comScore

Kayserispor Kayserispor

Erol Bedir'den FutbolArena'ya özel: 'Kulüpler Yasası Meclis'te'

10 Ocak 2019, Perşembe 19:10
Erol Bedir'den FutbolArena'ya özel: 'Kulüpler Yasası Meclis'te'

Kayserispor Başkanı Erol Bedir, devre arası kampında FutbolArena'nın konuğu oldu. Erol Bedir, Ziraat Bankası'nın kulüplerin borçlarını yapılandırma kararıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena Özel - Kayserispor Başkanı Erol Bedir, Ziraat Bankası'nın kulüplerin borçlarını yapılandırmasıyla ilgili FutbolArena'ya detaylı bir açıklama yaptı. 

"2 YILDIR BENİM VE KULÜPLER BİRLİĞİ'NİN İÇİNDE OLDUĞU BİR SÜREÇ"
Bu sadece Ziraat Bankası'nın yaptığı bir olay değil, yaklaşık 2 yıldır benim ve Kulüpler Birliği'nin ciddi şekilde içinde olduğu bir süreç. Maddeler halinde söyleyecek olursak ana süreç şu: Türkiye'de futbol ailesine anormal paralar ödeniyor. Şu anda Türkiye'de oynayan futbolcuların, teknik heyet veya diğer aktörlerinin Avrupa'da bu paraları almaları mümkün değil. Biz zengin bir ülke miyiz? Hayır. Zamanında kulüp yapılarından dolayı gelen başkan ve yöneticiler borçlanma noktasında sıkıntıları olmadığı için rekabet ortamından dolayı hesapsız harcamalar yaptı. Artık deniz bitti. Milli takıma daha iyi yansıması için altyapıya önem verilmesi gerekiyordu. 

"KULÜPLER YASASINA GÖRE..."

Kulüpler Yasası çıktıktan sonra süreçte değişiklik olacak.  Mevcut yöneticilere sorumluluk getirmek şartıyla başta başkan ve yönetim kurulu üyeleri müteselsil kefil olsun, nasılsa devlet borçlarından hali hazırda mesul iseler diğer borçlarla ilgili de mesuliyet olsun. Borçlanma noktasında belli sınırların üzerinde borçlanma yetkileri olmasın veya gerekirse cebinden ödensin. Bu arada geçmişten gelen borçlar da faizlerine bile yetişmek mümkün olmadığı için devlet şirketlere yaptığı gibi kulüplere de yapılandırma yapsın, bundan sonra yönetim bütçesine göre harcama yapsın. Çin ve Katar'daki gibi paralar Türkiye'de ödenmesin dedik. Bu çalışmalar devam etti. UEFA kriterleri tam anlamıyla uygulansın diye taleplerimiz vardı. 

"11-12 KATRİLYONDAN BAHSEDİYORUZ"

Şu anda Kulüpler Yasası çıkarılmaya çalışıyor. UEFA kriterleri önümüzdeki senelere göre TFF tarafından uygulanacak. Eski borçların yapılandırması, futbol ailesi ve diğer aktörlerin alacaklarını alıp kulüplerin rahat nefes alabilmesi için 15 banka bir araya gelerek mevcut borçlarımızı yapılandırıp artık oyuncularla, teknik heyet ve yönetim arasındaki para alışverişini bir kenara bırakarak daha düzgün, denetlenebilir vaziyette devam edilmeli. Bu işin zaten mutfağındayız. 11-12 katrilyondan bahsediyoruz. Bunun sadece %14'ü Anadolu kulüplerine ait. Kalanı İstanbul takımlarına ait. Bu sistem çıkarsa inşallah kulüpler düzlüğe çıkar ve bundan sonra hata yapmayız diye düşünüyorum. 

Kayserispor Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArenaakşam haberleri turu (20 Mayıs 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.