comScore

Borussia Dortmund Borussia Dortmund

'Kariyerimin en güç dönemini yaşıyorum'

14 Şubat 2014, Cuma 15:37

Sakatlık sorunlarıyla uğraşan Türk asıllı Alman oyuncu İlkay Gündoğan, Alman Bild gazetesine konuştu.

FutbolArena | Borussia Dortmund'un yıldız oyuncusu İlkay Gündoğan, şanssızlıktan bir türlü kurtulamıyor. Omuriliğindeki sinir ucu iltihaplanması nedeniyle dönüşü yine ertelenen Almanya Milli Takımı oyuncusunun en erken Nisan ayında sahalara döneceği belirtiliyor.

Bu sezon lig öncesi oynanan Süper Kupa, Almanya Kupası ve 10 Ağustos'ta ligin ilk haftasında olmak üzere üç maçta forma giyebilen İlkay, daha sonra omuriliğinde oluşan problem nedeniyle tam 5 aydır takımdaki yerini alamıyor. Brezilya'daki Dünya Kupası'nda da Almanya Milli Takımı'nda yer alması kesin olan Türk asıllı oyuncu, sakatlığı hakkında Bild gazetesi ile konuştu ve kariyerinin en güç dönemini yaşadığını ifade etti.
 
İşte İlkay Gündoğan'ın Bild'e verdiği röportaj..
 
Bild: Sizin için sezon sona mı erdi?
İlkay: Hayır. Geri dönüş için çok yoğun şekilde çalışıyorum. Ancak insanlar bunu fitnes merkezimizde yaptığım için göremiyor. Bu sezon arkadaşlarıma katkı yapmak istiyorum, kesinlikle.
 
Bild: Dünya Kupası'nı kaçırma korkusu yaşıyor musunuz?
İlkay: Şu anda sadece Dortmund'da takıma geri dönmeyi düşünüyorum. Ocak ayında yaşadığım iltihaplanma beni geriye götürdü. Halbuki takımla çalışmaya başlamıştım. Ama sahaya çıktığımda yeniden üst düzey futbol oynayacağıma eminim. Bununla birlikte Dünya Kupası'nda da oynayabilirim.

Bild: Herkesin ilgi gösterdiği milli oyunculuktan uzun süreli sakat pozisyonuna geldiniz. Bu durum sizi nasıl etkiliyor.
İlkay: Bunu kesinlikle küçümsemek istemiyorum. Böyle uzun bir ayrılık dönemi çok zor bir durum. Kariyerimin en güç dönemini yaşıyorum. Ama benim için en önemli olan şey tünelin ucundaki ışığın gözükmesi. Bazen böyle zor zamanlar geçirmek gerekiyor. Aynen uzun aradan sonra sahalara dönen Bastian Schweinsteiger gibi.

Bild: Kariyerinizin sona erme tehlikesi var mı?
İlkay: Kesinlikle hayır. Yazılanlar doğru değil. Benim sorunum bir sinir ucu iltihaplanması. Ağrıları bir televizyon düğmesine basar gibi bir düğmeye basıp yok edemezsiniz. Anacak tedavisi mümkün bir rahatsızlık. İltihaplanmalar oluştuğu gibi yok olan şeyler de.

Bild: Psikolojik destek de aldığınız söyleniyor. Bu güç dönemde size kim yardımcı oluyor.
İlkay: (Gülerek) Psikolojik destek? Hayır Bizim kulübümüzün sağlık ekibinde uzun yıllardan bu yana bir spor psikoloğu çalışıyor. Tabii ki zaman zaman ondan yararlanıyorum.
 
Bild: Sakatlığınız yazın söz konusu olabilecek bir transferi nasıl etkiler?
İlkay: Siz bana inanmasanız da gücümün % 100'ünü takıma geri dönüp bir parçası olmaya adamış durumdayım. Geri kalan hiçbir şeyin benim için önemi yok. Asla yorumlamadığım çıkan dedikoduların da. Her zaman ilk konuşacağım kulübün Dortmund olduğunu ifade ettim. Ve verdiğim sözde de duracağım.
 
Çeviri: Hüseyin Özkök

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.