comScore

İzlanda nerede? İzlanda nasıl bir ülke? İzlanda nüfusu kaç?

10 Haziran 2019, Pazartesi 11:28
İzlanda nerede? İzlanda nasıl bir ülke? İzlanda nüfusu kaç?

İzlanda nerede, İzlanda nasıl bir ülke, İzlanda'ya nasıl gidilir, İzlanda nüfusu kaç, İzlanda Türkiye arası kaç km gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlere hazırladık.

İzlanda nerede, İzlanda nüfusu kaç, İzlanda nüfusu, İzlanda'ya nasıl gidilir, İzlanda Türkiye arası kaç km, İzlanda nasıl bir ülke, İzlanda kaç kişi yaşıyor, İzlanda hakkında, İzlanda tarihi, İzlanda wikipedia, İzlanda viki, İzlanda vikipedi gibi aramaların yanıtlarını hazırladık. EURO 2020 Elemeleri'nde Türkiye ile karşılaşacak olan İzlanda'nın Milli Takım kafilemize yaptığı saygısızlık sonrası İzlanda hakkında merak edilenleri derledik.
 

İzlanda Türkiye havaalanı skandalı İZLE (İzlanda Türkiye havaalanı)


Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde İzlanda ile mücadele edecek olan Milli Takımımız, İzlanda'da havaalanında skandal bir tutumla karşılaştı. İzlandalı yetkililer, saatlerce Milli Takım kafilesini havaalanında bekletti. Bu tavır sonrası Türkiye harekete geçti. Milli takımın havalimanında saatlerce bekletilmesi sonrası Norveç elçiliği aracılığıyla İzlanda'ya nota verilecek. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı'nı arayacak.
 

İzlanda nerede? İzlanda nasıl bir ülke? İzlanda wikipedi


İzlanda (İzlandaca: Ísland), Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde Grönland'ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya'nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi. İzlanda, Arktik Okyanusu ile çevrilidir.

Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde volkanik bir ada üzerinde kurulmuş ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. En yakın komşusu Grönland olup, 350 km uzaktadır. Diğer komşuları Norveç 1050 km, İskoçya 800 km uzaklıktadır.
 

İzlanda tarihi, İzlanda hakkında merak edilenler


861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilen adaya ilk kez 9 ve 10. yüzyılda Norveç'ten gelen Vikingler yerleşmişlerdir. Bu toplulukların önderleri birleşerek 930 yılında parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing'i meydana getirdiler. İç anlaşmazlıklar sonucu bağımsızlığını kaybeden ada 1262 yılında Norveç'in egemenliği altına girdi. 14. yüzyılda Norveç'in Danimarka'ya bağlanmasıyla, Danimarka'nın hâkimiyeti altına girdi. Danimarka önceleri adadan ticari bakımdan faydalanmaktaydı. Daha sonra İzlanda'yı tamamen idaresi altına aldı. 1551 yılında referandum ile Protestanlığı kabul eden İzlandalılar, 1662 yılında Danimarka kralına bağlılık yemini ettiler. 17. yüzyılda adada hastalık, kıtlık ve volkan püskürmeleri ortalığı kasıp kavurdu. 1838'de Reykjavik'te on üyeli bir meclis kuruldu. 1843'te de Althing yeniden teşkil edildi. 1904'te İzlanda'ya diplomasi dışında özerklik tanındı.
19. yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik akımları sonucu 1918 yılında İzlanda, Danimarka'ya bağlı bir devlet hâline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında stratejik bir değer kazanan İzlanda'yı korumak gerekçesiyle İngiltere tarafından işgal edildi. Daha sonra 1941'de Amerikalılar burayı devraldı. 1941 yılında Althing, Danimarka ile bağlarını koparma kararı aldı. 1944 yılı Mayıs ayında halk oyuna sunulan yeni anayasa oylandıktan sonra 17 Haziranda cumhuriyet ilan edildi. İzlanda 1949 yılında NATO'ya üye oldu. Ordusu olmayıp da NATO üyesi olan tek ülkedir. 17 Haziran 1944'te, Amerika Birleşik Devletleri, İzlanda'yı ilk tanıyan ülke olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov 11-12 Ekim 1986'da Reykjavik'te, nükleer silahların sınırlandırılması görüşmelerinin başlatıldığı bir zirve toplantısı yaptılar.

Futbolrena Haber Turu (17 Eylül 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.