comScore

Kayserispor Kayserispor

Kayserispor Başkanı Erol Bedir, FutbolArena'ya konuştu

22 Mart 2018, Perşembe 00:40
Kayserispor Başkanı Erol Bedir, FutbolArena'ya konuştu

FutbolArena'ya konuşan Kayserispor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Vekili Erol Bedir, kulübün geleceği ve Türk futbolu hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

FutbolArena Röportaj - Kayserispor Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkan Vekili Erol Bedir, FutbolArena'ya özel açıklamalarda bulundu. Bedir, ligde şampiyonluk yaşamış Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor'un bugünkü toplam borçlarını açıkladı.
 

Erol Bedir'in Kayserispor açıklamaları


İşte Erol Bedir ile yaptığımız samimi röportajın ikinci bölümü:

Kayserispor'a gelmeniz ve şehir protokolünün maddi ve manevi desteği!....
"Geçen sene görevi almaya davet edildiğimde bu işi senin yapman gerekir dendiğinde şehri yönetenler tarafından başta sayın bakanımı olmak üzere Büyükşehir Belediye başkanımız, annemin rahmetli olduğu gün bir toplantı vardı. Vali beyin başkanlığında Kıranardın'da toplantı oldu. Orada yaklaşık 20-25 kişi vardı. Bu şehirde iş dünyasının temsilcileri, belediyenin temsilcileri, devletin temsilcileri vardı. Tüm buradaki amaç Kayserispor'u ne yaparız, ne ederiz, nasıl ederiz ve nasıl olarak yukarıları taşırız? Daha doğrusu 12 puandan nasıl yukarılara çıkarız? Ekonomik krizden, Sportif krizden nasıl çıkarız? Nasıl olur da Kayseri adını taşıyan bir spor kulübünü Kayseri'ye yakışır yerlerde tutarız? Bunun için bir toplantı oldu. Ben biraz geç katılmak durumunda kaldım. Gittiğimde herkes kendince bir şeyler hazırlamış ve görüşlerini belirteceklerdi. Toplantıdakiler sırayla işte böyle yapalım, gerekirse bir deplasmana götürelim, loca alalım dediklerinde söylediklerim şuydu, bu kulübün ayağa kalkması için, bu kulübün bahsettiğimiz yerlerde olabilmesi için, burdan başlamamak gerektiğini söyledim. Yani bir deplasmana götürmek, bir loca almak bunların hepsini toplasanız etseniz destek konusunda yıllık bütçemizin yüzde 1'i bile etmez.  Bu manada maddi olarak düşündüğümüzde. Gelin dedim, yıllarca Kayserispor ile toplantılar yapıldığında. Yemekli toplantıysa para toplanacaktır, yemeksiz toplantı ise bir fikir sorulacaktır. Ondan dolayı patronlar, yöneticiler, bu işte emeği olabilecek veya para verebilecek kişiler yurt dışında toplantılar var diye hep ikinci, üçüncü adamlarını gönderiler.  Kayserispor ile ilgili toplantı var denildiği zaman herkes gitmemek için bahane arıyor. Gelin önce bunu ortadan kaldıralım dedim."

"BU SADECE EROL BEDİRİN MESELESİ DEĞİLDİR"

