comScore

İstanbul'da gece dolu yağacak mı? (27 Haziran 2018 Çarşamba) - İstanbul'da dolu bekleniyor mu? İstanbul'da yarın dolu yağacak mı? (İstanbul son dakika dolu uyarısı 27 Haziran 2018)

27 Haziran 2018, Çarşamba 01:06
İstanbul'da gece dolu yağacak mı? (27 Haziran 2018 Çarşamba) - İstanbul'da dolu bekleniyor mu? İstanbul'da yarın dolu yağacak mı? (İstanbul son dakika dolu uyarısı 27 Haziran 2018)

İstanbul'da bu gece dolu yağacak mı? İstanbul'da 26 Haziran 2018 Salı günü beklenen dolu yağışının gerçekleşmesinin ardından İstanbul'da yeni günde işe gidecek olan vatandaşlar İstanbul'da bugün dolu yağacak mı? İstanbul'da yarın dolu yağacak mı? İstanbul'da gece dolu yağacak mı? diye merak etmeye başladılar. İstanbul'da son dakika dolu yağışına dair merak ettikleriniz haberimizin devamında. 

İstanbul'da Meteoroloji'nin 26 Haziran 2018 Salı günü yaptığı dolu yağışı uyarısının ardından vatandaşlar yoğun önlemler aldı. Dolu yağış uyarısından dolayı yoğun önlem alan vatandaşlar internet ortamında Dolu yağdı mı? Dolu kaçta yağacak? İstanbul'da dolu yağışı ne zaman? Bugün İstanbul'da doğu yağacak mı? Gece dolu yağacak mı? Dolu saat kaçta yağacak? Dolu saat kaçta? şeklinde arama yapmaya başladılar. 

26 Haziran 2018 Salı günü İstanbul'da şiddetli yağmur yağışının görünmesine rağmen Meteoroloji tarafından dolu yağışının beklenmediği açıklandı. Bu gelişme üzerine avatandaşlar İstanbul'da gece dolu yağacak mı? diye merak etmeye başladı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada İstanbul'da yaşayan vatandaşlar ve İstanbul'da gece dolu yağacak mı diye merak eden vatandaşlar için İstanbul'da bu gece dolu yağışının beklenmediği duyuruldu. 
 

Dolu nedir?


Dolu, bildiğiniz gibi katı şeklinde olan ve buz biçiminde bir yağış tipidir. Yağış, yağmur gibi sıvı özelliğini kaybetmiştir. Büyük dolu tanelerinin, tarlalara, araçlara, çevreye ve insanlara zarar vermeleri oldukça mümkündür. Dolunun boyutları 5 mm'den, 15 cm'e kadar olabilmektedir. Dolu, Kümülümbüs bulutlarının altında oluşmaktadır ve yıldırım fırtınası merkezinden yaklaşık 2 deniz mili uzaklığa kadar etkisini gösterebilir. Hortumlarda olduğu gibi yukarıya doğru yükselen sıcak ve kuru havanın, yukarıda donma derecesinde veya altında bulunan hava akımına girmesi ile aniden soğuması ve uzun süre bulut içinde nemlenmesi sonucu dolu taneleri oluşur. Kısaca özetlemek gerekirse sıvı yağmur damlaları, bulutların içindeki hava akımlarının etkisinde yükselmeye veya dönmeye başlar. 0 ile -40 derece arasında hava ile karşılaştıklarında donmaya başlarlar.
 

Süper Hücre nedir? Süper Hücreli fırtına ne demek?


Süper Hücre'nin en önemli özelliği 'mezosiklon' özelliği. Genişliği 3 ila 8 kilometre civarında olan siklondur. Bunu bir bulut oluşumunda dönen bir bulut gibi gözlemleyebilirsiniz. Kenarları, çeperleri çok belirlidir. Geçen haftaki selde böyle bir durum yoktu. Dün süper hücre karakterini işaret eden çok sayıda emare gördük. Yüzde 99 'süper hücre'ydi. Türkiye'de uzun yıllardır kayıtlarda olan bir hadise. Anadolu'nun pek çok yerinde seyrek olarak görülüyor. Bugünün önemi İstanbul'a denk gelmesi. Çok büyük zararı olmuştur. Dolu dışında hasar yapan şey de şiddetli rüzgardı. Soğuk havanın aşağı doğru boşalması gibi bir mekanizma var. Normalde gök gürültülü fırtınalar aşağıdan yukarıya doğru bir hareketle başlarlar, yerin çok fazla ısınmasıyla ilgili bir durumdur. Hava ne kadar nemliyse o kadar hafiftir. Isınan hava yükselir

27 HAZİRAN İSTANBUL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYIN>>>
 

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.