comScore

Karabükspor Karabükspor

Atilla Türker belgeleri paylaştı: "Karabükspor'u yemişler"

05 Nisan 2018, Perşembe 09:40

Habertürk Gazetesi Yazarı Atilla Türker olay yaratan yazı dizilerine bu kez Karabükspor'u da dahil etti. Atilla Türker, Ankara'daki denetleme şirketinin Karabükspor ile ilgili raporunu su yüzüne çıkardı.

FutbolArena - Atilla Türker, olay yaratan yazı dizlerine bir yenisini daha ekledi. Ünlü spor yazarı, Karabükspor ile ilgili önemli bir raporu okuyucularına paylaştı.

Habertürk'te yazan Atilla Türker, 1 yıl içinde Karabükspor'un 3 menajerlik şirketine 11 milyon Euro ödediğini yazdı.
 

Atilla Türker'in Karabükspor ile ilgili yazısı


Elimde bir rapor var. Ne raporu mu bu? Karabükspor'un bu hale nasıl getirildiğini ortaya koyan bir rapor. Şöyle ki... Karabükspor'un önceki yönetimi “Her şey ortaya çıksın” şeklinde başvuruda bulundu, bağımsız bir denetleme şirketi de bu raporu hazırladı.
Belirteyim. Karabük Cumhuriyet Savcılığı bir süre önce soruşturma başlattı. Haliyle bu rapor Karabük Cumhuriyet Savcılığı'nda bulunuyor. Olay son derece ciddi, önemli, hassas.

Kulüpler işte böyle batıyor! Habertürk Spor yazarı Atilla Türker'den belgeleriyle ibretlik bir yazı daha: Kardemir Karabükspor'la ilgili Ankara'daki bir bağımsız denetleme şirketinin raporları, ‘vurgunun' boyutlarını gözler önüne serdi. Bir yıl içinde 3 menajerlik şirketine 11 milyon 393 bin TL'lik fatura kesilmiş. İşin ilginci, bu şirketlerden tek bir oyuncu bile alınmamış! 

Soruşturmanın gizliliği açısından belli konulara değineceğim.

Önce bazı hatırlatmalarda bulunayım. Karabükspor Kulübü'nün mevcut borcu 150 milyon lirayı aştı. Futbol takımının durumunu zaten biliyorsunuz. Son sıraya demir attı. Ligde kalması için artık mucizeler gerekiyor.

Peki, bu 150 milyon lirayı aşkın borç nasıl oluştu? Kimlere ne verildi? Ne gibi harcamalar yapıldı? Bu soruların yanıtı raporda tüm ayrıntılarıyla yer alıyor. Ama üç kelime ile özetlemek gerekirse şunu söyleyebiliriz: Karabükspor'u yemişler bitirmişler.

BU PARALAR KİMİN CEBİNE GİRDİ?

Lafı uzatmayayım. Rapora bakalım. Misal: 2016 Eylül ayı ile 2017 Eylül ayını kapsayan 1 yıllık dilim içinde tam 11 milyon 393 bin liralık bir harcama var. Nedir bu? Futbolcu araştırma giderleri. Evet... “Futbolcu araştırma giderleri” başlığı altında 11 milyon 393 bin liralık bir harcama bulunuyor.

Bu para 3 ayrı şirkete ödenmiş gözüküyor. Şirketlerin adları tek tek yazılı. Mesela J.P.P adlı bir menajerlik şirketi var. Değişik tarihlerde toplam 3 milyon 637 bin lira ödenmiş. Diğer 2 ayrı firmaya da benzer paralar verilmiş. 3'ü de yabancı kökenli şirket. Peki, bu şirketlerin izlediği ya da transfer ettiği futbolcular nerede? Yok. Zaten sorun da burada. Fatura kesilmiş ama ortada futbolcu yok. Sadece bir para hareketi var. Paralar gitmiş, faturalar kesilmiş.

Söylememe gerek yok. Kadroya dahil edilen bazı futbolcular için verilen menajerlik ücretleri bu raporda ayrıca tek tek yazıyor. Ama işte bu 11 milyon 393 bin liralık harcama, “futbolcu araştırma giderleri” olarak bir köşeye sıkıştırılmış.

Futbolcular izlenmiş mi, izlenmemiş mi, nerede izlenmiş, kim izlemiş, sonra ne olmuş, hangi futbolcular önerilmiş, hiçbir şey yok. Yok ama kasadan çıkan para var. Aldım, verdim usulü yani! Kimin işine gelirse!

Şu da var. Bu 11 milyon 393 bin liralık ödeme Ferudun Tankut döneminde yapıldı. Ancak önceki dönemlerde kurulan bağlantıların ardından Tankut dönemine yansıtıldığı öğrenildi.

Tabii olayın gerçek yüzü yarınlarda ortaya çıkacak. Bakalım bu paralar hangi beyefendilerin cebine nasıl girmiş, savcılık soruşturması sonunda netlik kazanacak.

Spor Toto Süper Lig Haberleri FutbolArena'da

FutbolArena haber turu (20 Ağustos 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.