"Ben kimseden para pul istemiyorum. Loca almak istiyorsanız locaların fiyatı belli, telefon açarsınız ödersiniz ve alırsınız. Deplasmana götürmek istiyorsanız çok teşekkür ederiz, ne zaman götürmek isterseniz, ne zaman uygun olursanız müracaat edersiniz, deplasmana götürürsünüz. Ama şunu unutmayın localar hiç alınmasa hiç kimse burada deplasmana götürmese de bu takım deplasmanlara gider. Gelin önce bunu gönül meselesi yapalım.  Ne yapalım da bu Kayserispor ayakta kalsın? Önce bir destek verin üyelerinizle görüşün. Bu mesele sadece Erol Bedir'in veya başka birinin meselesi değildir. Bu şehrin meselesidir sahip çıkın. Sahip çıktıktan sonra taraftara birlikte, şehirle birlikte bütünleştikten sonra ben inanıyorum ki  şu anda buraya gelmişiz ayıp olmasın diye deplasmana götürelim veya loca satın alalım düşüncesi daha keyifli bir hal alır. Güzel futbol oynuyorsa yukarıları hedefliyorsa veya Türkiye'de ses getiren bir takım olursa zaten izlemeye gelirsiniz gönüllü bir şekilde. Buradan başlayalım dedim ve buradan başladık. Geçtiğimiz yıl geldiğimiz şu şekilde yaklaşık 1 yılı geçti.  Bu sezon için özellikle konuşuyorum. Kayserispor ekonomik anlamda hiç kimseyle veya hiçbir kuruluşla bir bağlantı içerisinde değil.  Neyle bağlantı içerisinde çalıştıkları ürünü ile oynadığı futboluyla Federasyonda veya kredi kuruluşlarındaki kredi olmasıyla finansını çevirmeye çalışıyor. Buna göre bir bütçe oluşturduk, ona göre transfer yaptık. Bu masada oturan kişi olarak başkan olarak ben eğer bu konuda bir aksaklık söz konusu oluyorsa masada oturmak kolay. Nasıl futbolcuya niye koşmadın niye gol atmadın, niye antrenmana diye hesap soruyorsak eğer bize niye maaşımı ödemedin, niye primimi ödemedin diye soru sorulur.""HEPSİNE KAPIMIZ ARDINA KADAR AÇIK"

"Dolayısıyla oyuncuya bunu sorabilmem için ben de öncelikle görevlerimi yerine getirmem gerekir. Bunu yaparken de Kayserispor'un kendi kaynakları varsa yani gelirleri, kredileri oradan karşılamaya çalışıyorum yoksa ben kendim karşılıyorum.  Şirketlerimiz aracılığı ile karşılıyorum. Bununla ilgili de şehri yönetenlerle zaten istişare içindeyiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum. Eskiden olduğu gibi filan yerden para geliyor, bir başkası para gönderiyor bir kurum para verdi böyle bir şey yok. Oysa ki talebimizde yok. Kayserispor'a yardım etmek isteyen maddi veya manevi kim varsa hepsine kapımız ardına kadar açık.  Bir ortaokul öğrencisinin bir zarfa koyup 5 TL göndermesi benim için çok kıymetli. Bir zenginimizin sponsor olup 1-2 Trilyon para vermesi de benim içinde çok önemli. Herkesin gücü oranında katkı vermesi önemli. Bunun diğer bir ifadesi karınca kararınca herkes kendi gücü oranında maddi manevi herkes ama herkes manevi anlamda destek vermeli. Yani taraftar maça gelerek destek verir, taraftarın yakınları evde televizyonda izleyerek destek verir ve hiç birini yapamayanlarda dua ederek destek verir. Biz bunların hepsine razıyız. Manevi destek bölümü bizim için daha önemli."

"ŞAMPİYON OLMUŞ BEŞ KULÜBÜN 8,4 KATRİLYON BORCU VAR"

"Benim kulüp başkanlığımla birlikte bir de Kulüpler Birliği Başkan Vekiliyim. Spor Bakanımız ve Fikret Orman ile bir toplantımız vardı. Sadece Kayserispor ile ilgili değil ama Türk futboluyla ilgili çok ciddi problemler ve onları aşmaya çalışıyoruz. 2-3 tane yasa çıkarmak istiyoruz. Kulüpler Birliği Vakfını bütün dünyada örnekleri olduğu gibi Süper Lig'i pazarlayan, organize eden, fikstürünü ayarlayan, tescillerini yapan yani federasyon dünyada hiçbir yerde yok. Federasyonlar bunları yapmıyor. Kulüpler Birliği Vakfı yapıyor. İngiltere'de federasyon üzerindeki görevler çok farklı. Bunun yasa çalışmasını yapıyoruz. Şu anda bütün kulüplerimiz hem 18 Süper Lig kulübümüz ayrım yapmadan söylüyorum, hem de alt liglerdeki kulüplerimiz büyük bir çoğunluğu birkaçı hariç şirket olsalardı hepsi iflas etmişti. Hepsi iflas noktasındaydı. Bakın şu anda 10 kattrilyon civarında Süper Lig kulüplerinin borcu var. Bunun 8,4 kat trilyonu beş şampiyon olmuş kulüp üstlenmiş. Yani Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Galatasaray ve Bursaspor. Bunların 8,4 kattrilyon borcu var."

