comScore

Kadir Gecesi hangi dua okunur? Kadir gecesi neden önemli? Kadir Gecesi 2018 ne zaman?

09 Haziran 2018, Cumartesi 15:27
Kadir Gecesi hangi dua okunur? Kadir gecesi neden önemli? Kadir Gecesi 2018 ne zaman?

Kadir Gecesi hangi gün olacak? Kadir Gecesi hangi dualar okunur? Kadir Gecesi önemi nedir, faziletleri nelerdir. Müslüman alemi için en mübarek günlerden biri olan Kadir Gecesiyle ilgili merak edilen konuları sizler için derledik. Kadir Gecesinde hayır işlemek isteyen vatandaşlar neler yapmalı gibi sorular soran vatandaşlar için Kadir Gecesinin önemini yazıyoruz.

Kadir Gecesinde neler yapılmalı şeklinde arama yapan vatandaşlar için Kadir Gecesinin önemini sizlere aktarıyoruz. Müslüman alemi için en önemli günlerden biri olan Kadir Gecesinde yapılması gereken ibadetleri ve Kadir Gecesinde yapılacak duaların önemini sizlere yazıyoruz. Kadir Gecesi neden önemlidir, Kadir Gecesinin faziletleri nelerdir, Kadir Gecesinde ne yapılır gibi önemli konularda bütün cevapları veriyoruz. 
 

Kadir Gecesi neden önemli? Kadir Gecesinin hikmetleri nelerdir?


Kadir Gecesi neden önemlidir sorusunun cevabını veriyoruz. Müslüman aleminin kılavuzu olan Kuran-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesinde edilecek duaları merak edenler için haberimizi hazırladık. İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbeerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Kuran-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

"Biz o Kur'an'ı mübarek bir gecede indirdik, zaten biz insanlığı her zaman uyarmaktayız." (Duhan: 44/3)

Bu mübarek gecelerle ilgili özel nâfile namaz yoktur. Fakat bu geceleri vesile ederek nâfile namaz kılmak, Kur'ân-ı Kerîm okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur. Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir: Allahümme, inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa‘fü annî (Ey Allahım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizî, “Da‘avât”, 84).
 

Kadir Gecesi hangi dua okunur? Kadir Gecesi duası nedir?


Kadir Gecesinde edilecek dua nedir diye soranlar için Kadir Gecesu duasını yazıyoruz. Kadir Gecesinde müslüman vatandaşlar öncelikle abdestlerini almalı ve dua etmelidir. Kadir gecesinde edilecek dua şu şekilde olmalıdır:

Hz. Muhammed Kadir gecesine çok büyük önem verirdi. Peygamber efendimizin Kadir Gecesinde okuduğu dua şu şekildedir:

Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Kadir Gecesinde okunan dualar reddedilmez. Bin geceden daha hayırlı olarak nitelendirilen Kadir Gecesiyle ilgili Peygamber efendimizin hadisi şu şekildedir:

"Kim Kadir Gecesinde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."
 

Kadir Gecesinde namaz kılınır mı? Kadir Gecesinde ne yapmalıyım?


Kadir Gecesinde namaz kılmak isteyen vatandaşlar en çok Kadir Gecesinde ne yapmalıyım şeklinde sorular yöneltmekte. Kadir gecesinde namaz kılınması büyük sevaptır. Kadir gecesinde mutlaka namaz kılınmalı, bol bol dua okunmalı, istiğfar edilmeli, günahlar için Allah'tan af dilenmelidir. Kadir gecesinde şu duaları da edebilirsiniz:

Ya Rabbi, İlahi yarabbi
İbadetlerimi kabul et Ya Rabbi, günahlarımı affet Ya Rabbi, Bana ve aileme lütfettiğin, bahşettiğin, nasip ettiğin, ihsan ettiğin, bütün nimetler için sana hamd-ü senalar olsun ya Rabbi

Ya Rabbi, İlahi yarabbi,
Bana herşeyin iyisinden hayırlısını nasip et Ya Rabbi. Sana karşı nankör olmaktan ve sana isyan etmekten yine sana sığınırım İlahi. Günahlarımı bağışla, hata ve kusurlarımı ört Ya Settar.

İlahi Ya Rabbi,
Bana ve aileme sağlık ve afiyet ver, bizleri her türlü kötülükten, fenalıktan, kötü insanların şerrinden, şeytanın şerrinden, şeytanlaşmış insanların şerrinden, görünür görünmez kazalardan belalardan, afetlerden, musibetlerden, acizlikten, miskinlikten, tembellikten, yaşlılık zamanımda bunamaktan, korkaklıktan, cimrilikten ve insanların kahrını almaktan muhafaza et Ya Rabbi.

Ya Rabbi İlahi Ya Rabbi,
Bu dünyada islam üzere müslüman olarak yaşyıp, islam üzere müslüman olarak ölmeyi nasip et Ya Rabbi.

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)