comScore

Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkında bilgiler (3 Temmuz 2018) - Kemal Sunal nereli? Kemal Sunal kaç yaşında öldü? Kemal Sunal'ın en güzel filmleri

03 Temmuz 2018, Salı 12:48
Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkında bilgiler (3 Temmuz 2018) - Kemal Sunal nereli? Kemal Sunal kaç yaşında öldü? Kemal Sunal'ın en güzel filmleri

Kemal Sunal'ın ölüm yıl dönümünde Kemal Sunal'ın hayatına dair merak edilenleri haberimizde derledik. Usta sanatçıyı bir kez daha bu vesileyle rahmetle anıyoruz. Peki Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal nereli? Kemal Sunal kaç yaşında? Kemal Sunal'ın ayrıca yüksek lisans tezi de merak edilmeye başlandı. Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizin devamında derledik. 

FutbolArena - Kemal Sunal'ın tezinde dikkat çeken tespitlerinden biri Şaban'ın Türk sinemasındaki ilk 'korkak asker' olması. Sunal'a göre Şaban karakteri kendisine baskı kuran ve onu içine dahil etmeye çalışan her düzeni yıkan bir anarşisttir.

Bugün Kemal Sunal'ın ölüm yıldönümü. Kemal Sunal'ın ölüm yıldönümünde usta sanatçının hakkında merak edilen detayları sizler için derledik. Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal kaç yaşında öldü? Kemal Sunal'ın oynadığı filmler neler? Kemal Sunal'ın hayatına dair merak edilenlerle birlikte Kemal Sunal'ın ölüm yıldönümüde Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi araştırılmaya başlandı. Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkındaki tüm bilgiler Kemal Sunal için hazırladığımız haberin devamındaki Kemal Sunal yüksek lisans tezi gelişmeleri arasında yer alıyor. 

 

Kemal Sunal kimdir?


Ailesi aslen Malatyalı olan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul'un Küçükpazar semtinde dünyaya gelmiştir. Üç çocuklu ailesinin en büyük çocuğu olan Kemal Sunal'ın daha sonra Cengiz ve Cemil adında iki de erkek kardeşi olmuştur. Babasının ismi Mustafa Sunal, annesinin ismi ise Saime Sunal'dır. Babası dönemin Migros emeklilerindendir. İlkokul eğitimini Mimar Sinan İlkokulu'nda alan Kemal Sunal, lise eğitimini ise Vefa Lisesi'nde almıştır. Lise eğitimini toplam 11 yılda tamamlayan Kemal Sunal, konu hakkında “Benim liseyi 11 yılda bitirişim tembelliğimden değil, arkadaş grubumla eğlenerek her şeyi beraber yapmamızdan kaynaklıydı” demiştir. Lise yıllarında ilk olarak amatörce tiyatroyla ilgilenen Sunal, “Zoraki Tabip” isimli bir tiyatro oyununda rol almıştır. Aynı dönemlerde oynadığı başka bir oyun sayesinde de Akşam gazetesinin düzenlediği liselerarası tiyatro yarışmasında “en iyi karakter oyuncusu” ödülünü almıştır. Lisede arasının çok iyi olduğu öğretmeni Belkıs Balkır, kendisini Müşfik Kenter'le tanıştırınca; Kemal Sunal artık profesyonel olarak “Kenterler Tiyatrosu”nda oyunculuk yapmaya başlamıştır. İlk oynadığı rol “Fadik kız” olup 150 lira maaş almıştır. Daha sonra “Deli İbrahim” adlı bir rolde oynayıp aldığı parayı ikiye katlayarak 300 lira maaş almıştır. Bir süre sonra Ulvi Uraz Tiyatrosu'na geçerek oyunculuk hayatına orada devam etme kararı alan Kemal Sunal, bu tiyatroda 4 sene boyunca oyunculuk yapmıştır. Bu deneyiminden sonra da Ayfer Feray Tiyatrosu'nda oyunculuğuna devam eden Kemal Sunal son olarak Devekuşu Kabaresi'nde oynayıp maaşını ilk maaşının 10 katına çıkartarak 1500 lira maaş almıştır. Liseden sonra üniversite eğitimine Marmara Üniversitesi'nde devam eden Kemal Sunal, burada Gazetecilik bölümüne başlamış ancak mezun olamadan bırakmıştır. Ailesine maddi olarak katkı sağlamak istediği için sürekli pek çok işte çalışan Kemal Sunal; elektrikçide çıraklık görevinde de bulunmuş, Emayetaş Fabrikası'nda işçi olarak da çalışmıştır. Bu çalışma hayatı da doğal olarak okul hayatını etkileyip önceliklerini değiştirmiştir. Bu çalışma dönemlerinden sonra askere gitmiş, askeriyedeki diğer askerler onu gördüklerinde güldükleri için birliğin düzenini bozmaması adına çalışmalara gönderilmemiş ve kademede çalışması uygun görülmüştür. Usta birliğinde de “armoni mızıkası” adlı topluluğa dağıtımı yapılmış ve Türkiye'de pek çok bölgeyi bu sayede gezmiştir. Askerden döndükten sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda oynadığı dönemlerde tanıştığı şimdiki eşi Gül Sunal'la evlenmiştir. Evlilikleri İstanbul Beyoğlu'nda olan çiftin, Ali Sunal ve Ezo Sunal adında iki çocukları da olmuştur. Kemal Sunal bu dönemlerin ardından yarıda bıraktığı üniversite eğitimine devam etme kararı almış ve bu sefer Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde eğitimini tamamlamıştır. Hatta üstüne bir de yüksek lisans yapıp tez konusunu “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” olarak seçmiştir.
 

