comScore

Kadir Gecesi bugün mü? Kadir gecesi 2018 ne zaman?

09 Haziran 2018, Cumartesi 15:48
Kadir Gecesi bugün mü? Kadir gecesi 2018 ne zaman?

Kadir Gecesi bugün mü? Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi 2018 yılında hangi gündür? Kadir Gecesinde neler yapılmalı? Kadir Gecesi hangi dualar okunur? Kadir Gecesi hangi ibadetler yapılmalı? Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi tarihi nedir? Kadir Gecesi niye önemli? Kadir Gecesi haberleri detayımızda.

Kadir Gecesi bugün mü? Kadir Gecesi geçti mi? Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinde ne yapılmalı? Kadir Gecesi hangi dualar okunur? Kadir Gecesinde kılınacak namaz kaç rekattır? Kadir Gecesi gününde namaz kılarken hangi dualar okunur? Müslüman aleminin en önemli günü olan Kadri Gecesinde ibadet etmek isteyenler için Kadir Gecesi ibadetlerini sizlere hazırladık. Kadir Gecesi önemi ve hikmetleri nelerdir? Kadir Gecesi okunacak dualar ve Kadir Gecesi namazıyla ilgili tüm bilgiler haberimizde.
 

Bugün Kadir gecesi mi? Kadir gecesi bugün mü? (2018 Kadir Gecesi hangi gün?)


Kadir Gecesi bugün mü olacak şeklinde aramalar yapan milyonlarca vatandaş için Kadir Gecesi haberimizi hazırladık. Ramazan ayına denk gelen Kadir Gecesi için bin aydan daha hayırlıdır yorumu yapan Peygamber efendimiz, Kadir Gecesine büyük önem vermektedir. Kadir Gecesinde edilecek tüm duaların kabul edileceği belirtilir. Kadir Gecesinde ibadet etmek isteyenler için 2018 yılı Kadir Gecesi gününü aşağıda yazıyoruz. 

KADİR GECESİ 10 HAZİRAN PAZAR'I 11 HAZİRAN PAZARTESİ GÜNÜNE BAĞLAYAN GÜNDÜR!
 

Kadir Gecesi namazı kaç rekattır?


Kadir Gecesi namazı kılmak oldukça hayırlıdır. Din aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde namaz kılmak için öncelikle abdest alınmalıdır. Kadir Gecesinde namaz 4 rekat veya 12 rekat kılınır. 
1. rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi
2. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi
3. rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi

şeklinde Kadir Gecesi rekatları kılınmalıdır.

Kadir gecesinde normal namazını kılmak isteyen müslüman vatandaşlar ise 4 rekat namaz kılabilirler. 


 

Kadir Gecesi neden önemli? Kadir Gecesinin hikmetleri nelerdir?


Kadir Gecesi neden önemlidir sorusunun cevabını veriyoruz. Müslüman aleminin kılavuzu olan Kuran-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e vahyedilmeye başlandığı gün olan Kadir Gecesinde edilecek duaları merak edenler için haberimizi hazırladık. İslam dininde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbeerin kabul edildiği kutlu gece" olarak kabul ediliyor. Kuran-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor: "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."
 

Kadir Gecesi hangi dua okunur? Kadir Gecesi duası nedir?


Kadir Gecesinde edilecek dua nedir diye soranlar için Kadir Gecesu duasını yazıyoruz. Kadir Gecesinde müslüman vatandaşlar öncelikle abdestlerini almalı ve dua etmelidir. Kadir gecesinde edilecek dua şu şekilde olmalıdır:

Hz. Muhammed Kadir gecesine çok büyük önem verirdi. Peygamber efendimizin Kadir Gecesinde okuduğu dua şu şekildedir:

Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Kadir Gecesinde okunan dualar reddedilmez. Bin geceden daha hayırlı olarak nitelendirilen Kadir Gecesiyle ilgili Peygamber efendimizin hadisi şu şekildedir:

"Kim Kadir Gecesinde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

KADİR GECESİ MESAJLARI İÇİN TIKLAYIN!

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.