comScore

Kadir Gecesi neler yapılır? Kadir Suresi ve anlamı nedir? Kadir Gecesi ne yapmalıyız? Kadir Gecesi vaazı ve Kadir Gecesi hangi namaz kılınır?

10 Haziran 2018, Pazar 20:50
Kadir Gecesi neler yapılır? Kadir Suresi ve anlamı nedir? Kadir Gecesi ne yapmalıyız? Kadir Gecesi vaazı ve Kadir Gecesi hangi namaz kılınır?

Kadir Gecesi neler yapılır? Kadir Gecesi yapılacak ibadetler neler? Kadir Gecesi yapılması gerekenler? Kadir Suresi ve anlamı? Kadir Gecesi ibadeti nasıl yapılır diyanet nedir? Kadir Gecesi hangi namaz kılınır? Kadir Gecesi ne yapmalıyız Tesbih çekerken söylenecek dualar hangileri?  Kadir Gecesi vaazı... Kadir Gecesi'nde Müslüman vatandaşlarımızın merak ettiği tüm soruların cevapları haberimizde. 

Müslüman vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilen Kadir Gecesi neler yapılır? diye merak edenler için Kadir Gecesi neler yapılır? Kadir Gecesi'nde yapılacak ibadeler? Kadir Gecesi ne yapmalıyız sorularına cevap arayanlar için Kadir Gecesi'ne dair merak edilenleri haberimizde derledik. Kadir Gecesi yapılacak olan ibadetler ve Kadir Gecesi ibadeti nasıl yapılır? sorularına yanıt arayanlar için son dakika Kadir Gecesi gelişmeleri haberimizde. 

KADİR GECESİ'NDE ÇEKİLECEK TESPİHLER 
- Sübhanallah, Elhamdüllih, La ilahe illallah, 
- Lailahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim
- Sübhanallahi velhamdüllillahi vela ilahe illahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyil azim

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR? 

Kadir Gecesi namazı Kadir suresi okunarak genellikle yatsı namazından sonra kılınır. Kadir Gecesi namazı 4 ya da 12 rekattan oluşur. Bu namaza niyet edilirken şunlar söylenir: "Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle... Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle... Allahu Ekber.."

Birinci rekatta Fatiha ile 3 kadir suresi, ikinci rekatta Fatiha suresi ile 3 İhlas suresi, 3. rekatta Fatiha suresi ile 3 Kadir suresi, 4. rekatta Fatiha ile 3 ihlas suresi okunur. 

Kadir Gecesi namazı kılınırken selamdan sonra 11 kere "Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denilir.

 


Kadir Gecesi duası


Ey Güzeller Allah'ım! Ey güzelliği akılara hayret ve durgunluk veren Bedi olan Allah'ım. Seni çok seviyoruz. Ne olur Kadir Gecesi ve Habibin (sav) aşkına Sen de bizleri çok sev. Bu gecemizi, bu günümüzü, bu haftamızı, bu ayımızı, ömrümüzü hayırlı eyle. Bize ve nesillerimize uzun hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Geçmiş devirlerde peygamberlere, alimlere nasıl hayırlı işler yaptırdıysan bizlere de öyle hayırlı işler ve dualar yaptır. Meleklerin dillerine destan olacak hayırlı işler ve dualar yapmayı bizlere lütfeyle. Vakti gelmiş bekarlara Saliha eş ver. Evlilerin Sana olan aşkını arttır Allah'ım. Evlilerin evleri mutluluk ve huzur yuvası, Cennet köşesi olsun Allah'ım.

Ey Güzeller Allah'ım Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Evladı olmayanlara hayırlı evlatlar, evladı olanlara da uzun, hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Sen latifsin lütfeylemeyi seversin. Evlatlarımızın ilmini, fehmini ve zekalarını attır. Bizleri ve kıyamete kadar gelecek nesillerimizi Senin, Habibinin ve insanların yanında kadirli eyle. Gençlerimize gençliklerini Senin yolunda kullanmayı lütfeyle. Gençlerimizi Dünya ve içindekilere tenezzül etmekten Sen koru. Hakiki Sevgili Sensin. Sana aşık, vurgun, tutkun olmayı bizlere lütfeyle. Mecnun'un Leyla'ya, Ferhat'ın Şirin'e olan aşkından daha derin bir aşkla Seni sevelim, Sana meftun olalım. Gençlerimizi Allah Aşığı, Peygamber Sevdalısı eyle.

