comScore

FutbolArena TV

İşte Avrupa Süper Ligi Formatı ve tüm ayrıntılar | Tüm dünya bunu konuşuyor

19 Nisan 2021, Pazartesi 14:01

Gündeme bomba gibi düşen Avrupa Süper Ligi projesinin yankıları devam ediyor. Almanya'nın dev kulüplerinden Bayern Münih ile Borussia Dortmund'un Avrupa Süper Ligi'ne katılmayacağı ilan edildi.

"BAYERN MÜNİH VE BORUSSIA DORTMUND KATILMAYACAK"
Borussia Dortmund CEO'su Hans-Joachim Watzke, Dortmund'un ve Bayern Münih'in Avrupa Süper Ligi'ne katılmayacağını duyurdu. Watzke, resmi sitede yer bulan açıklamasında "Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) yönetim kurulu üyeleri ile dün gece online toplantıda bir araya geldik. Bayern Münih ve Borussia Dortmund, bir Avrupa Süper Lig'i kurulması planını açıkca reddetti." ifadelerini kullandı.

BARCELONA'DAN AÇIKLAMA

"3,5 milyar Euro yatırımla dünyanın en iyi spor organizasyonu olması hedeflenen Avrupa Süper Ligi, 3 kulübün daha davet edilmesiyle mümkün olan en kısa sürede başlayacaktır. Yatırımın kulüplerin ilk taahhüt dönemi esnasında 10 milyar Euro'yu aşması beklenmektedir. Kurucu kulüpler, Avrupa Süper Ligi ve dünya futbolunun geleceği adına en iyi çözümü bulmak için UEFA ve FIFA ile görüşmeler yapmayı dört gözle beklemektedir."

YAPTIRIMLARA KARŞI YASAL İŞLEM ÖNLEMİ

AP'nin haberine göre Avrupa Süper Ligi'ni kuran 12 kulüp, FIFA ve UEFA'nın yaptırım girişimlerini önlemek için yasal işlem başlattı. Kulüplerin UEFA ve FIFA'ya gönderdiği mektupta, proje için 4 milyar euro finansman sağlandığı bildirildi.

FERGUSON, AVRUPA SÜPER LİGİ'NE KARŞI

Efsane teknik direktör Alex Ferguson, Reuters'e verdiği demeçte "Avrupa Süper Ligi, Avrupa futbolunun 70 yıllık tarihinden uzaklaşmak demektir. Manchester United ile Şampiyonlar Ligi'ndeki final gecelerimiz her zaman en özeliydi." dedi.


Öte yandan efsane futbolcu Gary Lineker, "Futbol, taraftarlar olmadan bir hiçtir. Bunu son 12 ayda açıkça gördük. Taraftarlar bu futbol karşıtı piramit şemasına karşı dururlarsa, bu planın önüne geçilebilir." çağrısında bulundu.

VİDEO ÖNERİLERİ