comScore

İstanbul cuma namazı kaçta? Cuma namazı saati kaçta? (29 Haziran Cuma vakitleri)

29 Haziran 2018, Cuma 09:23
İstanbul cuma namazı kaçta? Cuma namazı saati kaçta? (29 Haziran Cuma vakitleri)

Cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı ne zaman kılınır? 29 Haziran Cuma namazı saatlerini sizler için hazırladık. Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için cuma namazı saatini Diyanet İşleri'nden aktarıyoruz. Cuma namazı saat kaçta kılınır, İstanbul'ca cuma namazı vakitleri ve cuma namazı saati gibi konuların yanıtları haberimizde.

Cuma namazı ne zaman kılınır? Cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı saatleri 29 Haziran gibi aramaların yanıtları haberimizde. Cuma namazı kılmak isteyen vatandaşlar için cuma namazı önemi, cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazının merak edilenleri gibi konuları burada bulabilirsiniz. İstanbul cuma namazı saat kaçta, Ankara cuma saati, Adana cuma vakti ve İzmir cuma saatleri gibi konuların cevaplarını yazıyoruz. 
 

Cuma Namazı neden önemlidir? Cuma ne demek?


Cuma; cem olmak, toplanmak manalarına gelir Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar Topluca yapılan bu ibadet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir.Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhur ettiği rivayet edilir.
Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı rekat sayısı 29 Haziran
 

Cuma Namazı nasıl kılınır? Cuma Namazı kaç rekat? Cuma Namazı kılınmadan önce ne yapılmalı?


Cuma namazı: 4 rekat ilk sünnet, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet, 4 rekat Zühri Ahir (Son öğle) ve 2 rekat vaktin son sünneti olmak üzere toplam 16 rekat namaz kılınır. Abdest alındıktan sonra cuma namazı kılmaya başlanır.

Cuma namazı, farz namazlardan olup, (Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat Cuma namazı Farz-ı ayın'dır.) Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır. Cuma namazı 10 rekattır ama nafile namazlarla birlikte 16 rekat namaz kılınır.

Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:

4 rekat cumanın ilk sünneti,
2 rekat cumanın farzı, 
4 rekat cumanın son sünneti,
4 rekat Zuhri ahir,
2 rekat vaktin son sünneti.
 

Bugün cuma namazı kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa cuma namazı vakitleri (29 Haziran Cuma)


Müslümanların en önemli günü olan cuma gününde namaz kılmak isteyen vatandaşlar cuma namazı bugün saat kaçta, cuma namazı saati, cuma ne zaman, öğlen namazı cuma saati, cuma saatleri gibi aramalar yaparak cuma günü bulundukları il veya ilçede cuma namazı saatini öğrenmek istiyor. Diyanet İşleri'nin cuma vakitleri sitesinden il il cuma namazı saatlerini sizler için hazırladık. 

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLA!

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.