comScore

Kayserispor Kayserispor

Togo'nun Palu Ailesi: Adebayor'lar

30 Ekim 2019, Çarşamba 16:58
Togo'nun Palu Ailesi: Adebayor'lar

Futbol dünyasının renkli simalarından olan Emmanuel Adebayor; kariyeri boyunca attığı goller ve yaptığı gol sevinçleri dışında; aile bireyleriyle yaşadığı problemlerle de sık sık gündeme geldi.

FutbolArena - Yoksulluk içinde büyüdüğü Togo'dan zirveye çıkmayı başaran golcü oyuncu, bu süreçte saha içinden çok, saha dışında zor günler geçirdi. Bu haberde , golcü oyuncunun zamanla adeta bir suç şebekesi haline gelen ailesinden bahsedeceğiz... 

Togo'nun başkenti Lome'de doğan Adebayor, 4 yaşına gelmesine rağmen yürüyemiyordu. Oğlunun yürüyebilmesi için çare aramaya başlayan Hajia Adebayor, bir sonuca varamayınca tüm gün dua etmeye ve oğluyla birlikte kiliseye gitmeye başladı. Togolu yıldızın hayatını değiştiren olay da, her gün gittikleri bu kilisede yaşandı...
Adebayor, “mucize” olarak adlandırdığı o günü şu sözlerle ifade ediyor; “Pazar sabahı saat 9 civarında Kilise'de uzanırken, dışarıda oynayan çocukları duyabiliyordum. İçlerinden biri, oynadıkları topu kiliseye doğru attı. Ayağa kalkıp koşan ilk kişi bendim; çünkü o topu almak istedim. Bu, mucizemi gördüğüm zamandı. O an, Tanrı'nın beni futbolcu olmaya mahkum ettiğini anladım...”

Sonrasında Lome kenti takımlarından OC Agaza'nın alt yapısına giren Adebayor, katıldığı bir gençlik turnuvasında Metz scoutu Francis De Taddeo tarafından keşfedildi ve Fransa'ya getirildi. Böylelikle dünyanın en önemli golcüleri arasına adını yazdıracağı süreç başlamış oldu.

Bu noktadan sonra profesyonel kariyerinde tahmin ettiğinden çok daha fazlasına ulaşan Togolu yıldız, saha dışında ise bu kadar şanslı değildi.

Annesi Hajia ve kardeşleri Rotimi, Peter, Yabo, Kola, Lucia ve Maggie arasında; sorumluluk duygusu gelişmiş tek birey oydu.

Henüz 17 yaşında, futboldan kazandığı ilk parayı annesine göndermiş, ilerleyen süreçte kardeşlerinin eğitimi için sık sık para göndermiş, tüm sevinçlerini ilk önce annesiyle paylaşmış ve ona iş kurabilmesi için yüklü miktarda para göndermişti. Ancak kendisini depresyona sürükleyecek darbeleri; başta annesi olmak üzere, aile bireylerinden alacaktı...

Golcü oyuncunun annesi Hajia Adebayor; oğlunun hem diğer çocukları hem de kendisi için gönderdiği paraları asla gönderiliş amacına uygun şekilde kullanmamış, adeta çarçur etmişti. Tottenham'da forma giydiği dönemde kendisine para göndermediği gereçkesiyle oğluna Juju büyüsü yapan Anne Adebayor; 2010 yılında da torunu Kendra'nın doğumunu haber vermek için arayan oğlunun suratına telefonu kapatarak onu derinden yaralamıştı.

Bu olay sonrası annesiyle bir daha konuşmayan Emmanuel, kendisi hakkında son olarak şu ifadeleri kullandı; “Bir çocuk annesi için başka ne yapabilir ki? Ben bunları hak etmedim. Artık sadece kendimi düşünüyorum...”

Adebayor'un aile içerisinde problem yaşadığı tek kişi annesi değildi, kardeşleri de en az anneleri kadar sorunlu kişilerdi. Futbolculuk kariyeri boyunca kardeşleri için de birçok şey yapan Togolu golcü,  onlardan da annelerine benzer karşılıklar aldı.
Adebayor, kız kardeşi Yabo'ya üvey kardeşiyle birlikte yaşaması için 1.2 milyon dolar değerinde bir ev aldı. Yabo ise buna karşılık üvey kardeşini evden kovdu ve evi bir başkasına kiraladı… Togolu golcü, bu durumu öğrendikten sonra Yabo'dan hesap sormak için yanına gittiğinde, işittiği tek şey ağır küfürler oldu...

Kardeşi Peter'in para kazanabilmesi için kendisine bir dükkan açan Adebayor, kardeşinin bu işi yetersiz bulduğunu ve diğer kardeşi Kola ile birlikte boğazına bıçak dayayarak kendisini ölümle tehdit ettiğini itiraf etti.  

Almanya'da yaşayan kardeşi Kola'ya da iş kurabilmesi için para verdi ve ayrıca çocuklarının eğitim masraflarını da üstlendi; ancak Kola da tıpkı annesi gibi bu parayı farklı amaçlarla kullandı. Kardeşleri Peter'in cenazesine katılması için gönderdiği parayı da harcayan ve cenazeye katılmayan Kola; son darbeyi ise para karşılığı The Sun'a verdiği röportajla yaptı. Emmanuel Adebayor, o röportajla alakalı şu ifadeleri kullanıyor; “Para karşılığında benimle ilgili yanlış demeçler verdi ve kulübüme mektup gönderdi. O dönem bu nedenle takımdan gönderilebilirdim...”

Son olarak; suç dosyası en kabarık olan kardeşi Rotimi'ye gelelim...

Monaco'da oynadığı sırada, ailede bir futbolcunun daha olmasının iyi olacağını düşünen Adebayor, küçük kardeşi Rotimi'yi Fransa'daki bir futbol akademisine yazdırdı. Kendisine sahip çıkan Emmanuel Adebayor yerine; annesi ve kardeşlerinin yüzünü kara çıkarmamayı tercih eden Rotimi, 27 kişilik takımda 21 kişinin telefonunu çalarak tarihe geçti. Bu alanda girişimlerini sürdüren Rotimi; ağabeyinin Zinedine Zidane ve Marc-Vivien Foe'den aldığı ve özel olarak sakladığı formaları, annesine hediye etmek için aldığı 45 bin dolarlık gerdanlığı, takım arkadaşlarından hatıra olarak topladığı kramponları çaldı ve tüm bunları değerlerinin çok altında sattı. Adebayor'un eski takım arkadaşı Sango'o'nun oğlunun oyun konsolunu da çalan Rotimi, ağabeyiyle takım arkadaşının arasının bozulmasına neden oldu...

Profesyonel futbol kariyerini böyle bir ortamda şekillendirmeye çalışan Emmanuel Adebayor; birçok kişinin pes edeceği bu süreçte Arsenal, Manchester City, Tottenham ve Real Madrid gibi kulüplerde forma giymeyi başardı... 2017 yılından bu yana ülkemizde top koşturan Togolu yıldız, şimdilerde Kayserispor formasıyla ter döküyor.

Son dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"