"/> ">

Fenerbahçe Fenerbahçe

Kemal Aslan FutbolArena'ya konuştu!

11 Şubat 2014, Salı 18:16

Fenerbahçe'nin eski futbolcularından Kemal Aslan, FutbolArena'ya özel açıklamalarda bulundu.

FutbolArena | Fenerbahçe'nin eski futbolcularından Kemal Aslan, güncel konulardan eski konulara kadar birçok konuda sorularımızı cevapladı. İşte Kemal Aslan'ın FutbolArena'ya yaptığı özel açıklamalar..

Teknik direktörlük düşüncesi var mı ? 
 
Toplumumuzda şöyle bir algı var; ne zaman teknik direktör olacaksın? Hocalığın dışında futbolun içinde o kadar çok departmanlar var ki ve futbol oynamış ve futbolun içinden kendini eğitmiş insanların eksikliği çok net görünüyor. Bu yüzden teknik direktörlük yerine yönetimde bulunmak istiyorum. Bu anlamda kendimi eğitmek geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. 
 
Yurtdışında eğitim, Türkiye'deki eğitim ve idare konusunda çok fazla merak edilen konu var. Ciddi bir altyapı sorunu ve düzensizlik var, o yüzden bu karmaşıklıktan bahsediyoruz değil mi ? 
 
Şimdi doğru bir örnek olacak mı bilmiyorum ama acıktınız. İyi bir yemek yemek istiyorsunuz. Bunun için iyi bir aşçı, kaliteli malzeme ve iyi bir mutfağa ihtiyacınız var. Altyapıda böyle… Kulüplerimizin büyük çoğunluğunda altyapıyla neredeyse ilgilenilmiyor. Son dönemlerdeki oyuncuların çoğu bireysel yetenekleriyle bir yere gelmiş oyuncular. Sistem çocukları oyuncu yapmıyor. Aksine yetenekleriyle geldiği için sistem onları aşağı çekiyor. 

Büyük kulüpler ve Anadolu kulüpleri arasında birtakım farklılıklar olur. Fenerbahçe günlerinde neler hissetmiştin daha sonra neler hissettin?
 
6 yıl dolu dolu yaşadık bunun içerisinde insana dair her şeyi yaşadık 3 tane şampiyonluk yaşadık. Geriye dönüp baktığında dolu dolu çok şey var. Ben kendi adıma düşünüyorum sakatlıklar olmasaydı daha güzel şeyler verebilirdim. Ama hayat devam ediyor çokta geriye takılıp kalmamak lazım. Yaşanmışlıklar geleceğin aynasıdır. Bazı genç kardeşlerimizle konuşurken tebessüm ediyorum.  Sorunları anlatıyorlar ve duydukça diyorsunuz ki bende bu yollardan geçmiştim.
 
Sizde bir mütevazilik vardı. Siz oralara gerçekten tırnakları kazıyarak, belli bir yere gelerek orada da durarak o başarıyı hızlıca elde etmek değilde şimdi bir genç futbıolcuyla bende konuştuğumda adam 19 yaşında bana forma vermiyorlar yada paramı alamıyorum gibi sitemler duyuyorum. Jenerasyon atladı mı? 
 
Bizim önümüzdeki rol model ağabeylerimiz bu yolları geçtiği için bize öğüt veriyorlardı. Bunu bize biraz sert bir dille aktarıyorlardı o yüzden korku ve saygıyla karışık gördüğümüz örneklerden ders çıkarmaya çalışıyorduk. Hep konu eğitime geliyor. Altyapı eğitimimiz kötü olduğu için a takıma çıkan oyuncu bir anda yükseldiğini sanıyor.  Hemen bir örnek vereyim. Barcelona kulübünün altyapısında küpe takmak yasak, dövme yapmak yasak, tişörtü şortun üzerine çıkartmak yasak, anne ve babanın sürekli tesise gelmesi yasak, orada eğitim gören oyuncunun dersleri iyi olmak zorundadır. Siz bu kaliteyle oyuncu yetiştirirseniz oyuncu a takıma çıktığında benim param ne oldu yok şu yok bu gibi şeyler söylemez. Kulüplerin kendi ilkeleri olduğu zaman oraya gelecek oyuncu bu ilkelere uymak zorundadır. İbrahimovic somut bir örnek bizde kulübün anahtarı veriliyor. Barcelona diyor ki tamam eğitimlisin yeteneklisin ancak sosyal yaşantın ile bizim kulübümüzde altyapıya doğru bir rol model değilsin deyip gönderiyorlar. Siz doğru ilkeleri koyup altyapıdan birkaç oyuncuyu türkiyede yada dünyada star yaparsan altyapıdaki oyuncu nereye gidebileceğini kestirir. 
 
