comScore

Kayserispor Kayserispor

Fırat Aydınus'tan kırmızı kartlar! VAR devrede

06 Ekim 2018, Cumartesi 13:55
Fırat Aydınus'tan kırmızı kartlar! VAR devrede

Kayserispor ile Çaykur Rizespor arasında müsabakada Rajko Rotman ve Samudio müsabakanın ilk yarısında kırmızı kart gördü.

FutbolArena - Süper Lig'in 8. haftasında Kayserispor sahasında Rizespor'u ağırlarken, maçın ilk yarısında VAR yardımı ile iki kırmızı kart kararı çıktı. Hakem Fırat Aydınus, Rajko Rotman'ı 9. dakikada kırmızı kart ile cezalandırırken, uzatma dakikalarında da Samudio kırmızı kart ile atıldı. İki kırmızı kartta da VAR sistemi devreye gird.


Kayserispor - Rizespor maçında kırmızı kartlar doğru mu?


Müsabakanın 9. dakikasında Rajko Rotman, orta sahaya yakın bir yerde Orhan Ovacıklı'ya sert girdi. Bu müdahale sonrasında hakem Fırat Aydınus faul düdüğünü çalarken VAR odasından kendisine uyarı geldi. Pozisyonu kenardaki monitörden yeniden izleyen Fırat Aydınus, direkt kırmızı kartını çıkardı ve Rotman'ı oyundan attı. 

İlk yarının uzatmalarında bu kez Samudio atıldı. Yine orta alan mücadelesinde rakibine tabanla giren Samudio'ya Aydınus ilk olarak sarı kart göstermişti. Ancak VAR sistemi devreye girdi ve pozisyonu kenarda izleyen Aydınus kararını kırmızı kart olarak değiştirdi. 
Maçın başında Rizespor'dan Aminu Umar da sakatlanarak oyundan çıkmıştı. 
 

Ertuğrul Sağlam'ın VAR isyanı


Öte yandan Kayserispor Teknik Direktörü Erturğul Sağlam, geçtiğimiz günlerde VAR sistemiyle ilgili konuşmuştu. Sağlam, “Beşiktaş maçında hakemlerin verdiği kararlar ve VAR sisteminin ne işi yaradığını belirten Ertuğrul Sağlam, “ Maalesef ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi vicdan sorunudur. Her yapılan işte vicdanı olan insanlara da rastlıyoruz.  Vicdanına söz geçiremeyen insanlarla da karşılaşıyoruz.  Güzel bir söz var, “Çıkar konuşunca vicdan susarmış” diye öyle olmasın. Bence insanlar vicdanını harekete geçirsinler. Topluma verilecek mesajlar alınan kararlarda toplumun bu işten bu kararlardan ne kadar etkilendiğini düşünsünler ve ona göre de doğru dürüst kararlar versinler.  Hakemlerle alaka Umut'un pozisyonu ceza sahası üzerinde çok net gol pozisyonu olabilecek bir yerde o kararı vermemek, kartı çıkarmamak, golden önceki el de takdir hakkını kullanmamak.  Hele hele Lens'in Rotman'a yaptığı pozisyonda hadi hakem göremedi diyelim, orda VAR ekranlarının başında olan hakemler ne iş yapıyorlardı. Ya da kırmızı kartı verdirememelerin arkasında ne vardı!. İşte orada vicdan devreye giriyor maalesef. İnsanlar bunu unutmasınlar. Herkes emek veriyor. Tabi ki hakemler hata yapacaklar, biz yılladır bu işin içindeyiz.  Yapılan bu türlü iyi niyetli hatalara hep hoşgörü ile yaklaşmış insanlarız.  Bu VAR sistemi koyuldu madem orada hakemin görmediği yerde sen uyar diyor belli pozisyonlarda.  Pozisyona 3 yaşındaki çocuk bile kırmızı kart olduğunu anlayabiliyorsa hatta hatta pozisyonda hakemin elinde iki tane kırmızı kart olsa ikisini birden gösterilebilecek bir pozisyonu nasıl atlıyorlar bunu anlamakta zorluk çekiyorum.  Lütfen dikkatli olsunlar. VAR sistemini de destekledim, bu kadar değersizi hale getirmesinler ve harcamasınlar. İnsanların kafalarında soru işareti oluşmaya başladı” ifadelerini kullanmıştı.

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Transfer Arenası (20 Haziran 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.