comScore

Kaçta oy kullanacağız? Oy verme saatleri 2018 kaç? Oy verme saat kaçta başlıyor? Oy verme saat kaça kadar?

24 Haziran 2018, Pazar 08:41
Kaçta oy kullanacağız? Oy verme saatleri 2018 kaç? Oy verme saat kaçta başlıyor? Oy verme saat kaça kadar?

Seçim günü kaçta oy kullanacağız? Nasıl oy kullanacağız? Oy verme saatleri kaç? Kaça kadar oy kullanacağız? Vatandaşların merak ettiği bu soruların yanı sıra 24 Haziran seçim günü oy verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini haberimizde derledik. Oy verecek olan vatandaşların dikkatine! 

Milyonlarca kişinin merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimi için heyecan dorukta. 24 Haziran seçim günü oy kullanacak olan vatandaşlar yaşadığı illerdeki oy kullanma saatleri için şimdiden araştırma yapmaya başladı. Seçim günü oy verecek olan vatandaşların merak ettiği soruların başında kaçta oy kullanacağız? Oy verme saat kaçta başlıyor? Oy verme saatleri kaç? şeklinde araştırma yapmaya başladı. 24 Haziran seçim gününde oy verecek vatadadaşlarımız için merak edilen tüm cevapları haberimizde derledik. 

Cumhurbaşkanı ve 27'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Oy kullanma saatleri ise şu şekilde:
Tüm yurtta: 08.00-17.00
Dış Temsilciliklerde: 09.00-21.00 saatleri arası
Gümrük Kapılarında: 24 Saat (24 Haziran Pazar günü saat 17.00'a kadar)
59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullanacak.


Oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler


Türkiye genelinde seçmenler, saat 08.00-17.00 saatleri arasında sandık başına gidecek.

-Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, resmî nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanılabilecek.

-Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kâğıdının getirilmesi zorunlu değildir. Seçmen bilgi kâğıdı gelmeyenler nerede, hangi sandıkta oy kullanacağını YSK'nin internet sitesinden de görebilecek. Seçimin ikinci tura kalması halinde de seçmen bilgi kâğıdı yeniden gerekli olmayacak.

-Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır. Seçmenler getirdikleri bu cihazları görevlilere teslim edecek. Oy verme işlemi bittikten sonra tekrar geri alacaklar.

Oy pusulasında yırtık, işaret veya yazı olmamasına dikkat edilecek. Oy pusulasına basılacak mühür, tercih edilen alanın dışına taşırılmayacak. Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana "EVET" veya "TERCİH" mührü basılacak ve mührün kuruması beklenecek. Mühürlenen yer dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulacak. Seçmenler, zarfı sandığa attıktan sonra, sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imzasını atacak.

-Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

NEREDE OY KULLANACAKSINIZ: Seçmenler kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecek. Oy vermeye seçmen bilgi kağıdınızla gidin. Seçmen kağıdınız ulaşmadıysa YSK'nın sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.

TC NUMARALI KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN: Oy verme günü yanınıza seçmen bilgi kağıdının yanısıra Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını taşıyan; TC Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensubu mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.BELGELERİNİZİ VERİN: Oyunuzu kullanırken sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Görevli seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

İMZA ATILMALI: Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

OY KULLANIRKEN UNUTMA! TIKLA>>

FutbolArena Haber Turu (21 Eylül 2020)