comScore

Kasımpaşa Kasımpaşa

Yusuf Namoğlu açıkladı! 'VAR konuşmaları'

13 Şubat 2019, Çarşamba 13:41
Yusuf Namoğlu açıkladı! 'VAR konuşmaları'

MHK'den istifa eden Yusuf Namoğlu, VAR konuşmalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'in 21. haftasında oynanan Galatasaray - Trabzonspor maçında hakem Ümit Öztürk'ün kararları sonrası bordo mavili cepheden yapılan sert açıklamalar sonraıs MHK Başkanı Yusuf Namoğlu görevinden istifa etti. NTV'ye açıklamalarda bulunan Yusuf Namoğlu, Ümit Öztürk'ün verdiği kararlar ve VAR protokolüyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

"BİZE MÜDAHALE ETMEK İSTEYENLERE KARŞI ÇIKTIK"
"Bu haftanın hakem atamalarını gerçekleştirdik. İstifa dilekçemizi vereceğiz ve görevimiz tamamlanmış olacak. Daha önce birçok hakemin hata yaptığı için hakemliği bitirildi. Biz, hakem arkadaşlar yanlış kararlar verdikleri için dinlendirmeye karar verdik ama 'hakemleri bitirildi' diye yorumlandı. VAR konuşmalarının yayınlanması yasak. IFAB'ın bu konuda kuralları var. Konuşmaları yayınlamamız bizim elimizde değil. IFAB izin verirse yayınlanabilir. Dürüstlüğümüzden, karakterimizden hiçbir zaman taviz vermedik. Bize müdahale etmek isteyenlere hep karşı çıktık.""KURUL OLARAK İSTİFA EDİYORUZ"

TFF'den kendilerine istifa talebi gelmediğini sözlerine ekleyen Yusuf Namoğlu, “TFF'den istifa talebi gelmedi, talebi ben ilettim. Yarın görevim tamamlanmış olacak. Kurul olarak istifa ediyoruz. Şimdi diğer arkadaşlardan da istifaları elektronik olarak aldık” dedi. Hakemlerde art niyet olmadığını örnekle anlatan Namoğlu, “Bir maçın hakemi bir maçta gol verdi, sonra izleyince pozisyonda faul gördü ve golü iptal etti. Eğer bir hakemde art niyet olsa, zaten önceki pozisyonda golü vermez. Ya da görüntüyü izleyip golü iptal etmez” diye konuştu. Bazı hakemlerin bazı maçlara verilmemesiyle ilgili olarak böyle bir durumu zaman zaman söz konusu olduğunu söyleyen Namoğlu, “Özgür Yankaya, Fenerbahçe maçlarına uzun süre gitmedi. Belli bir süre beklendi. Ama biz özen gösterdik bu maçlara vermek için. Görev verilmeyen 1-2 hakem olabilir” ifadelerini kullandı. 

"VAR KONUŞMALARI YAYINLANAMAZ"

VAR sisteminin gelmesinin ardından hataların benzer şekilde devam ettiğini de söyleyen Yusuf Namoğlu, “Bütün dünyada buna benzer hatalarla bu sistem devam ediyor. Almanya'da ve Fransa'da buna benzer hatalar oluyor. Almanya'da Schalke maçında bir pozisyonda oyuncunun neredeyse ayağı kırılacaktı. Yüzde 100 kırmızı kart. Ama hakem sarı kart verdi. VAR hakemi sonrasında kendisini uyarsa da, hakem VAR'a gitmeye gerek duymuyor. Yapılan araştırmada Schalke maçında daha önce sıkıntı yaşadığı ortaya çıkıyor ve bundan dolayı böyle bir durum ortaya çıkıyor. Bizde böyle bir durum olmadı. VAR'daki arkadaşlar hakemi izlemeye davet ettiğinde herkes pozisyonu izledi” dedi. Galatasaray'ın talep ettiği VAR konuşmalarıyla ilgili olarak da konuşan Namoğlu, “VAR protokolü içinde, VAR diyaloglarının açıklanmaması konusu var. IFAB'la yapılan bir anlaşma var. Kulüpler IFAB'a gitseler de bunları vermezler. Ancak protokol değişirse verilebilir” açıklamasını yaptı. 

Son dakika Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)