comScore

"Kaka'yı ilk kez ben keşfettim"

20 Şubat 2014, Perşembe 13:10

Bir dönem Fenerbahçe forması giyen ve önemli takımları çalıştırarak şampiyonluklar yaşatan Özcan Kızıltan konuğumuz oldu.

FutbolArena - Bir dönem Fenerbahçe forması giyen ve önemli takımları çalıştırarak şampiyonluklar yaşatan Özcan Kızıltan konuğumuz oldu.

Aziz Yıldırım oyucu izlemek beni 3 kere Brezilya'ya gönderdi.

Bu oyuncular nereden çıkıyor derken gittiğimizde eski bir menajer olan arkadaşla Eyalet liglerinde maçlar var dedi ve izlemek içİn yola koyulduk. 18 yaş grubunda zargana gibi bir çocuk sahaya çıktı ve herkesi peşinden koşturuyor. İsmini bir araştırdık ki bir baktık Robinho, orta sahada bir oyuncu daha var 7 numaraları vardı çok yetenekliydi onunda ismi Diego Ribas yani şimdi Atletico Madrid de oynuyor. Siz geri kalanını düşünün. Biz beğendik almak istiyoruz, dediler ki biz bu oyuncuları veremeyiz ve değeri daha oluşmadı diye ifade ettiler. O zaman için 4 milyon dolar istiyorlardı ve pahalı geldi ve kısa süre içinde Santos 18 yaşında A takımına dahil etti. O seneye kadar Santos flaş transferler yapıyorken başkan çark ederek hocasına diyor ki genç oyunculara güven gerekirse küme düşeriz sorumluluğunu da ben alıyorum dedi ve aynı takım çok kısa süre içinde şampiyon oldu. Oyuncularda 40 milyon, 50 milyon Euro'lara satıldı. Bu hikaye herkese örnek olması gerekiyor.

Köln de dernekteyiz ve Nuri Şahin ile Teyfik Köseyi transfer etmek istedik…

Transfer için Nuri ve Teyfik'in babalarını çağırdık. Yaşadığım tek bir örnek var mesela; okuluna çok önem veriyorlar ve oyuncularının okulu uzak olduğu için Dortmund özel araba tahsis ediyor, 2.000 euro para maaş bağlıyor ve yetiştiriyor. Daha sonra Nuri 20 yaşında takımının kaptanı oldu. Bende Cemil Turan'ı aradım abi çocuğu yakmayalım dedim. J

İlk kez Kaka'yı keşfeden oyuncu benim…

Bu oyuncu ilk kez izleyip gündeme getiren kişi bendim. İsmi bize hoş gelmese de 20 yaşında Sao Paulo'nun en önemli oyuncusuydu. O zaman bile fiyatı 10 milyon Euro'ydu. Bana göre Ronaldo S.Lizbon dan M.United kulübüne değil de başka kulüplere gitmeseydi bu durumda olmayabilirdi. Aynı örneği Rooney içinde söyleyebiliriz. Ferguson sayesinde ve kulübün kültürü sayesinde büyüdüler.

Buca mucizesi nasıl oluştu?

Akademi gerçeğinin en güzel örneği Bucaspor dur. Geçtiğimiz sezon kulüp yöneticileri ayrı düşerek Seyit Mehmet Özkan Altınordu kulübünü satın aldı ve akademi'nin bütün kalbini bu kulübe taşıdı. Aynı uygulamaları bu kulübe enjekte ederek önce 3.ligden 2.lige çıktı ve şimdi de liderliğe devam ediyorlar. Yakın zamanda göreceksiniz bu yükselişten daha fazla bahsedeceğiz.

Yıldırım Demirören ve Fatih Terim'den isteğim?

Şöyle bir iddaa söyleyeceğim; Fatih Terim veya Yıldırım Demirören'e şunu sormak istiyorum?  Başkanım bir sürü yönetici alıyorsunuz tamam hepsinin farklı görevleri de olabilir ama Seyit Mehmet Özkan göreve getirilirse ve futbolu ona teslim edebilse çok büyük fark yaratacağını düşünüyorum. 1-2 sene içinde Türk futbolunda neler neler değişecektir. Fatih hoca'ya ben çok inanıyorum hatta bütün ülkede ona çok güveniyor. Milli takım ve kulübünde müthiş işler başardı. Avrupa'ya açıldı ve deneyimi kariyeri çok iyi yerlere gidiyor. O da şunun farkında turnuvalara katılamıyoruz, oyuncu yetiştiremiyoruz ve kötüye gidiyoruz. Genç oyunculara artık güvenmeliyiz. Bakın Ertuğrul Sağlam Aytaç Kara'yı gözü kapalı oynatıyor veya Bursa da buna benzer örnekleri gösterdi. Aslında artık genç oyunculara güvenmek zorundayız.

İkinci dönem için plan proje olacak mı?

Benim için dünya demek futbol demektir. Çok sevdiğimiz futboldan ekmek kazandık önce futbolculuk daha sonra antrenör olarak yola devam ettim. Hepimiz için en önemli dönem bıraktıktan sonra kabul edelim ticaretten vs çok fazla anlamayız. Bildiğimiz işi yapmamız çok daha doğru olacaktır. Önce Fenerbahçe alt yapısında Tamer Güney hocamızla birlikte çok şey öğrendim daha sonra rahmetli Erdoğan Arıca ile Gençlerbirliği ve Rize'ye gittik futboldan çok erken koptuğunu düşünüyorum. Yine Selçuk Yula'yı da unutmadan atlamamam gerekir onunda mekanı cennet olsun hepsinden bir şeyler öğrendik.

Hocam ihmal sonucu futbolcu ölümleri ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Çok üzülüyorum benim yaşadığım çok önemli bir örnek var. Sezon başı kampında Kızılcıhamam da kamp yaparken Cuma namazına gittik. Arkadan gelen oyunculardan bir tanesi gelirken düşmüş kalmış. O sene alt yapıdan gelen arkadaşlarımızdan bir tanesinin böyle bir sorunu bulunuyor ve takibi yapılması için bütün hastanelere gönderdik ve ben böyle bir sorumluluk alamayacağımı belirttim ve araştırmalardan sonra kalbinde sorun çıktığı için yollarımızı ayırmıştık. Sağ olsun daha sonra bu arkadaşımıza iş bulununca çok sevinmiştim.

Alt yapılardan neden bu kadar az oyuncu çıkıyor?

Bence bunun en büyük sorunu sistem olmamasından kaynaklanıyor. Şu anda kadrosunda sadece kaleci Mert bulunuyorsa bu sayı daha azdır. Yabancı sayısını düşündüğünüz zaman yabancılar dahi kadroya giremiyorsa ne yapılabilir ki… Genç oyuncunun oynaması gerekir yoksa bir arpa boyu ilerleyemezsiniz. Mesela Fenerbahçe den çok oyuncu bulunuyor. Zafer Çevik, Ferhat, Okan, Recep, Efe gibi isimler çok iyi oynayarak kendilerini pişiriyorlar. Zafer içinde ağabeylik yaptığını söyleyebiliriz.

Röportaj: Yetkin Etkin / Emrah Öner

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.