comScore

Kayserispor Kayserispor

Robert Prosinecki: 'Türk takımlarıyla adımın anılması onur verici'

13 Ekim 2018, Cumartesi 16:16
Robert Prosinecki: 'Türk takımlarıyla adımın anılması onur verici'

Bosna Hersek Teknik Direktörü Robert Prosinecki, Türk takımlarıyla adının anılmasından onur duyduğunu söyledi.

FutbolArena - A Milli Takımımızın hazırlık maçında karşılaştığı Bosna Hersek'in teknik direktörü Robert Prosinecki, Ziya Darende'ye özel bir röportaj verdi. Bir dönem Kayserispor'u da açlıştıran Hıvat teknik adam, Adının Türk takımlarıyla anılmasından dolayı onur duyduğunu söyledi. İşte o röportaj:

Avrupa futbolunda çok tartışılan bir Uluslar Ligi konusu var. Liverpool teknik direktörü Jurgen Klopp bu turnuvayı saçma bulduğunu söyledi. Cristiano Ronaldo'nun bu turnuvayı protesto ettiği için milli takıma katılmadığı söyleniyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Jurgen Klopp'a katılmıyorum ama onun bunu söyleme nedenini anlayabiliyorum. Çünkü Liverpool bu turnuvaya bir çok oyuncusunu gönderiyor ve bu takımın teknik direktörü oyuncularını elinde tutamadığı için rahatsızlık duyuyor. Bu son derece doğal bir durum. Fakat ben Bu organizasyonu son derece başarılı ve doğru buluyorum. Turnuvalara kalifiye olabilmek için takımlara farklı fırsatlar sunuluyor. Rekabetçi bir ortam yaratılıyor. 

Göreve geldiğinizden beri BosnaHersek milli takımı ciddi bir yükseliş içinde. Oynadığınız iki resmi maçıda kazanmayı başardınız. Bu istikrarı devam ettirip Avrupa Şampiyonası'na katılabileceğinize inanıyor musunuz?  

Evet iyi gidiyoruz, doğru yoldayız ama Avrupa futbol Şampiyonası na katılmanın çok kolay olmadığını düşünüyorum. Ama bunu başarabilecek oyuncu karakterine ve kalitesini sahibiz. Takımın havasından, oyuncuların çalışma isteğinden memnunum. İnanıyorum ki bu jenerasyon bunu başaracaktır.

Fakat 2 Aralık'ta çekilecek Avrupa futbol Şampiyonası eleme eleme kuraları sonucunda rakiplerimizi gördükten sonra daha net konuşma fırsatı buluruz.Takımınızda Türkiye ve Kuzey İrlanda maçları aday kadrosunda bulunan 23 futbolcunun sadece bir tanesi bosnahersek liginde oynuyor. Bu durumu Bosna futbolunun gelişimi ile bağdaştırabilir miyiz?

Oyuncu havuzumuzun daha geniş olduğunu söyleyebilirim, geniş kadromuzda yerel liglerde oynayan dört oyuncum var. Bu dönemde bu dört futbolcunun içinden en hazır olan bir tanesini seçtim. Bizim için önemli olan milli takım futbolcularının kendi kulüp takımlarında daha fazla süre almaları. Bu isteğimizin de %95 oranında gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Benim bu ülke futboluna dair herhangi bir kaygım yok, özellikle genç jenerasyonun önünün fazlasıyla açık olduğunu söyleyebilirim.

Dönem dönem Türkiye basınında bazı kulüplerle adınız geçiyor.İlerleyen dönemlerde tekrar Türkiye'de bir takım çalıştırmak ister misiniz?

Hayatta her şey mümkün fakat şu an sadece Bosna Hersek milli takımın odaklanmış durumdayım. Hedefimiz 2020 Avrupa futbol Şampiyonasına katılmak. Bunun dışında da hiçbir şey düşünmek istemiyorum. Bunun dışında Türk medyasının bana olan ilgisinden dolayı memnunum ve Türk takımlarıyla adımın anılmasından onur duyuyorum.

Hırvat futbolunun efsanelerinden biri olarak Ülkeniz Dünya kupası finaline yükseldiğinde neler hissettiniz?

Bu gerçekten çok büyük bir başarı. Bu kadroyu çok iyi tanıyorum, bazlarnın antrenörünü yaptım. Bu başarıdan dolayı tarifsiz bir gurur duydum, gösterdikleri performans muhteşemdi.

Son dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Nisan 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.