comScore

İşte olaylı hakem hataları ve vedaları..

10 Şubat 2014, Pazartesi 20:14

Düdük Nasrettin hoca masallarında çoğu zaman karşınıza çıkmıştır. Veya gerçek hayatta trafik polislerinde, askerde bazen kullanılır.

FutbolArena Özel - İnsan yönetimi belkide dünyanın en zor işlelerinden bir tanesi olduğunu kabul edelim. Türkiye de en çok tartışılan merci, hakemliktir çünkü vereceği her karar bir tarafı üzecek ve sadece 1 tane kazanan çıkacaktır.
 
Son olarak Yunus Yıldırım ülkenin gündemine oturmuşken yakın zamanın düdüğünü asma aşamasına getirdiği hakemleri hatırlayalım;
 
Bünyamin Gezer
Bünyamin hoca gerçek hayatta Polis olduğu için sert, otoriter ve fizik görünümü ile her zaman korku salmıştır. Ne zaman kritik ve tansiyonu yüksek mücadele varsa ani çözüm hocaya görev vermekten geçiyordu. Ama hayatın gerçeği ve Bünyamin Gezer için kırılma noktası Karabük-Galatasaray maçında Muslera pozisyonu ve verdiği kart sonrasında dinlendirildi. O gün bu gündür yorumculuğa devam ediyor.

Cem Papila
Akıllardan çıkmayan 5 kırmızı kart ve Samsunspor-Beşiktaş mücadelesi üstüne yapıştı ve hayatı boyunca kendisini takip etti. Hatırlarsanız Lucescu ve siyah beyazlılar üzerinden yıllar geçse de şampiyonluğun kaçtığı maç olarak nitelendirilebilir. Asıl mesleği avukatlık olan ve Zonguldak'ın en zengin ailesi Papilalardan olan Cem hoca Federasyon ve MHK'nın zamanında en çok güvendiği hakemdi. Yorumculuk deneyimi ile büyük tepki toplamıştı.Ali Aydın
İki sarı kart çıkartmasına rağmen oyun kurallarına yeni bir kural ekleyen Ali Aydın, en efsane hakemlerden bir tanesidir. Uuzn boyu, kibar duruşu ve güler yüzü ile iş bitiren hakem taraftarların hafızalarından çıkmayacaktır. Galatasaraylı oyunculara çıkarttığı 4 kırmızı kart ve Galatasaray-Beşiktaş derbisi sonrası hakemliği bırakmıştı veya doğru deyimle bıraktırılmıştı.

 
Vahap Beyaz
Vahap Beyaz uzatma dakikalarında Arif'in ceza sahasında İstanbulsporlu futbolcu tarafından düşürüldüğü gerekçesiyle penaltı noktasını gösterdi. Düdük, dürüst olmak gerekirse %100 yanlış bir düdüktü.  Arif'in rakip oyuncuyla arasının en az 50 santim açık olması, Galatasaray'ın 4 senelik serisinin ve UEFA Kupası'nın aslında bu karara bağlı olduğu, bile konuşulmuştu. Baskılara çok uzun süre dayanamadı ve kıs asüre içinde de görevi bırakmıştı.

 
Muhittin Boşat
2003-2004 sezonunun ilk yarısında oynanan ve Olimpiyat Stadı'ndaki ilk büyük derbi olma özelliğini taşıyan bu maç yoğun güvenlik tedbirleri sebebiyle gündüz saatlerinde oynanmıştı. Karşılıklı gollerle geçen maçın 86. dakikasında Galatasaray'ın kullandığı köşe vuruşunda Hakan Şükür topa iyi yükseldi ve kafayı vurdu Fenerbahçe kalesine doğru yönelen topu Fenerbahçe'nin Brezilyalı oyuncusu Fabio Luciano gözle görülür biçimde blokladı. Ancak sorun şu ki söz konusu topu "eliyle" bloklamış ve futbol kurallarının dışına çıkmıştı. Hakem Muhittin Boşat pozisyonu devam ettirip maç 2-2 bitince Galatasaray camiası ayaklandı. Maçtan geriye bir çok tartışma ve maç bitiminde koridorlarda pozisyonu televizyondan izleyerek yaptığı hatayı gören Muhittin Boşat'ın "yandık" der gibi görünen surat ifadesi kaldı.

 
Son olarak Yunus Yıldırım zaten gelecek yıl hakemliği bırakacakken daha erken emekli edilebilir ama hatıralar akıllarda kalacaktır.

Haber: Yetkin Etkin

FutbolArena haber turu (22 Eylül 2018)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.