comScore

İşte Beşiktaş'ın Tahkim Kurulu'na itiraz dilekçesi ve talepleri

01 Mayıs 2018, Salı 18:26
İşte Beşiktaş'ın Tahkim Kurulu'na itiraz dilekçesi ve talepleri

Beşiktaş kulübünün Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe maçında yaşanan olayların ardından Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararı üzerine Tahkim Kurulu'na yaptığı itiraz dilekçesi ortaya çıktı. 

FutbolArena - Beşiktaş kulübü Ziraat Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe maçında yaşanan olayların ardından Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararına itiraz dilekçesini hazırladı. Beşiktaş kulübünün uzun ve ayrıntılı bir şekilde Tahkim Kurulu'na sunduğu itiraz dilekçesinde dikkat çeken ifadeler yer aldı. 

"ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILMIŞTIR"
Futbol talimatının 20. maddesini örnek gösteren ve buradaki emsal kararlardan yola çıkılan dilekçede söz konusu ifadeler şu şekilde


Görüleceği üzere TFF Yönetim Kurulu, Müvekkil Teknik sorumlusu Şenol Güneş'in müsabakaya devam edemeyecek olması sebebiyle müsabakanın tatil edildiğine kanaat getirmiştir. Halbuki gerçek bu kadar basit olmayıp, temsilci ve hakem raporları da bu yorumun tersini ispat etmektedir. İlk olarak, sayın Şenol Güneş birden bire müsabakaya devam edebilecek hale gelmemiştir. TFF Yönetim Kurulunun ifadesi tek başına okunduğunda sanki Şenol Güneş'in basit bir zehirlenme geçirdiği veya kendisine yıldırım çarptığı, bu nedenle müsabakaya devam edemeyecek hale geldiği algısı yaratılmaya çalışmaktadır. Halbuki Şenol Güneş, ev sahibi takım taraftaralrının kendisine attıkları yabancı cisimlerin kendisine isabet etmesi ve kafasının açılması sebebiyle müsabakaya devam edemeyecek hale gelmiştir. Bir diğer deyişle, Şenol Güneş'in müsabakaya devam edememe sebebi talimatın 19/1(B) maddesinde yazılı taraftar olaylarının ta kendisidir. 

"TÜM BUNLAR GEÇERLİ SEBEP DEĞİLSE..."

Müvekkil Kulüp futbolcularının her köşe vuruşunda, yabancı cisim yağmuruna tutulması, bu atılan cisimlerin kendilerine isabet etmesi, teknik direktör Şenol Güneş'in kafasına atılan cisimler sebebiyle kafasının açılması, müsabakanın başından tatil edildiği ana kadar, ev sahibi taraftarların sözlü ve fiziksel tacizleri, küfürleri, müsabakanın tatil edilmesi için geçerli bir sebep değil ise söyleyecek başka söz kalmamaktadır. 



"ÖDÜL DEĞİL CEZA!"

Ülkemizde futbol terörünün ve saha olaylarının sona ermesi isteniyorsa bu ve bunun benzeri eylemlerin cezalandırılması gerekmektedir. TFF Yönetim Kurulunun itirazlarımıza konu kararı ise bu eylemleri cezalandırmak bir yana ödüllendirmektedir. Söz konusu kararın Sayın Tahkim Kurulu tarafından hukuka uygun bulunması ve iş bu, itirazımızın reddedilmesi halinde ileride içinden çıkılamayacak hatalı emsallerin de önü açılacaktır. 

"BU ÇABALARIN TAMAMI ANLAMSIZDIR"

Futbol müsabaka talimatının 19. maddesini örnek gösteren Beşiktaş kuübü, "Bu gerçeğin Fenerbahçe tarafından çok iyi bilinmesi sebebiyle müsabakanın oynandığı andan itibaren rakip takım tarafından Müvekkil Kulüp, futbolcuları ve teknik direktörü hakkında eşi benzeri görülmemiş bir karalama kampanyası başlatılmış ve ortada müsabakanın tatil edilmesi için bir sebep olmadığı algısı yaratılmaya çalışılmıştır. Bu karalama kampanyasında Teknik Direktör Şenol Güneş'in kafasının kanayıp kanamadığı dahi tartışılmış, geçmişte oynanan ve saha olaylarına sahne olan diğer müsabakalar emsal gösterilmeye çalışılmıştır. Bu çabaların tamamı anlamsızdır. Geçmişte benzer saha olaylarında müsabakanın tatil edilmediği savunması, kötü örneğin emsal olmayacağı ilkesinden yola çıkarak geçersiz olmaktadır. Teknik Direktör Şenol Güneş'in kafasının kanayıp kanamadığının tartışması da, talimatta kan faktörüne önem verilmemesi sebebiyle tartışmaya bile değmemektedir. 

Ortada basit bir gerçek vardır. 19.04.2018 tarihli müsabaka, müsabakada ve sonrasında yaşanan olaylar ile futbol tarihimize kara bir leke olarak işlenmiştir. 



Beşiktaş'ın itiraz sonrasında TFF'den talep ettikleri:

Erteleme kararının iptal edilmesi
Erteleme kararının talimata uygun olarak kabul edilmesi
Fenerbahçe'nin hükmen mağlup sayılması
Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası'ndan ihraç edilmesi

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 




























Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"