"BEŞİKTAŞ ÇOK CİDDİ PARALAR ALDI"

"Daha çarpıcı bir örnek vereyim. Beşiktaş iki senedir şampiyon ve gruptan en son namağlup çıktı. Çok ciddi paralar aldı. Yani 50'şer milyon Euro oralardan para aldı ve şampiyon olduğu için havuzdan çok ciddi pay aldı. Stadyum yaptı, kombine ve sponsor buldu, şu etti, bu etti. Şimdi biz ne yaparız, hemen örnek alırız, işte biz böyle olalım. Fakat bir sene içerisinde borç 250 Trilyon arttı eski parayla. Bu kadar başarılı olunmasına rağmen bu kadar para niye kur farkları, faizler, finans kuruluşlarına ödemeler falan anormal bir şekilde borçlanıyor. Bunun döndürülebilirliği artık yok. Bunlarının hepsinin bir plan dahilinde olması lazım."

Kayserispor Avrupa'ya kalması halinde transfer olacak mı?

"Avrupa'ya kalırsak eğer bir ön eleme olarak mı kalacağız, direkt gruplara mı kalacağız, yoksa iki veya üç ön eleme mi oynayacağız? O gün ki durumumuza bakacağız. O gün mevcut oyuncularımıza borcumuz var mı, teknik direktörümüze borcumuz var m,.güvenlikçiye borcumuz var mı? Bunları vermeden veya ödemeden transfer yapmayacağız. Nasılsa şirketimizi yönetiyorsak, nasılsa evimizdeki muhasebeye göre işlem yapıyorsak onu yapacağız. Geldiğimiz noktada her şeyi şehrimizle paylaşacağız. Avrupa Ligi'ne kalırsak, yani ilk 5'te olursak diyeceğiz ki, Ey Kayseri şu an ki bulunduğumuz yer çok kolay kolay yakalanacak bir yer değil.  Aslında Avrupa bir bütçe daha demek. Gruplara kaldığınız an maçların sonuçlarına bakılmaksızın 12 bin Avro gelir geliyor. Bu da Kayserispor'un borcunun birçoğunu ödemesi bakımından da bir avantaj. Onu da istiyoruz tabi. Bütün bunları her zaman olduğu şeffaf bir şekilde şehre anlatacağız. Ondan sonra elimizdeki kadromuza bakacağız. Elimizdeki oyuncular duruyor mu gidecekler mi? En son şunu yapacağız, nasıl ki Süper Lig'e hazırlıklı ve Süper Lig'de mücadele edip sıkıntı yaratmadan şu an da Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir gibi 4 takımın arkasında takılmış bir Kayserispor varsa, Avrupa'ya gittiğinde de bizi mahcup etmeyecek, Kayseri'yi orada olumlu anlamda temsil edecek bir kadro oluşturacağız. Ben yıldız futbolcu alacağım, şunu alacağım, bunu alacağım şeklinde atıp tutmakla değil, o gün geldiğinde duran futbolcularımız, giden futbolcularımız durumlarına bakıp, şehirle paylaşarak ve şehrin bu konudaki isteği arzusunu dikkate alarak gerekeni yapacağız."

Son dakika Kayserispor Haberleri FutbolArena'da!


EROL BEDİR İLE LUCESCU'NUN MAAŞI HAKKINDA KONUŞTUĞUMUZ RÖPORTAJIN İLK BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYIN

Bilyoner'den 2.000 TL BilyonPuan HEDİYE!