comScore

Karabükspor Karabükspor

Karabükspor Eski Başkanı Ferudun Tankut FutbolArena'ya konuştu: "Ben bıraktığımda..."

04 Mart 2018, Pazar 00:33

Karabükspor kulübünün eski başkanı Ferudun Tankut, Galatasaray maçının ardından FutbolArenaTV'ye kulübün geleceği ve yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena Özel - Karabükspor eski Başkanı Ferudun Tankut, Süper Lig 24. haftasında Galatasaray'a 7-0 kaybedilen karşılaşmanın ardından FutbolArenaTV'ye canlı yayında bağlanarak önemli açıklamalarda bulundu. Karabükspor'un neden bu duruma geldiği konusunda detaylıca açıklamalarda bulunan Ferudun Tankut, devre arasında futbolcuların gönderilmesinin yanlış olduğunu söyledi. 


Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut neden görevi bıraktı?


"65 MİLYON TL'YE YAKIN BÜTÇE İLE BIRAKTIM"

Karabükspor'da 14 yıl başkanlık yaptım. Başarılarla dolu başkanlık dönemim var. Karabükspor'u TFF 1. Lig'de de açık arayla 77 puanla, kırılamayacak rekorlarla şampiyon yaptık. Hala daha bu rekor kırılamadı. Ayrıca Emenike gibi bir değeri 300 bin euro'ya Fenerbahçe'ye 10 milyon euro'ya sattık. Sonra ben ayrıldım. 65 milyon TL'ye yakın bütçeyle bıraktım. Sonrasında takım düştü ve tekrar beni çağırdılar. 
"KARABÜKSPOR'U DÜŞÜK BÜTÇEYLE SÜPER LİG'E ÇIKARDIK"

Toplam 38 milyon liralık bütçeyle Karabükspor'u TFF 1. Lig'den çıkardım. Aynı sezonda diğer takımların harcadığı rakamlar araştırmalı. Biz bir mucizeyi gerçekleştirdik. Geçen sezon benim kurduğum takımın maliyeti 12 milyon euro. 18 takım arasında 12 milyon euro'ya kurulan bir takımdır. Maliyet açısından 18. sırada bir takımdık. Geçen seneki başarılarımız ortada. 43 puanla 11. sırada tamamladık. Dolayısıyla geçen seneki takımın üzerine bu sene 4 transfer yaptık. Dolayısıyla Karabükspor bu sene çok az transfer yapan bir takım olarak lige başladı. Ligde de bugün lider olan Başakşehir'î içerde 3-1 yendik. Galatasaray'a İstanbul'da uzatmalarda 3-2 yenildik. Beşiktaş'a sahamızda 1-0 kaybettik. 

"73 MİLYON TL ALACAKLARI..."

Karabükspor gibi bir takımın ligde kalması için gelirler yeterli değil, takviye gerekiyor. Kardemir daha önce yılda 3 milyon euro ödüyordu. Geçen sene bunu 8'e çıkardı. Geçmişten benim görevi devraldığım dönemden 51 milyon TL borcumuz vardı. 51 milyon üzerine 22 milyon daha eski başkan alacaklı göründü. 73 milyon alacak onun hanesine yazıldı. Sezon başı ben ekonomik sıkıntı içerisinde olduğumuzu söyleyince, şehrin ileri gelenleriyle görüştüm. Ekonomik imkan yaratamadılar. Bu olmayınca futbolcunun ödemesini yapamadık. Ekonomik olarak katkı sağlayamayacağımız düşüncesinden dolayı açıklama yaptım ve şehrin takımına sahip çıkması doğrultusunda, kulübün önünü açmak için ayrıldım. 

"190 MİLYON BORÇ DOĞRU DEĞİL"

190 milyon lira borç varmış gibi ifadeler kullanılıyor. Bu takımın borcu 73 milyon lira eski başkana, sezon başı da futbolcuların bu yılki alacakları olan 12 milyon euro. Tabi ki takım kurmak zorundayız ve Süper Lig'de oynuyoruz. Bu takımın maliyeti de 12 milyon euro. 

"ZATEN EN DÜŞÜK MALİYETLE KURULAN TAKIMDIK"

Ziya Ünsal takımı küçültmeye götürdü. Zaten 12 milyon euro'ya kurulan takım ligin en az maliyetli takımıydı. 14 tane futbolcuyu götürdüler. Ben görevde kalsaydım futbolcuları göndermezdim ama ben de ekonomik imkan yaratamadım. Ekonomik imkan yaratamayınca kalmamın bir anlamı yok. 

"ÖNÜMÜZDEKİ SENENİN HESABI YAPILMADI"

Geçen sene ödediğimiz bonservis bedellerinden fazlasını kazandık. Bugün baktığınız zaman 14 futbolcunun 14'ünü Süper Lig takımları kapış kapış aldı. Küçülme dediğin zaman, önümüzdeki senenin hesabı yapılmadı mı? Hayır o da yapılmadı. Bugün alınan futbolculara bakıldığında TFF 1. Lig için de yeterli değil. 

Son dakika Karabükspor Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.