Maçlardan sonra futbolcuların basın açıklamalarını hep takip ederiz. Hep aynı klişeleri söylerler. Bizim o klişelerin sebebi de senin dediğin kendini geliştirmemesine geliyor. Mesela hiçbir futbolcunun ne bir yaşam koçu vardır nede kendini pazarlama için koçu vardır. Yani varda birilerimi aşağı çekiyor yoksa biz mi üstüne düşmüyoruz?
 
Anlatmak istediğimizde bu sizi idare eden sizi geleceğe hazırlayan insan içeriyi ve dışarıyı bilen insanlarla çalışırsanız ve o bahsettiğiniz insanlara altyapıyla birliktevizyon koyarsanız oyuncunun düşüncesi değişir. Siz bunu söylerken aklıma eskilerden komik bir anı geldi.  Bizde yabancı bir arkadaşımız her hafta maçlardan sonra tesise gelirdi ve bizleri Türk oyuncuları taklit ederdi bizde anlamıyorduk. Aynen bu şekilde yapıyordu “ evet çok güzel bir maç ee biz inşallah 3 puan bu hafta gelecek hafta çok kötü” sonra sorduk işte ne yapıyorsun sen diye ben maçlardan sonra röportajları dinliyorum herkes aynı şeyi söylüyor diyordu. Türkçe bilmiyorum diyordu ama herkes aynı şeyi söylüyordu. Maalesef toplumda ben eski futbolcuyum demekten utanır hale geldik şöyle bir algı var. Futbolcu parayı pulu bulur, mankenle gezer, araba alır, damgalı giyer. Futbolcu ve sporcu bu değil ama maalesef bu algı oluşturuluyor. Genç kardeşlerimizde kendini bu algıya oturtuyor. Bunun dışında başka şeyler yapmak denildiği zaman anlamıyor. Böyle devam etmesi gerekiyor zannediyor. Ben Antepliyim Antep gelenek ve göreneklerine çok saygılıyım orada yaşadıklarınızla istanbulun yapısı bir değil. Yaşadığın yere adaptasyon sorunu vs..


Mesela sizin verdiğiniz örnekten söylüyorum. Murat ceylanın çok yetenekli bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ama beşiktaşla anıldı, galatasarayla anıldı olmadı en son mersin idman yurdunda. Mesela Salih uçanla ilgili yorumunu bekliyorum… 
 
Bucada oynarken bende denizlideydim. İlk kez orada ağzım açık izledim. Son zamanlarda izlediğim en yetenekli oyunculardan birisi. Ama eksikleri de var. Salih eksiklerinin üzerine gidebilirse çok iyi bir futbolcu olacak. Sahihin bu dönemki şanssızlığı şu takım iyi gidiyor ersun hoca kadroyu bozmak istemiyor. Avrupa da kupasında oynamıyorsunuz, Türkiye kupasından elendiniz. Oyunculara müthiş bir zarar veriyor. Bu gün Türkiye kupasında oynasaydı yedek arkadaşlarda şans bulabilirdi. Mesela fenerbahçenin en önemli maçı geçen sene benfica maçıydı. Salih o maçta oynadı müthiş yetenekli olmasına rağmen mental ve fiziksel olarak biraz geride kaldığı için belki o maç Salih için kötü bir tecrübe oldu. O maça bakıldığı zaman Salih o maçta defansif anlamda biraz sırıttı. Selçuk oynasaydı belki turu geçebilirdik. 

