comScore

Galatasaray Galatasaray

Her ikisinin de krediye ihtiyacı var

16 Ekim 2014, Perşembe 11:58

Spor Toto Süper Lig'in 6. haftasında oynanacak dev derbi iki takım teknik direktörleri için de bir ilk olacak.

FutbolArena Özel - Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak olan sezonun ilk derbisi aynı zamanda iki takımın yeni teknik direktörlerinin de ilk derbi karşılaşması olacak. (Derbi benim için aynı şehir ve bölge takımlarının oynadığı müsabakalar olduğu için Trabzonspor maçlarını derbi saymıyorum)

Galatasaray'ın İtalyan teknik direktörü CesarePrandelli, göreve başladığından bu yana takımını henüz istenen seviyeye getirmiş değil. Özellikle az sayıda yapılan hazırlık maçı nedeniyle sistem ve kadro denemelerini resmi maçlarda yapmak zorunda kalması alınan bazı kötü sonuçları beraberinde getirirken, hiçbir karşılaşmada iyi futbol ortaya konamadı ve Fenerbahçe derbisi geldi çattı. Diğer yanda Ünal Aysal'ın kulübü sürüklediği zamansız seçim ortamının da takıma yansımaları nasıl olacak bilinmiyor. Bu bağlamda Galatasaray için sezonun en önemli maçı olan Fenerbahçe karşısında alınacak bir galibiyet her hocaya olduğu gibi Prandelli'ye de oldukça yüksek bir kredi ve zaman kazandıracaktır. Aksi bir durumda takım düzelene kadar alınacak her kötü sonuç İtalyan teknik adamı ciddi şekilde sarsar.

Aşağı yukarı aynı şeyleri İsmail Kartal için söylemek mümkün. Ancak onun Prandelli'ye nazaran en büyük handikabı kariyerinin zayıflığı ve uzun bir ikinci adamlık dönemi sonrası göreve gelmesi. Daha önce de belirttiğim gibi bir önceki görevinde “iyi polis” rolünde olan İsmail Kartal'ın yeni görevinde “kötü polis” rolü oynaması çok zor olacaktır. Bu nedenle dünyada genel olarak yardımcı teknik adamlar göreve getirilmezler. Çünkü futbolcular daha önce samimi oldukları kişiyle aralarına birden mesafe girince bocalarlar.

İsmail Kartal göreve geldikten sonra Fenerbahçe'nin futbolunda bir gerileme gözleniyor. Bunun yanında Diego'nun takımın düzenine uygun olmaması, Emenike ve Sow'unformsuzluğu sorun teşkil ediyor. Emre Belözoğlu ve biraz da Caner Erkin dışında oyuncular da silik olunca Fenerbahçe son birkaç yıldır oynadığı iyi futboldan uzak kalıyor. Durum böyle olunca İsmail Kartal'ın eleştirilmesi de kaçınılmaz bir hal alıyor. Taraftarlar da Aykut kocaman veya Ersun Yanal kadar kendisine güven duymuyor. Ama sıradaki karşılaşma Galatasaray. Türk Telekom Arena'da elde edilecek bir galibiyet İsmail Kartal'a Prandelli'nin elde edeceği krediden daha fazlasını sağlayabilir.

Kısaca toparladığımızda tartışılan her iki hocanın da ezeli rakiple ilk maçlarında galibiyete ve sağlayacağı krediye ihtiyacı var. Ancak karşılaşmanın berabere bitmesi durumunda bundan daha fazla zarar görecek olan sahasında Fenerbahçe'yi yenememiş olduğu için Prandelli olur.

Analiz: Hüseyin Özkök


Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)