Ey Gani, Muğni, Kerim, Latif olan Allahım!

Senin büyüklüğün kadar lütuf, ikram ve ihsanların da büyüktür. Bizim küçüklüğümüze değil, Senin büyüklüğüne yakışır bir şekilde Senden lütuf ve ikramlarını bekliyoruz. Sen Zül Celali Velikram'sın. Sana her an edilmiş ve edilecek bütün hamdü senalar adedince hamdü senalar olsun.

Ey Güzeller Allah'ım Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Bizlere Aşkta derinleşmeyi lütfeyle. Bizleri Seni anlatan bir dil eyle. Herkes Seni bilsin. Herkes Seni sevsin. Bizleri Aşıklara Bayraktar Eyle. İnsanlık Sana vurgun, tutkun ve meftun olsun. Hastalarımıza şifa ver. Sen Şafi'sin, şifa vermeye Kafi'sin. Sen Merhametlilerin en Merhametlisisin (Erhamerrahimin) Hastalarımıza merhametin et, şifa ver. Borçlularımıza edayı lutfeyle. Çünkü Sen Gani, Muğni, Kerim, Latif ve Zül Celali Velikramsın. Ömrünün en olgun çağına gelmişlerimize en olgun meyveler vermeyi lütfeyle. Manevi ve maddi hazinelerinden bol bol ver, bol bol verdir. Ticaretlerimizi “Ticareten Lentebur” Tükenmeyen ticaret, sırrına mazhar eyle.

Ey Güzeller Allah'ım Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine;

Bizleri yolunda eyle. Yolunda olanları iki cihanda aziz eyle. Dünya durdukça duracak hayırlı işler yapmayı bizlere nasip eyle. Meleklerin hamdü senaları adedince Sana hamdü senalar olsun Allahım. Habibinin hamdü senaları adedince Sana hamdü senalar olsun Allahım. Malumun adedince Sana hamdü senalar olsun Allahım. İlmin adedince Sana hamdü senalar olsun Allahım. Yaşlılarımızın hamdini, zikrini, şükrünü arttır. Yaşlılarımızı ve gençlerimiz Allah Aşığı eyle. Yaşlılarımızın hürmetine gençlerimizi ve çocuklarımızı ahir zaman fitnesinden ve tehlikelerinden koru. Yaşlılarımızı bilge eyle. Yaşlılarımıza ve gençlerimize bol bol Cennete yatırım olacak hayırlar yapmayı lütfeyle. Bize ve kıyamete kadar gelecek nesillerimize Taht-ı Süleyman'dan ziyade taht ve baht ver. Bizlere uzun, hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Bizleri Mahşerde Şefaat Sultanı Habibine en yakınlardan eyle. Ey Güzeller Allah'ım Habibin (sav) ve Kadir Gecesi hürmetine; Senden Cennette en yüksek dereceler istiyoruz Güzel Allah'ım. Cennette Cemalini en yakından ve kesintisiz görmek istiyoruz. Sen'den Sen'i istiyoruz. Senin rızanı istiyoruz. Ne olur Lütfeyle. Cennette Habibine komşu eyle. Senin Cemalini temaşa ederek zevki ruhaniye gark olmayı bizlere lütfeyle. (Amin)


Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır?


Kadir Gecesi namazında iki rekatta bir Tahiyata oturulur, selamdan sonra on bir defa "Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denir. Kadir Gecesi namazda bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur. Kadir suresi okunarak kılınan Kadir Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir, namazın kılınışı sırasında Fatiha ve Kadir Suresi okunur.

KADİR GECESİ MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (22 Eylül 2020)