comScore
1 / 17

İzmir'de enkazdan kurtarılma anları

2 / 17
Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir’in Bornova ilçesinde yıkılan bir binadan yaralılar çıkartıldı. Depremde ilk belirlemelere göre 4 binanın yıkıldığını açıklayan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger; "4 can kaybı var, enkazdan 70 kişi kurtardık" dedi. Köşger: "Vatandaşlarımız lütfen resmi açıklamaları takip etsinler. Kana ihtiyacımız yok, ihtiyacımız olursa duyuracağız. 70’e yakın insanımız kurtarıldı. Şu ana kadar tespitlerimiz 4 binanın tam olarak yıkılmış olduğu. 10’un üzerinde de yan yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var. Enkazda vefat eden ve canlı vatandaşımız var. İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi. Seferihisar’da kısmi bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var" açıklamasında bulundu.
3 / 17
İzmir’in Bayraklı ilçesi 1593 Sokak’ta deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından 3 kişi yaralı kurtarıldı.
4 / 17
Enkazdan kurtarılan bir kadının kurtarılma anı vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.
5 / 17
Ekiplerin enkazdaki çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Enkaz altından kurtarılan kişiler çevredeki hastanelere kaldırıldı.
6 / 17
AFAD, belediye, itfaiye ve 112 Acil ekipleri yıkımın olduğu söylenen Bayraklı ilçesine yönlendirildi.
7 / 17
İzmir’de meydana gelen depremde Bayraklı ilçesi Mansuroğlu Mahallesinde yıkılan 7 katlı binadan 5. kişi yaralı olarak çıkarıldı.
8 / 17
Bayraklı ilçesinde yıkılan 7 katlı binada arama kurtarma çalışmaları devam ederken binadan bir erkek vatandaş yaralı olarak kurtarıldı. Çok sayıda ekibin müdahale ettiği apartmanda çalışmalar sürüyor.
9 / 17
Binada yakınları bulunanların endişeli bekleyişi devam ediyor.
10 / 17
AFAD, İzmir’deki depreme ilişkin yeni açıklama yaptı. Açıklamada, "SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere toplam 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 202 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir’de yıkılan ve hasar gören 12 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir" denildi.
11 / 17
Deprem sırasında bazı vatandaşların panik yapıp yüksekten atlama sonucu yaralandığı belirtildi.
12 / 17
Kent merkezinde bir binanın yıkılma anı, vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Görüntülerde, 7 katlı bir binanın büyük bir gürültüyle çöktüğü görüldü. Binanın çevresindeki vatandaşlar ise korku ve panikle sağa sola kaçıştı.
13 / 17
CNN Türk yayınına katılan görgü tanığı Zeki Soysal, yaşadığı dehşet anlarını anlattı. Soysal, "Oğlumla birlikte son anda çıktık. Enkaz altında olanlar var" dedi.
14 / 17
Soysal’ın sözleri şöyle:"Bayraklı’da bizim binamız yıkıldı, işyerimdi. Son bir yaşlı bir kadını çıkardık enkazdan, kurtardık. Yandaki bina da yıkıldı, çalışma yapılıyor. Enkaz altında olanlar var. Oğlumla birlikte son anda çıktık. Ben adımımı son anda dışarı attım bina çatırdadı ve çöktü. 8 katlıydı binamız altta benim iş yerim vardı. Yanda çöken binada dairelerin hepsi doluydu."
15 / 17
AFAD: 67 artçı sarsıntı yaşandığı açıkladı.
16 / 17
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremin ardından Bakanlıkta kriz masası oluşturulduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait 2 helikopterin arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildiğini bildirdi.
17 / 17
Bakanlığın Twitter hesabından, 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "İzmir’de meydana gelen deprem sonrası Milli Savunma Bakanlığında kriz masası oluşturuldu. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait 2 helikopter arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere görevlendirildi. Ayrıca arama kurtarma ekiplerinin bölgeye intikali için Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan kalkacak Hava Kuvvetlerimize ait 3 nakliye uçağının İzmir’e uçuşu planlanmıştır. (Milliyet)