comScore
1 / 8

Kayserispor 4-1 Fenerbahçe Yazar Yorumları

Kayserispor 4-1 Fenerbahçe Yazar Yorumları
Maç öncesinde mutlak favori olan Fenerbahçe’nin Kayseri’deki 4-1’lik yenilgisi moral bozdu. Spor yazarları bu maçın ardından köşe yazılarında sarı lacivertli takımı eleştirdi.

Kayserispor - Fenerbahçe köşe yazıları

Mehmet Demirkol - Fanatik
 
Artık zor

Sergen Yalçın’ın Varela ve Güray’la oyunu enine açma planı, Fenerbahçe’nin oyununu dağıttı. Sarı- Lacivertliler’in 5 puan kayıp hakkı kaldı. Yapabilirler mi?

4 stoper özellikli oyuncuyla Fenerbahçe’nin övgü aldığı maçların tamamı, rakibine orta sahada nefes aldırmadığı oyunlar. Rakibi ceza sahasına yaklaştırmadığı, pozisyon vermediği maçlar. Dün Sergen Yalçın’ın merkezi kalabalık tutup, özellikle Varela ve Güray Vural’la oyunu enine açma planı Fenerbahçe’nin bu oyununu dağıttı. Yenilenmiş, bir dolu transfer yapmış Kayseri’nin maç başı planı Varela’yı kanatta hem dripling hem pas olarak dinamik tutmaktı önce. Salih; Topal ve Souza’dan kopuk oynayınca orta sahada da sayısal üstünlük sağladılar.

Önlem alıyor ama...

Umut’un golünün merkezden gelen şutla oluşması manidar. Fenerbahçe burada açık verince iş hiç yürümüyor. Lens’e alınan sert ikili tedbirlerle de rakibi durdurdular. Fenerbahçe orta sahası önlem almayı biliyor ancak bu tercihlerle önlemleri aşmayı başaramıyor. Umut’un golünden sonra Topal sağ içe geçip Salih’le baskı yapmaya başlayınca oyunu dengeledi. Gol sonrasında da bu devam etti. Yetenek ve organizasyon değil ama bildikleri pres oyunuyla oyunun boyunu kısaltıp dönenleri topladılar. Sergen Yalçın oyuna müdahale edene kadar bu oyun devam etti. Nguemo’nun Lawal’ın yerine girmesiyle dönenleri toplamak zorlaştı ve Kayseri yeniden orta sahada sağlam bir takım oldu.

10 numara, sorunu çözmez

Advocaat’ın hamleleri ise sonuçsuz kaldı. Oyunun boyu, kontrol edilemez şekilde uzadı. Kubilay ve Welliton hamleleri de Kayseri’de üzerine koydu. Fenerbahçe maçlarının yıldızı Güray Vural’ın bu oyun standardını lige yayabilse büyük takımın büyük oyuncusu olabilirdi, bunun da altını çizmek lazım. Fenerbahçe B planı arıyor ama A planı da çöktü dün. 5 puan kayıp hakkı kaldı. Bunu yapabilir mi? Çok ama çok zor. Bana kalırsa yapamazlar. Bunun da bir sebebi var. Fenerbahçe, yıllardır 10 numara arıyor. Sorun 10 numara bulamamaları değil, her şeyi bir 10 numaranın çözeceğini düşünmeleri.