmamak, öpüşmemek mutlaka yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ayrıca koronavirüsten korunmak için ellerin sık sık sabunlu suyla yıkanması gerektiği vurgulanıyor. Tek kullanımlık mediller ve el dezenfektanlarıyla elleri sık sık temizlemek gerekiyor. 

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)