En iyi ve en çok anlaştığınız teknik direktör kimdir?
 
Daum, Samet hoca, Raşit hoca, Ertuğrul hocayla çalıştım ve çok memnundum. 
 
Fenerbahçe konusunu açtık ama çok konuşamadık. Geçmişten 2 ismi size sormak istiyorum. Alex ve Hooijdonk iki efsane. Hooijdonk nasıl bir liderdi Alex nasıl bir yıldızdı? 
 
Takımda yeni bir yapılandırma vardı. Daum gelmişti genç oyuncular transfer edilmişti. Bizler mücadele gücümüzle ayaktaydık ama öyle bir an oluyordu ki sıkışıyorduk ve Hooijdonk toparlıyordu bizi. Öyle bir an oluyordu ki bir frikik oluyordu vuruyordu gol oluyordu. Hooijdonk'la ilgili çok güzel anılarımız var. Yanılmıyorsam kayseri maçı dakika 35 falan hooijdonk topu diktibende Tuncay'la kenarda duruyorum. Tuncay hakeme dedi ki “hocam hadi gidelim” dedi hakem şaşırdı tabi ne oluyoruz diye “hadi santraya gidelim” dedi Hooijdonk bir vurdu gol.  Bir defa almanyada kamptayız. Arkada böyle çok güzel muhabbet ediyoruz bilgisayarını açtı bir cd taktı attığı frikik gollerini gösteriyordu bize, rakip sahanın her yerinden gol atmış müthiş saygı duyulacak bir oyuncuydu. Bizler genç oyuncuyduk bize çok yardımcı oluyordu. O dönem aziz başkanın bir demeci vardı. Yeni bir yapı kuruldu biz şampiyonluk falan beklemiyoruz bu takım ikinci olsun yeter demişti. Lige de İstanbul spora 3-0 mağlup başlamıştık ve biz o sene şampiyon olduk. Ve oluşan ekonomik büyümüyle Alex, Anelka, Appiah geldi. Alex'in inanılmaz bir istatisliği var, inanılmaz bir katkısı var bunu tartışmak doğru değil. Müthiş bir oyuncu ama işte son noktaya bakıyorsunuz. Çok önemli iki insan ama ayrılışlarını görüyorsunuz. 
 
Jübileler siz jübile yapmadınız bildiğim kadarıyla ve çoğu futbolcuda jübile yapmıyor. Yapmak bu zevki tatmak istermiydin?
 
Kesinlikle, olmaz olur mu? Hayatınızın dönüm noktası çocukluğunuzdan beri alışmış olduğunuz sevdiğimiz hayatınızı adadığınız iş bir gün bitiyor ama bu kapanışı herkes güzel yapmak ister ama artık böyle bir kültür kalmadı. Keşke olsa sonuçta herkes ister bunu.
 
Kemal hocam o Galatasaray maçı en iyi maçın mı? 

Derbi karşılaşması olduğu için populeritesi çok yüksek olan bir maçtı. O maç çok iyi oynadım bir gol attım ve birde asist yaptım. Mesela Prag maçında çok iyi oynadım golün asistini yaptım ama kimse hatırlamadı. 
 
Biraz da Antep'i konuşalım. 45 ile 50 puan toplanıyor kulüpte ve Lig Tv ile bir çok para girişi yapılıyor ama oyuncuların para akışında problem yaşanıyor. Hatta Sergen hoca gidip geldi.  Kulüp yöneticiliğinde problem görüyor musun? 
 
Sorunun cevabı içindeydi zaten. Sergen hoca açıklama yaptı neden bu kadar gidip geldi? Sorun var ki bunlar gündeme düşüyor. Kulüplerin artık ciddi gelirleri var. Ekonomik olarak futbol bazlı bakmamak lazım. Şimdi çok büyük rakamlardan bahsediyoruz ve şehri temsil ediyorsunuz. Belli bir yere geldi Antep 3 yıl UEFA Kupası'nda oynadı. O çıtayı yükseltmek mi yoksa düşürmek mi gerekiyor.

Röportaj: Yetkin Etkin

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.