Kemal Sunal'ın oynadığı filmler


Umudumuz Şaban (1979)
Korkusuz Korkak (1979)
Şark Bülbülü (1979)
Dokunmayın Şabanıma (1979)
Bekçiler Kralı (1979)
Gerzek Şaban (1980)
Zübük (1980)
Devlet Kuşu (1980)
Gol Kralı (1980)
Üç Kağıtçı (1981)
Kanlı Nigar (1981)
Davaro (1981)
Doktor Civanım (1982)
Yedi Bela Hüsnü (1982)
Kılıbık (1983)
Tokatçı (1983)
Çarıklı Milyoner (1983)
En Büyük Şaban (1983)
Şabaniye (1984)
Ortadirek Şaban (1984)
Atla Gel Şaban (1984)
Gurbetçi Şaban (1985)
Yoksul (1986)
Davacı (1986)
Garip (1986)
Tarzan Rıfkı (1986)
Deli Deli Küpeli (1986)
Kiracı (1987)
Yakışıklı (1987)
Japon İşi(1987)
Uyanık Gazeteci (1988)
Öğretmen(1988)
Sevimli Hırsız (1988)
Polizei (1988)
İnatçı (1988)
Bıçkın (1988)
Düttürü Dünya (1988 / Kemal Sunal bu filmiyle Ankara Uluslararası Film Festivali'nde “en iyi erkek oyuncu” ödülüne layık görülmüştür.)
Gülen Adam (1989)
Zehir Hafiye (1989)
Talih Kuşu (1989)
Koltuk Belası (1990)
Boynu Bükük Küheylan (1990)
Abuk Sabuk Bir Film (1990)
Varyemez (1991)
Propaganda (1999 / Kemal Sunal'ın oynadığı son film budur. Bu filmde ismi Mehdi olan bir gümrük memurunu anlandıran Kemal Sunal, rolü uzun süre üzerinde taşımıştır.)


Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkında bilgi


Kemal Sunal'ın ölüm yıldönümünde merak edilen Kemal Sunal'ın yüksek lisans tezi hakkında Mynet'in haberine göre detaylar şu şekilde:

Kemal Sunal'ın tezinde dikkat çeken tespitlerinden biri Şaban'ın Türk sinemasındaki ilk 'korkak asker' olması. Sunal'a göre Şaban karakteri kendisine baskı kuran ve onu içine dahil etmeye çalışan her düzeni yıkan bir anarşisttir. "Paşalığı, hizmetkarlığı, gansterliği, şarkıcılığı, transvetsiliği, aklınıza gelecek her türlü biri sistemi yıkıcı bir anarşinin hedefine çevirir o. Bunu yapabilmesinin ön koşulu: O, bu düzen içinde kendine tutunacak bir yer aramaz. Bulsa da, oraya da kısa sürede anarşiyi egemen kılacaktır yine."

Kemal Sunal yüksek lisans tezinde Şaban'ın TV'ye taşınmasını 'Şaban'ın ölümü' şeklinde tasvir ediyor. Şaban karakterinin dizilerdeki versiyonunu, Kemal Sunal'ı Kemal Sunal yapan özelliklerinden soyutlanmasını ise 'cehalet' olarak yorumluyor. "Kemal Sunal'ın en son düşünüleceği yer düzenin kurumlarını temsil eden bir dedektif ya da üniformalı bir kimliktir. Ölmüştür orada. Sunal haklı olarak. dikkat ederek bakarsanız hantallaştığını, hareket edemediğini görürsünüz. Yıllarca Şaban olarak çökerttiği kurumlara onu geri yollayan diziler, sanki ona özür diletmek istemektedirler bu kurumlardan.

KEMAL SUNAL HAKKINDA SOSYAL MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"