comScore

Karabükspor Transfer Haberleri: Yeni Teknik Direktör Dan Petrescu olacak!

30 Mayıs 2016, Pazartesi 21:42
Karabükspor Transfer Haberleri: Yeni Teknik Direktör Dan Petrescu olacak!

Süper Lig'e yükselen Karabükspor'un yeni Teknik Diretkörü Rumen Dan Petrescu olacak. 

FutbolArena Özel - Bir yıllık aranın ardından yeniden Süper Lig'e yükselen Karabükspor'da sürpriz bir gelişme yaşanıyor. 

Transfer görüşmeleri kapsamında Romanya'ya giden Karabükspor Başkanı Feridun Tankut, buradan Rumen teknik adam Dan Petrescu ile dönecek! 


Dan Petrescu kimdir? Teknik Direktörlük kariyeri nasıl?


Chelsea'nin ve Romanya Milli Takımının efsane futbolcularından biri olan Dan Petrescu 48 yaşında. 2004 yılından bu yana Teknik Direktörlük yapan Petrescu, Romanya, Polonya, Rusya, Katar ve Çin gibi ülkelerde çalıştı. 2006-2009 yılları arasında Unirea Urziceni takımını çalıştıran Petrescu bu küçük Rumen takımını şampiyon yapmış ve Şampiyonlar Ligi'nde de Sevilla'yı yenip, 8 puan toplayarak büyük bir sürprize de imza atmıştı. Daha sonra kariyerinde inişli çıkışlı bir grafik çizen Petrescu son olarak Çin Ligi takımlarından JS Suning'i çalıştırıyordu. Petrescu açıkça "Ben Luiz Adriano'yu istemiyorum" diyerek açıklama yapmış ve kulüp yönetimini eleştirmişti. Milan'ın Dünyaca ünlü golcüsünü istemeyen Petrescu bu açıklamasından sonra kulüple ters düşmüş ve yollar ayrılma noktasına gelmişti. Feridun Tankut kendisini ikna edip Türkiye'ye getirmek istiyor. Petrescu da Çin defterini kafasında bitirdi. Anlaşma sağlanınca Çin'deki sözleşmesini fesh edip Türkiye'ye gelmenin yollarını arayacak.


"Dan Petrescu tam Türkiye'ye uyacak isim" 


Dan Petrescu'nun kariyeri hakkında bilgi aldığımız Türk asıllı Rumen gazeteci Eden Kurtasan, bu transferin nokta atış olabileceğini söyledi. 
Petrescu'yu Türk futbolcusuna uyacak bir isim olarak nitelendiren Eden, "Unirea Urziceni'deyken odaların kapılarına dahil not bırakırmış futbolcular için tek tek... Ne yapması gerektiğini her oyuncuyla bebek gibi ilgilenerek anlatırmış. Bu bizim Türk futbolcusuna uyan bir model" dedi. 

Petrescu'nun çalışkan ve disiplinli futbolcuları sevdiğini aktaran Eden, "Bağırır, çağırır, titiz ve serttir. Takımlarında yıldızlardan çok işçilerle daha iyi anlaşır. Zaten Luiz Adriano'yu istememe sebebi de belki buydu. Urziceni'yi bir köy takımıyken önce şampiyon yaptı sonra Şampiyonlar Ligi'ne götürdü. Glasgow Rangers'ı İskoçya'da 1-4 yendiler. Sevilla'yı da yendiler bu dönem rüya gibiydi. Petrescu kendi jenerasyonu içinde en iyi Rumen Teknik Direktör olarak gösterilir. Hagi'nin de önündedir. 

Rusya'da Kuban Krasnodar'ı 1. Lig'e çıkardı. Burada da 3 sezon, 2009-2012 yılları arasında başarıyla çalıştı. Sonra iki sezon da Dinamo Moskova'yı çalıştırdı ama başarılı olamadı. Ardından bence cesur davranmadı. Hedefi Chelsea'yi çalıştırmakken o parayı tercih edip Katar'a gitti. Sonra da bir maçlık Romanya'ya dönüp tekrar Çin'i denedi... Türkiye hem onun Avrupa'ya dönüşü açısından hem de kültürüne uyum açısından doğru bir tercih olur diye düşünüyorum. Özellikle küçük takımları alıp büyültmesi de çok önemli. Süper Lig'e yeniden yükselen Karabükspor bu açıdan da doğru bir isim bulmuş gibi görünüyor." şeklinde görüş bildirdi. 

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!