comScore

Atiker Konyaspor Atiker Konyaspor

Konyaspor'dan Antalyaspor açıklaması

14 Şubat 2017, Salı 13:38
Konyaspor'dan Antalyaspor açıklaması

Atiker Konyaspor Yönetim Kurulu, Antalyaspor maçı öncesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bir açıklama yaptı.

FutbolArena - Atiker Konyaspor Yönetim Kurulu, Antalyaspor maçı öncesi ve sonrasında yaşananlarla ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Spor Toto Süper Lig'in ilk yarısında Antalya'da oynanan ve 3-1 kazandığımız karşılaşma öncesinde ve sonrasında taraftarlarımızın otobüsleri güvenlik zafiyeti nedeniyle üç ayrı noktada taşlanmış ve kafilemiz ancak bir gün sonra, bayram sabahı kırık camlarla şehrimize dönmek zorunda kalmışlardır. Durum böyleyken, yönetim kurulumuz önce resmi sitemizden sağduyu çağrısı yaparak özellikle sosyal medya üzerinden taraftarların birbirlerine tehdit içerikli mesajlar göndermelerinden uzak durmaları istenmiş, ülke gündemine futbol odaklı yeni sorunların eklenmemesi için hassasiyet telkininde bulunulmuştur.
Bu çağrının hemen ardından sayın başkanımız 6 Şubat'ta Antalyaspor başkanı sayın Öztürk'ü aramış, emniyetin istihbarat kaynaklarından aldığı bilgiyi kendisiyle paylaşmış ve Konya'da olay çıkma ihtimalinin sezonun ilk yarısında Antalya'da yaşanan nahoş olaylar nedeniyle yüksek olduğunu iletmiştir.
Bu görüşmenin hemen ardından 7 Şubat'ta sayın Valimiz Yakup Canbolat ile görüşerek kendisiyle durum değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme sonrasında her iki şehrin valisinin ortak kararı üzerine yöneticiler ve tribün liderlerinin Akseki'de dostluk yemeğinde bir araya gelmesi sağlanmıştır. Bu yemeğe Atiker Konyaspor üst düzeyde katılım sağlamıştır. Başkan yardımcımız Mustafa Oral ve as başkanımız Ali Kaya ile birlikte taraftar sorumlumuz ve tribün liderlerimiz dostluk yemeğinde hazır bulunmuşlardır. Bir taraftan bu gelişmeler yaşanırken, diğer taraftan geçmişte yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, deplasman yasağıyla ilgili İl Güvenlik Kurulu toplantısında kulübümüzün fikri sorulduğunda yasağa karşı olduğumuz kararlı bir şekilde yetkililere bildirilmiştir.

Öte yandan dostluk yemeğindeki atmosfer bizleri iki şehrin arasındaki husumetin ortadan kaldırılması için umutlandırmıştır. Bu minvalde olumsuz havanın dağılması için Antalyaspor'un isteği üzerine bilet fiyatları deplasman takımı taraftarları için uygun hale getirilmiştir.

Maç günü ise Antalyaspor yönetimi dostluk yemeğinde misafir edilmiş ve ilk defa, aileleriyle şehrimize gelen misafir takımımıza 3 loca birden tahsis edilmiştir. Yine Antalyaspor kafilesine locaların dışında VİP tribününde 45 kişilik yer ayrılmıştır. Normalde sayın başkanın, yönetim kurulundaki arkadaşlarının ve yakınlarının VİP tribününde maçı izlemesi gerekirken, soğuk hava düşünülerek rahat etmeleri konusunda hassasiyet gösterilmiş ve ikili görüşmelerde ortamın gergin olduğu çok dikkatli olunması gerektiği defaaten hatırlatılmıştır.

Atiker Konyaspor Yönetimi olarak attığımız bütün adımlar ortadadır. Yapılması gereken tek şey localarda misafirimiz olan Antalyaspor başkanı ve yöneticilerinin toplum psikolojisini düşünerek sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri olacakken maç sonrası Atiker Konyasporlu taraftarlarla önce sözlü tartışma sonrasında da karşılıklı olarak küçük çaplı fiili olaylar yaşanmıştır. Altını çizerek vurguluyoruz. Atiker Konyaspor Yönetim Kurulu olarak bu olayı tasvip ve kabul etmemiz mümkün değildir. Bahse konu olaya karışanları kınıyor, Konya Emniyet Müdürlüğü'nün olaylara müdahil olanlarla ilgili inceleme başlattığının bilinmesini istiyoruz. Bu arada söylenenin aksine, Antalyaspor kafilesini korumakla görevli üzerlerinde yelek bulunan görevli polis memurlarından biri olan Musa Çiloğlu'nun kolunun kırılmış olması da camiamızı derinden üzmüştür. Kendisine acil şifalar diliyoruz.

Diğer taraftan attığımız bütün iyi niyetli adımlara ve husumetin ortadan kaldırılması için yoğun çabalarımıza rağmen, otobüslerde yapılan aramalarda döner bıçakları, palalar, bıçaklar, satırlar gibi çok sayıda delici kesici aletlere rastlanılması Antalyasporlu taraftarların Konya'ya gelirken iyi niyetli olmadıklarının bir göstergesi olmuştur. Emniyetin ve dolayısıyla bizim kayıtlarımızda yer alan fotoğrafları, öfkenin büyümemesi adına yayınlamıyoruz. Ancak gerek görüldüğü takdirde yayınlamamızın önünde hiçbir engel olmadığını da belirtmek isteriz.

Atiker Konyaspor Yönetiminin iki komşu şehrin dostluğunun yeniden tesisi için attığı onca adımın ve çabanın an itibariyle boşa gittiğini görmek son derece üzücüdür.   Bunun üzerine olayları özellikle tırmandıran, taraflı, asılsız, abartılı yayın yapan ve Konyaspor'u itibarsızlaştırma gayretinde olan bazı medya kuruluşlarına malzeme olmamak için zaruret oluşmadıkça bu konuyla ilgili başka bir açıklama tarafımızdan yapılmayacaktır. İyi niyetimizin sürekli suiistimal edildiği bir ortamda bu duruşumuzu ne kadar muhafaza edebileceğimizi artık bizler de bilemiyoruz. Esasında yönetim olarak zor olanı seçtik. Deplasman yasağı olmasın dedik. Ufak tefek sıkıntılara rağmen her şey yolunda giderken maç bittikten sonra yaşanan bu münferit olay bir çuval inciri berbat etmiştir. Sayın başkan ve arkadaşları Antalyaspor Yönetim Kurulu Üyesi Salih Peker'in de teyit ettiği gibi "evsahibi seyirciler tribündeyken" taraftarları selamlamak yerine bunu 10 dakika sonra yapsalar hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktı. Ancak yine de Antalya'da ve Konya'da yaşanan olayların iki büyük şehrin sporsever insanlarının tamamına mal etmenin doğru olmadığının altını çiziyor, barış sürecinin sancılı geçeceğini kabul ederek, yakın gelecekte bu anlamsız husumetin sona ereceğine yönelik ümidimizi halen koruduğumuzu en yüksek perdeden belirtmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"